کدخبر: ۳۰۴۵۹۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
طرح نمایندگان مجلس برای شفافیت آرای اعضای مجمع، مجلس خبرگان و...

طرح نمایندگان مجلس برای شفافیت آرای اعضای مجمع، مجلس خبرگان و...

اقتصادنیوز: طرح درخواست شفاف‌سازی آرا اعضای موثر در فرایند قانونگذاری به‌وسیله تعدادی از نمایندگان از گروه‌ها و جناح‌های مختلف در مجلس به جریان افتاد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، امروز اولین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بعد از دو هفته بود، جلسه‌ای که سایه رد فوریت طرح شفافیت آرا بر آن سنگینی می‌کرد و بسیاری از نطق و تذکرها این موضوع را شامل می‌شد و حتی برخی از نمایندگان از تریبون مجلس به برخی چهره‌ها مانند علیرضا پناهیان که اتهاماتی را نسبت به نمایندگان مطرح کرده بودند، تذکر دادند. 

در همین رابطه اعتمادآنلاین گزارش داده است، تعدادی از نمایندگان مجلس با تدوین طرح درخواست شفاف‌سازی آرا اعضای موثر در فرایند قانونگذاری، خواستار علنی شدن آراء نسبت به مصوبات این نهادها شدند. گفتنی است نهادهایی مانند مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شوراهای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی، شوراهای شهر و روستا و خبرگان رهبری از جمله موارد مورد تاکید در این طرح است.

در متن این طرح آمده است: «تمامی شوراها، مجامع و نهادهای موثر در فرایند قانونگذاری و همچنین نهادهای تصمیم گیرنده که دارای صلاحیت سیاستگذاری یا وضع قانون و مقررات هستند از جمله مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شوراهای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی، شوراهای شهر و روستا و خبرگان رهبری موظف به علنی سازی رای اعضا و انتشار آن مذاکرات در درگاه اینترنتی خود می‌باشند.»

همچنین در تبصره این طرح آمده است: «در مورد مصوبات شورای عالی امنیت ملی، این اقدام پس از رفع مراحل طبقه‌بندی قابل انجام است.»

نمایندگان از طیف‌های مختلف در حال امضای این طرح هستند. این طرح در حالی در روز اول کاری مجلس بعد از دو هفته تعطیلی جلسه علنی و حضور نمایندگان در حوزه انتخابیه به جریان افتاده است که در روزهای اخیر انتقادات بسیاری در خصوص عدم شفاف‌سازی آرای نمایندگان در جریان بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند