معاون وزیر خارجه هند یکشنبه وارد تهران می‌شود

کدخبر: 303013
اقتصادنیوز : معاون وزارت خارجه هند در حالی قصد سفر به تهران را دارد که به گفته آگاهان خرید نفت خام از جمله محورهای مذاکرات او با مقام‌های ارشد ایرانی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب ،هند در حالی از سفر معاون وزیر خارجه این کشور به تهران و رایزنی با مقام‌های ارشد ایرانی در روزهای آتی خبر داده که بنا به گفته‌ منابع مطلع از سرگیری خرید نفت خام از ایران، از جمله دلایل مهم این سفر است.

به نوشته شماره شنبه روزنامه «اکونومیک تایمز» «ویجیچاتهیویل» معاون وزارت خارجه هند قصد دارد به مناسب برگزاری شانزدهمین نشست بین دو کشور که ۱۵ و ۱۶ سپتامبر (یکشنبه ۲۴ و دوشنبه ۲۵ شهریور) برگزار می‌شود به تهران سفر کند.

بر اساس این گزارش، معاون دستگاه دیپلماسی هند قصد دارد با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه و «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کند. این نخستین گفت‌‌وگوی دو کشور در سطح وزرای خارجه بعد از انتخاب مجدد «نارندرا مودی» به سمت نخست وزیر هند است. وزرای خارجه هند و ایران چندی قبل در حاشیه برگزاری یک نشست بین‌المللی با هم دیدار کردند.

 رسانه‌های هندی طی روز‌های گذشته به نقل از منابع مطلع گزارش کردند که یک هیات بلندپایه دولت هند به ریاست وزیر خارجه این کشور ماه جاری برای گفت‌و‌گو با مقام‌های ایرانی به تهران سفر می‌کند. به گفته منابع مطلع، از سرگیری واردات نفت از ایران از موضوعات مهم سفر فردای معاون وزارت خارجه و هیات اعزامی دولت هند به تهران خواهد بود.

سفیر ایران در هند نیز چند روز قبل با «یکجانبه» خواندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از دهلی نو خواست که خرید نفت ایران را از سرگیرد.

«علی چگینی» سفیر ایران در هند ضمن هشدار درباره احتمال توسل تهران به دیگر بازارهای خرید سویا و برنج، ازسرگیری خرید نفت ایران توسط هند را خواستار شد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما