کدخبر: ۳۰۵۴۴۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بحران تازه سعودی| آخرین جزئیات قتل محافظ ملک‌سلمان / پای خاشقجی همچنان در میان است؟/ در لحظه قتل چه گذشت؟

اقتصادنیوز؛ نشریه انگلیسی «تایمز» که به انتشار اخبار اختصاصی از داخل عربستان سعودی معروف است، روز یکشنبه در گزارشی درباره قتل «عبدالعزیز الفغم» محافظ شخصی شاه و ولی‌عهد عربستان سعودی، نوشته است گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که این حادثه با پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار عربستانی، مرتبط باشد. از سوی دیگر روزنامه «نیویورک‌تایمز» به نقل از منابع مطلع نوشته است شنبه شب همزمان با قتل محافظ شاه سعودی، ریاض از سرویس‌های اطلاعاتی منطقه برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد شماری از شهروندان سعودی درخواست کمک کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ نشریه «تایمز» در گزارشی درباره قتل محافظ شاه سعودی، نوشت، گمانه‌زنی‌هایی هست مبنی بر اینکه این قتل دسیسه دربار بوده و ممکن است با پرونده قتل «جمال خاشقچی» مرتبط باشد.

ریاض مدعی شده است که قتل الفغم در جریان یک درگیری شخصی و توسط یکی از دوستان او در منزل شخصی صورت گرفته است. عربستان سعودی ادعا می‌کند که قاتل هم بعدا در جریان درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است.

با این وجود، تایمز نوشته است: «ژنرال عبدالعزیز الفغم ۴۷ ساله به عنوان معتمدترین افسر محافظ شاه شناخته می‌شد. مرگ وی، فورا به گمانه‌زنی در مورد یک دسیسه توسط دربار منجر شد. ادعا شده است که او اخیرا از خدمت پادشاهی برکنار شده و احتمال دارد که اطلاعاتی در خصوص قتل آقای خاشقچی داشته است».

خاشقچی دقیقا یک سال پیش در حالی که برای انجام امور اداری به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفته بود، توسط یک تیم ترور کشته شده و تکه تکه شد. جسد او تا امروز پیدا نشده است. در حالی که گزارش‌های متعددی از دستور مستقیم «محمد بن سلمان» ولی‌عهد برای قتل خاشقچی وجود دارد، ریاض مدعی است که قتل وی توسط یک تیم خودسر صورت گرفته است.

افشاگری نیویورک تایمز از لحظه وقوع کشته شدن محافظ شاه سعودی

امروز روزنامه «نیویورک‌تایمز» هم گزارش داد که شنبه شب همزمان با قتل محافظ شاه سعودی، ریاض از سرویس‌های اطلاعاتی منطقه برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد شماری از شهروندان سعودی درخواست کمک کرده است. بر اساس این گزارش، درخواست جمع‌آوری اطلاعات، شخصا از سوی شاه و ولی‌عهد سعودی ارائه شده است.

قتل محافظ پادشاه عربستان

روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی در مورد قتل «عبدالعزیز الفغم» محافظ شخصی شاه و ولی‌عهد عربستان سعودی، اطلاعاتی منتشر کرده که بر تردیدها در مورد روایت رسمی ریاض از این حادثه می‌افزاید.

در حالی که ریاض قتل الفغم را حاصل یک درگیری شخصی میان او و یکی از دوستانش عنوان کرده، نیویورک‌تایمز در گزارش خود از تحرکات اطلاعاتی ریاض همزمان با مرگ این فرد خبر داده، که این گمانه را تقویت می‌کند که واقعیت قتل او با آنچه عربستان سعودی ادعا کرده، متفاوت باشد.

نیویورک‌تایمز نوشته است: «هنوز مشخص نیست که انگیزه فرد تیرانداز چه بوده، اما یک فرد مطلع می‌گوید شنبه شب همان حوالی زمان قتل، مقام‌های سعودی با منابع اطلاعاتی منطقه‌ای تماس گرفته و از آن‌ها برای جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات درباره شماری از شهروندان سعودی درخواست کمک کرده‌اند.»

این گزارش به نقل از این فرد مطلع که خواسته نامش فاش نشود، می‌افزاید: «شاه سلمان و فرزند و ولی‌عهد قدرتمند او، محمد بن سلمان، شخصا برای جمع‌آوری این اطلاعات فشار آورده‌اند. مشخص نیست که سعودی‌ها به دنبال اطلاعات در مورد چه کسانی بوده‌اند و آیا این تلاش با تیراندازی به ژنرال الفغم ارتباطی داشته است، یا نه.»

قتل محافظ پادشاه عربستان

«ممدوح بن مشعل» شهروند عادی نیست

از روز گذشته که خبر قتل این محافظه ارشد خاندان پادشاهی سعودی منتشر شد، گمانه‌زنی‌های مختلفی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که همگی در تردید در روایت رسمی ریاض از این حادثه اشتراک دارند. وبگاه خبری «عربی ۲۱» هم در گزارشی در مورد «مشعل بن ممدوح» که گفته می‌شود عامل تیراندازی و قاتل الفغم است، نوشت بر خلاف آنچه که ریاض می‌گوید، این فرد، شهروندی عادی نبوده است. به نوشته این پایگاه، ممدوح عضو سابق شورای مشورتی سعودی و احتمالا از افسران اطلاعاتی عربستان است. وی به قبیله معروف «شِمِّر» تعلق دارد. عمه او نیز همسر مطلقه «سلطان بن عبدالعزیز» برادر ملک سلمان است.

پدر قاتل نیز در صفحه توئیتر خود با طلب مغفرت برای «الفغم» پسرش را خائن دانسته و در ادامه بر وفاداری خود بر شاه سعودی تأکید کرده است.

خارج از مشخصات خانوادگی قاتل، برخی کاربران به زوایای دیگری از او نیز پرداختند.


تصویری از ممدوح در حال سوارکاری

«غانم الدوسری» معارض معروف سعودی ساکن در لندن درباره ممدوح نوشت: «ممدوح آل علی افسر اطلاعات است که به شخصه او را می‌شناسم. یک روز در لندن در همان باشگاه ورزشی که به آن رفت و آمد می‌کردم به دیدارم آمد و بعدها نیز به طور دائم با من ارتباط داشت و تلاش می‌کرد تا مرا برای بازگشت به عربستان قانع کند و پس از آنکه درخواستش را رد کردم، اصرار داشت که به مزرعه دوستش در خارج شهر لندن بروم که این درخواست را هم نپذیرفتم».

نکته دیگر اینکه با بررسی روزنامه‌ها و وبگاه‌های خبری سعودی، تصاویر مختلفی از خانواده ممدوح که در جشن‌ها و عروسی‌ها انداخته‌اند به دست آمده است. مراسم‌هایی که شاهزادگان و مسئولان سعودی نیز در آن شرکت می‌کردند؛ اما تصاویری که از ممدوح در دسترس است، کمتر از انگشتان یک دست است.

العربی ۲۱ می‌نویسد که نبود تصاویر از ممدوح نشان دهنده حساسیت سازمانی است که او در آنجا کار می‌کرد. بنا بر این گزارش، ممدوح دربخش ویژه‌ای از گارد پادشاهی مشغول به کار بوده است.

تصویری نیز در فضای مجازی منتشر شده که ادعا شده «ممدوح بن مشعل» پشت سر شاه و در کنار الفغم ایستاده است.

با تمامی این روایات، کشته شدن محافظ شخصی شاه سعودی به دست دوستش ممدوح، مورد تشکیک بسیاری از کاربران فضای مجازی و معارضان عربستانی قرار گرفته است؛ به خصوص اینکه نیروهای امنیتی قاتل را در محل ارتکاب جرم به ضرب گلوله کشته‌اند. سخنگوی پلیس سعودی گفته است که مأموران ناچار شدند ممدوح را به قتل برسانند تا از تلفات بیشتر جلوگیری کرده‌ باشند اما برخی کاربران نوشته‌اند که شاید کشته شدن سریع قاتل برای سر پوش گذاشتن بر روی برخی حقایق صورت گرفته است.

«مجتهد» افشاگر معروف عربستانی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است که «عبدالعزیز الفغم» به هنگام کشته شدن در کاخ بود نه در منزل دوستش. به خصوص اینکه خبرهایی نیز از اختلاف بن سلمان با او به بیرون درز پیدا کرده است. 

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند