کدخبر: ۳۰۵۵۳۹ لینک کوتاه

مرتضی طلایی:

روحانی به خاتمی گفت نگران نتیجه انتخابات مجلس نباشید/ اصولگرایان مراقب پوست موزهای اصلاح‌طلبان باشند

اقتصادنیوز: فعال سیاسی اصولگرا گفت: یک خطای استراتژیک است که فکر کنیم به دلیل ناکارآمدی و عدم موفقیت جریان اصلاح طلب و اعتدال در اداره کشور مردم قطعا به جریان اصولگرا روی می آورند و به نیروهای این جریان رأی می دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز: نتیجه انتخابات در ایران غیرقابل پیش بینی است بارها اتفاق افتاده که جریان های سیاسی به پیروزی خود مطمئن بودند اما نتیجه طور دیگری رقم خورده است.

مرتضی طلایی در گفتگو با نامه نیوز قطعی دانستن پیروزی اصولگرایان را یک خطای استراتژیک می داند و یادآور می شود: جناح رقیب در قدرت است و از همه امکانات، ابزارها و منابع برای پیروزی خود بهره می گیرد.

مشروح گفتگوی نامه نیوز با مرتضی طلایی را در ادامه بخوانید.

****

به نظر شما چه اتفاقی ممکن است بیفتد که اصولگرایان را در انتخابات مجلس غافلگیر کند؟

این یک خطای استراتژیک است که فکر کنیم به دلیل ناکارآمدی و عدم موفقیت جریان اصلاح طلب و اعتدال در اداره کشور مردم قطعا به جریان اصولگرا روی می آورند و به نیروهای این جریان رأی می دهند. چنین خطای استراتژیکی می تواند موجب غافلگیری اصولگرایان شود.

آیا ممکن است با وجود عملکرد نامطلوب فراکسیون امید و دولت آقای روحانی، دوباره مردم به ائتلاف اعتدال و اصلاحات رأی بدهند؟

جریان اصلاح طلب عموما شیوه ها، شگردها و روش هایی را در انتخابات به کار می برند که با ایجاد فضای دوقطبی و سردرگمی، جامعه را در موقعیت انتخاب بین بد و بدتر قرار می دهد، وقتی این وضعیت پیش می آید وقوع هر اتفاقی محتمل است.

ثانیا فراموش نکنیم که جریان اعتدال و اصلاحات هم اکنون در قدرت مستقر هستند و ابزارها، امکانات و منابع در اختیار دارد بنابراین با استفاده از این ظرفیت ها می تواند روی سرنوشت و نتیجه انتخابات تأثیر بگذارد.

آیا شما شواهد و قرائنی را هم برای این مسئله دارید؟

امسال تا اوایل سال آینده درگیر انتخابات مجلس هستیم و به طور طبیعی همه انرژی ها متمرکز بر مجلس است. معتقدم دولت تلاش دارد مجلسی شکل بگیرد که سهم جریان اصلاحات و اعتدال در آن قابل توجه باشد، نباید از کنار این تلاش ساده بگذریم. آقای روحانی در ماه مبارک رمضان ضیافت افطاری با حضور آقای خاتمی داشت، آنجا گفتگوهایی انجام و به جریان های حاضر اطمینان داده شد که نگرانی چندانی برای انتخابات آتی مجلس و نتایج آن نداشته باشند. وقتی اخبار پراکنده را کنار هم می گذاریم می توانیم بگوییم غافلگیری جریان اصولگرا می تواند از همین نقطه باشد که این اخبار را نادیده بگیرد و خیلی ساده از کنارشان بگذرد.

ضمنا این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که جریان اصلاحات تلاش خواهد کرد با فضاسازی جریان اصولگرا را یک روز با موضوع حجاب و فردای آن با موضوع دیگر سوار بر پوست موزها و پوست خربزه ها کند تا یک چهره نرم و لطیف از خود و یک چهره سخت از نیروهای اصولگرا و انقلابی به جامعه نشان دهد و بر اثر این اتفاق مردم دچار خطا انتخاب رأی شوند. معتقدم جریان اصولگرا باید مراقب این مسئله هم باشد تا غافلگیر نشود.

از همین الان هم اصلاح طلبان انتقادها به نحوه بررسی صلاحیت نامزدها شروع کردند.

معتقدم لایه های دوم و سوم جریان اصلاح طلب بدون شک در انتخابات حضور پیدا خواهند کرد و این هم که بعضی می گویند «اینها ردصلاحیت می شوند»، خیر این طور نیست، حتما جریان اصلاحات پیش بینی چنین مسئله ای را کرده است. همانطور که در انتخابات مجلس دهم شاهد بودیم چهره های ناشناخته و کمتر شناخته شده خود را به صحنه آوردند و وقتی تأیید صلاحیت شدند، با همان ها لیست انتخاباتی بستند.

چه توصیه ای به جریان اصولگرا دارید؟

جریان اصولگرا رقیب را دست کم نگیرد و در عوض اتکا به باخت رقیب، برای رفع مشکلات و تنگناهای اقتصادی برنامه ای شفاف و روشن به جامعه ارائه کند.

یک موضوعی را درباره آقای قالیباف مطرح می کنند، برخی تحلیلگران فراخوان مجلس نو و خبرها و شنیده ها از جلسات داخلی شورای وحدت را کنار حضور پررنگ آقای قالیباف در شبکه های اجتماعی می گذارند و نتیجه می گیرند که آقای قالیباف سرلیست اصولگرایان در انتخابات مجلس خواهد بود، آیا این طور است؟

من خبر ندارم.

خودتان به عنوان کسی که نزدیک آقای قالیباف هم هستید، توصیه می کنید، او نامزد انتخابات مجلس شود؟

پیش بینی من این است که آقای قالیباف در انتخابات مجلس حضور پیدا نمی کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند