کدخبر: ۳۰۴۲۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تلاش‌های «اون» برای افزایش قانونی قدرتش

اقتصادنیوز: یک وبسایت حکومتی کره شمالی از اصلاح و بازنگری برخی مفاد قانون اساسی این کشور خبر داده است که بر اساس آن جایگاه رهبر این کشور در برخی موارد تقویت شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد که یک سایت وابسته به حکومت کره شمالی روز شنبه قانون اساسی بازنگری شده این کشور را روی خروجی خود منتشر کرده است که نشان می‌دهد قدرت کیم «جونگ اون» رهبر کره شمالی باز هم تقویت شده است.

این وبسایت که «نائنارا» نام دارد قانون اساسی کره شمالی که در چهاردهمین نشست مجمع عالی خلق مورد بازنگری و تصویب قرار گرفته است را منتشر کرده است.

مجمع عالی خلق، نهاد قانونگذاری کره شمالی است که در سال چند بار بیشتر تشکیل نمی‌شود.

در ماده ۱۰۴ قانون اساسی مسئولیت‌های جدیدی برای رئیس کمیسیون امور دولتی، که بالاترین پست دولتی کره شمالی است، پیش بینی شده است که می‌توان به اعلام قانون و انتصاب یا جایگزین کردن نمایندگی‌های دیپلماتیک در سراسر جهان اشاره کرد.

خبرگزار یونهاپ اشاره نکرده است که آیا رهبر کره شمالی مستقیما می‌تواند قانون جدیدی اعلام کند یا نه.

با این حال در ادامه این گزارش آمده است که پیش از این نهاد قانونگذاری کره شمالی مسئولیت تصویب قانون و انتصاب دیپلمات‌ها را برعهده داشته است. در ادامه این گزارش آمده است که قانون اساسی جدید نشان می‌دهد که جایگاه قانونی کیم جونگ اون ارتقا یافته است.

در قانون اساسی اصلاح شده همچنین یک بند دیگر اضافه شده است که می‌گوید، رئیس کمیسیون به عنوان معاون مجمع عالی خلق انتخاب نخواهد شد. ناظران می‌گویند که هدف از این بند این است که بگوید ریاست کمیسیون از یک جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که دیگر معاونان مجمع عالی خلق از چنین جایگاهی برخوردار نیستند.

مجمع عالی خلق کره شمالی در اوایل سال جاری میلادی نیز قدرت رهبر این کشور را با اعطای عنوان «نماینده معظم خلق کره در همه امور» ارتقا داده بود.

کیم جونگ اون، در سال ۲۰۱۱ و پس از درگذشت پدر خود، کیم جونگ ایل، زمام امور را در کره شمالی برعهده گرفت.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند