کدخبر: ۳۰۳۲۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
سندرز به ترامپ: برای خواسته دیکتاتوری وحشی عربستان اجازه آغاز جنگ را نمی‌دهیم!

سندرز به ترامپ: برای خواسته دیکتاتوری وحشی عربستان اجازه آغاز جنگ را نمی‌دهیم!

اقتصادنیوز: سناتور «برنی ساندرز» با انتشار پیامی به اظهارات «دونالد ترامپ» در خصوص آمادگی آمریکا برای واکنش نشان دادن در خصوص حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، پاسخ داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، سناتور برنی ساندرز که از نامزدهای مطرح حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ۲۰۲۰ محسوب می شود با انتشار پیامی در توئیتر به اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده واکنش نشان داد.  

ساندرز در این پیام می نویسد: آقای ترامپ، قانون اساسی ایالات متحده کاملا روشن است. فقط کنگره و نه رئیس جمهور می تواند اعلام جنگ کند. و کنگره به شما مجوز آغاز جنگ ویرانگر دیگری را در خاورمیانه فقط بخاطر اینکه دیکتاتوری وحشی عربستان از تو خواسته، نمی دهد.   

مهر، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری به موضع‌گیری درباره حملات پهپادی علیه پالایشگاه‌های وابسته به «آرامکو» شرکت نفتی عربستان، پرداخت و مدعی شد: دلیلی وجود دارد که باور کنیم مقصر (این ماجرا) را می‌شناسیم. در صورت تائید، آماده و مجهز هستیم اما صبر می‌کنیم تا ببینیم عربستان سعودی چه کسی را عامل این حمله معرفی می‌کند و طبق چه شرایطی باید جلو برویم.

گفتنی است در پی حملات پهپادی و بروز آتش‌سوزی در  پالایشگاه‌های «بقیق» و «هجره خریص» عربستان، تولید روزانه ۵ میلیون بشکه نفت این کشور تحت تأثیر قرار می‌گیرد که این میزان نیمی از تولیدات روزانه نفت عربستان را تشکیل می دهد.

همزمان، رئیس جمهور آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: با توجه به حمله به عربستان سعودی که ممکن است بر قیمت های نفت تأثیر بگذارد، من مجوز برداشت از ذخیره استراتژیک نفت را در صورت لزوم و به اندازه کافی برای حفظ بازارها صادر کردم.

گفتنی است محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به اتهام‌زنی پمپئو، خطاب به وی توئیت کرد: نه مقصر شناختن ایران، بلکه پذیرش راه حل‌های پیشنهادی ایران به قائله یمن خاتمه می‌دهد.

ظریف در این پیام آورده است: با شکست در سیاست فشار حداکثری، پمپئو به سیاست فریب حداکثری روی آورده است. ایالات متحده و اقمارش با این توهم که برتری تسلیحاتی به پیروزی نظامی می انجامد، امروز در یمن گیر کرده‌اند. مقصر شناختن ایران، به این فاجعه پایان نخواهد بخشید. در مقابل، پذیرش پیشنهاد ایران در  فروردین ۹۴ مبنی بر پایان دادن به جنگ و شروع مذاکرات، ممکن است به این قائله خاتمه دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند