کدخبر: ۳۰۳۷۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
افشا شدن ضعف دفاعی سعودی‌ها با حملات به تأسیسات تولید نفت آرامکو

افشا شدن ضعف دفاعی سعودی‌ها با حملات به تأسیسات تولید نفت آرامکو

اقتصاد نیوز: حملات به تأسیسات تولید نفت آرامکو در بقیق و خریص در شرق عربستان که جنبش انصارالله یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، افشاکننده ضعف دفاعی سعودی‌هاست که تا حد زیادی از ماه‌ها پیش آشکار شده بود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، پایگاه بیزینس اینسایدر با اشاره به حملات پهپادی انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی نوشت: پیش از حملات اخیر، عربستان سعودی چندین حمله پهپادی به فرودگاه‌ها، تاسیسات آب و خط لوله‌های نفت را تجربه کرده بود.

یک مقام سعودی ماه ژوئن به وال استریت ژورنال گفت "تحولات اخیر نشان می‌دهد که حفاظت دفاعی ما آسیب‌پذیر است" و کارشناسان هم هشدار می‌دانند زیر ساخت‌های حیاتی در معرض خطر قرار دارد و آسیب‌پذیرند. یک مقام دفاعی سعودی هم سه‌شنبه با افشای این مساله که عربستان برای دستیابی به وضعیت دفاعی مناسب تقلا می‌کند، به فایننشال تایمز گفت "آن‌ها از ابتدای امسال نگران پهپادها بودند."

حملات اخیر به تاسیسات تولید نفت آرامکو شکاف‌ها در حصار دفاعی عربستان را فاش می‌کند که سعودی‌ها تا حد زیادی از وجود آن اطلاع داشتند اما هیچکس نمی‌داند چطور می‌شود به صورتی مناسب جلوی آن را گرفت. در حقیقت این حملات نشان داد که تاسیسات انرژی حیاتی عربستان چقدر آسیب‌پذیر هستند.

اما این اولین حمله پهپادی و موشکی به زیرساخت سعودی نیست. حوثی‌ها از آوریل تا پایان ژوئن ۱۰ حمله پهپادی و موشکی به خطوط انتقال نفت، تاسیسات تصفیه آب و فرودگاه‌ها داشته‌اند. روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد، عربستان سعودی پیش از حملات اخیر هم می‌دانست که مقابل حملات پهپادی آسیب‌پذیر است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند