کدخبر: ۳۰۶۱۲۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جزئیات عملیات ارتش که ۶۷ روز پس از آغاز جنگ صادرات نفت عراق را قطع کرد

اقتصادنیوز: ارتش جمهوری اسلامی ایران، با انجام سه عملیات توانست صادرات نفت عراق را در ۶۷ روز ابتدایی جنگ به طور کامل قطع کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، امیر اخگر که در دوران دفاع مقدس عهده‌دار مسولیت‌های مختلف عملیاتی از جمله فرماندهی ناوچه موشک‌انداز قهرمان جوشن بوده است، درباره ضربه ارتش به صادرت نفت عراق گفت: یکی از نقاط عطف در حوزه نیروی دریایی در ۸ سال دفاع مقدس، تامین امنیت چرخه اقتصاد کشور بود. عراق از دو پایگاه نفتی الامیه و الابکر که در شمال خلیج فارس بودند، روزانه ۲میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کرد. کاری که نیروی دریایی در ۶۷ روز اول جنگ انجام داد، ۳ عملیات پی‌درپی روی در این حوزه انجام داد. اولین عملیات، عملیات اشکان نام داشت. دومین و سومین عملیات هم شهید صفری و مروارید بودند و در حقیقت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بکشه صادرات عراق، از خلیج فارس، با کار نیروی دریایی قطع شد.

فرمانده ناو جوشن گفت: زمانی که این بلا بر سر رژیم عراق آمد و منبع مالی آن‌ها که صادرات نفت بود، از بین رفت، حملات عراقی‌ها به کشتیرانی ما تشدید شد. شاید مردم ما آگاهی زیادی از چگونگی چرخه اقتصادی کشور، که توسط نیروی هوایی و دریایی حفظ شد، نداشته باشند. بعد از جنگ جهانی دوم، اولین کشوری که اسکورت دریایی انجام داد، ایران بود.

وی درباره جزئیات این عملیات‌ها گفت: گفت: نیروی دریایی دست در دست نیروی هوایی توانستند اسکورت نفتکش‌ها را انجام دهند. در اولین عملیاتی که قصد ضربه زدن به پایگاه‌های نفتی الامیه و البکر را داشتیم؛ عملیاتی تحت عنوان عملیات اشکان طراحی شد. فرماندهی ناو گروه این عملیات با ناو جوشن بر عهده من بود. با ناوهای جوشن، گردونه، پیکان از روز قبل از عملیات به دریا رفتیم. عملیات در نیمه شب آغاز شد. به خاطر دارم، که با دریایی طوفانی و مواج، مواجه شدیم. عموما عملیات در دریای طوفانی لغو می‌شود و نیروها به عقب باز می‌گردند؛ اما ما با این موضوع مخالفت کردیم چرا که دریا برای دشمن هم طوفانی بود؛ پس از این فرصت استفاده کرده و عملیات را اجرا کردیم. دو مانور فریب در دریا انجام داده و در نهایتا در ساعت ۶ صبح خود را به حوالی این دو پایگاه نفتی عراقی رساندیم. هر کدام از این دو پایگاه حدود ۹۰۰ متر طول داشت و حدفاصل آن‌ها ۸ کیلومتر بود.

امیر اخگر افزود: عملیات بدین صورت بود که من با ناو جوشن، سکوی الامیه را درگیر کردم و به سمت پایانه نفتی و تاسیسات نفتی الامیه تیراندازی کردیم تا صادرات نفت عراق را قطع کنیم. ناو گردونه، پایگاه الابکر را درگیر کرد، ناو قهرمان و همیشه جاوید پیکان، استندبای بود تا پوشش هوایی را برای ما تامین کند. حدود ساعت ۶ صبح، یک میگ ۲۳ وارد منطقه شد. از روی سر کشتی ما دور زد و به سمت ناو بعدی رفت. ناو پیکان با آن درگیری پیدا کرد و با چشم غرق شدن میگ ۲۳ را دیدم. ساعت ۶ و نیم صبح، دشمن با گزارش افرادش متوجه شبیخون ما به پایگاه‌های نفتی‌اش شد. ساعت ۸ صبح، رادار گزارش نزدیک شدن ۶ میگ ۲۳ از سوی عراق را داد. ۲ هواپیمای اف۱۴ از شمال خلیج فارس، به ما نزدیک شد. یک خلبان به من گفت: ما آهسته به جلو می‌آییم و شما به عقب برگردید. در حقیقت ما در تیررس هواپیمای دشمن بودیم. چرا که ما هدف‌های سطحی را می‌زدیم. دو هواپیمای اف۱۴ ما خودشان را به منطقه میانه خلیج فارس رساندند. ما هم از این فرصت استفاده کرده و ختم عملیات را اعلام کردیم، چرا که هرچه گلوله و توپخانه داشتیم استفاده کرده بودیم.

فرمانده ناو جوشن گفت: این دو هواپیمای اف ۱۴، یک کاور پوششی بسیار قوی درست کردند و این ۶ هواپیمای میگ۲۳ نتوانستند کاری کنند. من این ۶ هواپیما را دقیق به خاطر دارم. که هم رادار و هم هواپیماها اعلام کردند. وجود این دو هواپیمای اف۱۴ باعث شد این ۶ هواپیما میگ ۲۳ سرنگون شود، دشمن عقب نشینی کند و با ۳ ناو عملیات ما موفق‌ شود.

امیر اخگر هم‌چنین درباره اسکورت نفتکش‌ها و محافظت از ناوگان دریایی ایران در دروان دفاع مقدس گفت: این سرآغازی برای قطع شدن صادرات نفت الامیه و الابکر بود. شهید صفری عملیات دوم و مروارید عملیات سوم بود. در آن وقت عراق گفت، حال که به اقتصاد من لطمه وارد شده است به ایران هم ضربه می زنم. در واقع با پول‌های زیادی که از رژیم عربستان می‌گرفت، حملات خود را در خلیج فارس تشدید کرد. در این زمان نیروی دریایی عملیات اسکورت کاروان‌ها را انجام داد. از تنگه هرمز تا بندر امام و بالعکس حدود ده هزار فروند کشتی را اسکورت کردیم. در این ۸ سال دفاع مقدس، چیزی حدود سیصد میلیون تن کالا جا به جا گردید. و صادرات و وادرات با بنادر، یعنی بندر امام، بندر خارک، بوشهر و بندر عباس به هیچ وجه متوقف نشد و این باعث چرخش اقتصاد کشور در طی ۸ سال شد.

وی افزود: ۱۵۰ عملیات در خلیج فارس صورت گرفت که ما بتوانیم عملیات پوشش و اسکورت  کشتی‌ها را انجام بدهیم. گرچه در طی این مدت خسارت‌هایی به ما وارد شد و بدین گونه نبود که خسارتی نباشد، اما از نظر عملیاتی، چیزی در حدود ۲ درصد خسارت نسبت به ده هزار فروند کشتی و ۶۰۰ میلیون تن کالای جا به جا شده، عدد بی‌نظیری است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند