کدخبر: ۳۰۶۵۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
عربستان از طریق کدام کشورها درخواست مذاکره با ایران را ارسال کرده است؟

عربستان از طریق کدام کشورها درخواست مذاکره با ایران را ارسال کرده است؟

اقتصادنیوز: نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی گفت: عربستان در حال حاضر به سمت فضای تعاملی و خروج از فضای تقابل و جنگ با ایران حرکت می‌کند چرا که سعودی‌ها متوجه شدند که سیاست فشار حداکثری بر ایران کارساز نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، علی بختیار، نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، در خصوص سیگنال‌های مثبتی که از سوی عربستان سعودی در مورد ایران ارسال می‌شود، گفت: خوشبختانه سیاست عربستان از فضای تقابل به فضای تعامل تغییر کرده است و جمهوری اسلامی ایران همواره از این سیاست و سیاست مذاکره با کشورهای منطقه و از جمله عربستان استقبال کرده است. سعودی‌ها از طریق پاکستان و عراق پالس‌های مثبت برای مذاکره با ایران ارسال کردند.

وی افزود: این خبر خوشایندی برای منطقه است که کشورهای مسلمان به سمت دوستی و برادری با یکدیگر پیش بروند. توسعه و پیشرفت منطقه و به خصوص منطقه خلیج فارس در دوستی، تعامل و روابط صمیمانه میان کشورهای منطقه محقق می‌شود و امنیت خلیج فارس زمانی ایجاد می‌شود که دست دولت‌های خارجی که امنیت آن را دچار خدشه کرده‌اند کوتاه شود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی، گفت: خوشبختانه شرایط روبه تعامل و گفتگو است و جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که دوستی با همسایگان، سیاست خارجی‌اش است و مجلس هم از چنین رویه‌ای حمایت می‌کند.

ریاض آماده مذاکره با تهران است

همچنین خانه ملت نوشت؛

سیدمحمدجواد ابطحی، در رابطه با ابراز تمایل سعودی ها برای برقراری ارتباط مجدد با جمهوری اسلامی ایران، گفت: طبق گزارش های حاصله، عربستان بعد از موضوع گیری اماراتی ها برای برقراری ارتباط با کشورمان و همچنین پس از مسئله پیش آمده برای تاسیسات نفتی آرامکو تحت فشار قرار گرفته اند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در واقع سعودی ها دریافته اند تکیه بر دیوار پوشالی آمریکایی ها فایده ای ندارد و برای حفظ امنیت خلیج فارس بهتر است همکاری منطقه ای صورت بگیرد. بر این اساس می توان اذعان کرد پیغام هایی که از سوی پاکستانی ها، عراقی ها و عمانی ها ارسال شده، مورد تایید است؛ البته شاید سعودی ها این امر را تکذیب کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه گروه هایی مانند منافقین از موضع سعودی ها عصبانی هستند و تلاش می کنند در این زمینه سنگ اندازی کنند، اظهارکرد: آمادگی برای انجام مذاکره وجود دارد تا شاهد کاهش مشکلات باشیم و در این راستا دست کشورهای بیگانه همچون ایالات متحده  نیز از منطقه قطع شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: می توان گفت که هم اکنون نیز وزیر خارجه سعودی ها می تواند به تهران بیاید و گفت‌وگو صورت بگیرد اما نباید فراموش کنند که قرار نیست در ظاهر مذاکره شود اما در باطن رفتار دیگری انجام شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند