کدخبر: ۳۰۶۸۱۵ لینک کوتاه

ماجرای اختلاف ‌مکارم شیرازی و آذری قمی با نظر امام خمینی و شهید بهشتی

دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از ماجرای اختلاف ‌برخی علما با نظر امام خمینی و شهید بهشتی درباره واگذاری اراضی گفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، محمد سلامتی با اشاره به بحث اصلاحات ارضی در اوایل انقلاب گفت: در خصوص مسئله اصلاحات ارضی[= منظور ، قانونی بنام بند"ج" است که طبق آن بخشی از زمین‌های کشاورزی مصادره شده یا بلاصاحب به کشاورزان واگذار شد] که من به عنوان وزیر کشاورزی می‌بایست آن را اجرا می کردم و عده‌ای آن راخلاف شرع می‌دانستند، برای حل احتمالی آن آقای راستی کاشانی که نماینده امام در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود، واسطه شد و جلسه‌ای را در خانه خود ترتیب داد.

وزیر کشاورزی دولت شهید رجایی افزود: در این جلسه حدود ۸ نفر از مدرسین و فقهای حوزه علمیه قم از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله آذری قمی، آیت‌الله احمدی میانجی، آیت‌الله جعفر کریمی حضور داشتند. آن ها به من می گفتند که شما در مورد اصلاحات ارضی بر خلاف شرع عمل می‌کنید. من گفتم کجای این مسئله خلاف شرع است، سه فقیه آن را امضاء کرده‌اند و امام نیز آن را تأیید کرده‌اند. ضمنا قانون است و من هم دارم اجرا می‌کنم و خودم هم محکم به آن معتقدم.

وی با اشاره به بحث‌هایی که درباره این طرح وجود داشت گفت: یکی از آنها گفت: امام که نمی‌تواند عمل خلاف شرع انجام بدهد، امام فقط به عنوان ولی فقیه می‌تواند بگوید احکام اولیه اجرا شوند و او نظارت کند. یکی دیگر گفت که شما به چه حقی زمین‌ها را از مالکش می‌گیرید؟ چون من گفته بودم که فئودال‌ها زمین‌های مردم را به لطایف الحیل تصاحب کرده‌اند و آن ها را به فقر کشانده‌اند و حالا ما این زمین ها را داریم  از آن‌ها پس می‌گیریم و به کشاورزان واگذار می‌کنیم، تا هم حق به حقدار برسد و هم فقر و غنا تعدیل شود.

سلامتی افزود: یکی از آن ها تاکید داشت که شما حق ندارید که این کار را بکنید. خدا فقر و غنا را به رسمیت شناخته است، یکی می‌تواند میلیاردها دلار داشته باشد، یکی هم می‌تواند یک دلار هم نداشته باشد. این عین جمله یکی از آن‌ها بود که البته حالا در قید حیات نیست. چون من محکم و با تندی از اصلاحات ارضی دفاع می‌کردم، آقای راستی برای جلوگیری از برداشت ناصحیح از دیدگاه های من، از من خیلی تعریف و تمجید کرد و ادامه داد که ایشان خیلی متدین و متعهد است و ما می‌خواهیم ببینیم که این مسئله چگونه قابل حل است. چرا که آنها می‌گفتند اجرا نکن؛ اما من می‌گفتم که من مجری هستم و معتقدم که باید اجرا کنم.

وزیر کشاوزی دولت شهید رجایی اضافه کرد: ملاحظه می کنید که از یک طرف موضوع اصلاحات ارضی را آیت‌الله منتظری،آیت‌الله بهشتی، و آیت‌الله مشکینی قبول دارند و آن را شرعی دانسته و امضاء می‌کنند و امام نیز آن را تایید می کنند؛ اما از سوی دیگر یک عده آن را خلاف شرع می‌دانستند. این به دلیل قرائتی بود که هر کدام از اسلام داشتند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند