کدخبر: ۳۰۵۱۹۲ لینک کوتاه

دادستان کل کشور:حرمت زندانی باید حفظ شود/جلوگیری از بازداشت‌های غیرلازم

اقتصادنیوز : دادستان کل کشور گفت: دادستان باید همکاری خوبی با سازمان زندان‌ها داشته باشد، چون معتقدیم که حرمت زندانی باید حفظ شود و این کار هم با نظارت بر زندان‌ها میسر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ، ‌حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در مراسم تکریم و معارفه دادستان قم اظهار داشت: نکته دیگر درباره تأمین امنیت جامعه است، این موضوع از جمله وظایف دستگاه قضایی است. البته دستگاه‌های دیگر هم در این خصوص نقش آفرین هستند، اما بخش قابل توجهی از این قضیه متوجه دستگاه قضایی است.

وی درادامه گفت: نکته قابل توجه این است که تجلی تحول در دستگاه قضایی نهایتا باید در دادسراها و دادگاه‌ها باشد؛ یعنی تمام آنچه که در قوه قضاییه از معاونت‌ها و سازمان‌ها گرفته تا جاهای دیگر، همه مقدمه‌ای برای رسیدگی عادلانه در دادسراها و دادگاه‌ها می‌شوند و تبلور نهایی تحول باید در دادسراها و دادگاه‌ها باشد.

دادستان کل کشور به بیان برخی اولویت‌ها دراجرای تکالیف برای دادستان‌ها اشاره کرد و افزود: این اولویت‌ها و وظایف متوجه دادستان استان قم و سایر دادستان‌ها است که ما آن‌ها را مطالبه خواهیم کرد.

وی گفت: اولین موضوع بحث تکریم ارباب رجوع است در این خصوص همه باید بدانیم که ما وظیفه داریم مردمدار بوده و در خدمت آنان باشیم.

حجت الاسلام منتظری تأکید کرد: توصیه دیگر من این است که دادستان باید نظارت خوب و کاملی بر دادسراهای تحت مدیریت خود داشته باشد و البته منظور از نظارت صرفا حضور در دادسرا و مطالعه چند پرونده نیست، بلکه نظارت باید مستمر و مدیریت شده باشد.

 وی گفت: نکته و توصیه دیگر تأکید بر صیانت از حقوق عامه است و دادستان باید این موضوع را به عنوان یک تکلیف قانونی و خواسته جدی دستگاه قضایی مورد توجه قرار دهد و به آن بپردازد.

دادستان کل کشور به توصیه دیگری اشاره کرد و گفت: مسئله دیگر نظارت دادستان بر زندان و زندانیان است، دادستان باید در این خصوص همکاری خوبی با سازمان زندان‌ها داشته باشد، چون معتقدیم که حرمت زندانی باید حفظ شود و این کار هم با نظارت بر زندان‌ها میسر است.

وی ادامه داد: مطلب دیگر بحث جلوگیری از بازداشت‌های غیرلازم است؛ باید از صدور قرار بازداشت یا قرارهای منتهی به بازداشت، حداقل استفاده را کرد و آثار اجتماعی و خانوادگی بازداشت شدن افراد را در نظر بگیریم.

حجت الاسلام منتظری گفت: مطلب دیگر تلاش برای حل و فصل دعاوی به صورت صلح و سازش است اکنون سیاست راهبردی قوه قضاییه تقویت شوراهای حل اختلاف است و امیدواریم که مجلس هر چه زودتر این قانون را اصلاح کند.

وی افزود: این موضوع منافاتی ندارد که یک پرونده اگر از شورای حل اختلاف به دادسرا آمد، در دادسرا تدبیری شود تا آن پرونده به صلح و سازش ختم شود.

دادستان کل کشور گفت: مسئله و توصیه دیگر تلاش مضاعف برای رفع مشکلات اقتصادی است این موضوع جزء اولویت‌های جدی دستگاه قضایی است و ما این موضوع را از دادستان‌ها مطالبه خواهیم کرد. همانطور که می‌دانید شرایط کشور یک شرایط خاص است و ما اکنون در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم، لذا همه قوا باید در کنار هم باشند تا بتوانیم در این جنگ نابخردانه پیروز شویم.

وی افزود: قوه قضاییه وظیفه‌ای در خصوص مسائل اجرایی کشور ندارد، اما این سیاست از زمانی که مقام معظم رهبری شورای عالی هماهنگی اقتصادی را تشکیل داده‌اند به صورت جدی و ویژه‌ در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفته تا در رفع مشکلات اقتصادی کشور کمک کند.

حجت الاسلام منتظری افزود: الحمدالله بر اساس آمارها تاکنون توانسته‌ایم بخش قابل توجهی از مشکلات بنگاه‌های اقتصادی را حل کنیم، البته همچنان بر این اعتقاد هستیم که باید دولت را کمک کرد. ضمن اینکه تأکید ما به دستگاه‌های اجرایی این است که بار خود را به دوش بگیرند و مسئولیت شناس باشند.

وی در توصیه دیگری گفت: موضوع دیگر این است که همه باید تلاش کنند تا زندانیان پس از آزاد شدن بازاجتماعی شده باشند، بنده در ابتدای سفر خود به قم بازدیدی از زندان قم داشتم که انصافا زحمات خوبی کشیده شده است.

وی افزود: مهمترین کاری که باید انجام شود باز اجتماعی کردن محکومین است؛ یعنی افرادی که در زندان هستند انسان‌هایی هستند که یک زمانی دچار لغزش و مرتکب جرم شده‌اند و ما باید کاری کنیم که این زندانیان وقتی پس از آزادی وارد جامعه می‌شوند دیگر مرتکب جرم نشوند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: مسئله دیگری که باید به آن اشاره کنم بحث صیانت و حراست از خود در مقابل آلودگی‌ها است. وظیفه و تکلیف قوه قضاییه مبارزه با فساد است، اما اگر خدای ناکرده دستگاه قضایی خودش آلودگی داشته باشد نمی‌تواند مدعی پاکسازی دیگر دستگاه‌ها باشد، لذا حتما باید این صیانت از خود را جزو اولویت‌های کاری قرار دهیم.

وی گفت: بحث تهاجم فرهنگی و گسترش آلودگی یکی از سیاست‌های راهبردی دشمن است و امروز می‌بینیم که دشمن با همه توان خود در جهت شبیخون زدن به فرهنگ جامعه به میدان آمده است.

حجت الاسلام منتظری خطاب به دادستان جدید مرکز استان قم گفت: قم از جایگاه بلندی برخوردار است و آرامگاه حضرت معصومه(س) است. قم خاستگاه انقلاب اسلامی بوده و مرکز نشر معارف دین است.

وی بیان کرد: پیشنهاد بنده این است که مدیران و مسئولان عالی حوزه علمیه قم، ائمه جماعات، مراکز فرهنگی همچون سازمان تبلیغات، اداره ارشاد، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی با همکاری یکدیگر یک کمیته یا هیئت تشکیل دهند و نسبت به این موضوع اقدامات مناسب داشته و شرایط فرهنگی جامعه را تجزیه و تحلیل کنند.

حجت الاسلام منتظری گفت: باید همه دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند و سهم هر دستگاهی در رفع ناهنجاری‌های اجتماعی مشخص باشد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند