تایید رسمی گزارش عاملیت اسراییل در تجاوز هوایی به عراق

کدخبر: 305552
اقتصادنیوز: "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق رسما تایید کرد که برخی تجاوزهای اخیر به پایگاه و زاغه‌های مهمات سازمان الحشد الشعبی این کشور، کار رژیم صهیونیستی بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، طی یک و نیم ماه گذشته دست کم ۵ مرکز و بر اساس آمارهای غیررسمی برخی منابع نزدیک به الحشد الشعبی عراق، بیش از ۱۲ مرکز و زاغه مهمات این سازمان در نقاط مختلف این کشور مورد حملات مشابه قرار گرفته است که در یکی از موارد اخیر آن "ابومهدی المهندس "معاون این سازمان در بیانیه ای رسمی، علت آن را حمله پهپادهای رژیم صهیونیستی تحت حمایت نیروهای آمریکایی مستقر در عراق اعلام کرد.

 هر چند مدیریت ارشد این سازمان بعدا در اطلاعیه ای، اعلام کرد این موضع رسمی دولت نیست و این موضع پس از مشخص شدن نتایج تحقیقات، اعلام خواهد شد، اما سخنان امروز عبدالمهدی نشان داد که از یکسو موضع شخص دوم الحشد درست بوده و از سوی دیگر اطلاعیه مدیریت ارشد الحشد، نه در رد آن موضع که بیشتر دور کردن دولت از فشارهای قابل پیش بینی آمریکا در این خصوص بوده است.  

اگر چه آمریکا در همان زمان اتهام اطلاع یا همکاری با این حملات را رد کرد اما مقامات رژیم صهیونیستی در چندین مورد اظهاراتی کردند که بر ابهام موضوع افزود و احتمال دست نداشتن این رژیم را کمرنگ تر کرد.

درخصوص نقش آمریکا در این ماجراجویی ها نیز منابع عراقی از همان ابتدا تاکید می کردند که با توجه به تسلط نیروهای آمریکا بر حریم هوایی عراق، این که پهپادهای رژیم صهیونیستی بدون اطلاع و پشتیبانی آمریکا بتوانند چنین عملیاتی انجام دهند منتفی است و واشنگتن بصورت چند منظوره از حملات اسراییل به مراکز الحشد مطلع و از آن رضایت دارد.

اکنون با اعلام رسمی مسوولیت رژیم صهیونیستی در تهاجم هوایی به چند مرکز و زاغه مهمات الحشد الشعبی عراق، پیش بینی می شود، سیاست داخلی و خارجی این کشور وارد دوره ای تازه می شود؛ طیفی از واکنش سیاسی و تلاش های دیپلماتیک در سطح سازمان های بین المللی از سوی دولت عراق برای محکومیت این اقدام تا اقدامات تلافی جویانه احتمالی گروه های رسمی یا غیر رسمی مقاومت عراقی پیش بینی می شود که چند و چون آن را تحولات روزهای آینده مشخص خواهد کرد. /

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید