کدخبر: ۳۰۶۹۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
برد یک حزب اسلام‌گرا در انتخابات پارلمانی تونس

برد یک حزب اسلام‌گرا در انتخابات پارلمانی تونس

اقتصادنیوز: کمیته عالی انتخابات تونس چهارشنبه شب نتایج نهایی انتخابات اخیر پارلمانی این کشور را اعلام کرد که بر اساس آن، حزب اسلامی «النهضه» با کسب ۵۲ کرسی در صدر احزاب راه یافته به پارلمان قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، کمیته عالی انتخابات تونس افزود: حزب «قلب تونس» به ریاست نبیل القروی نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور ۳۸ کرسی، حزب «جریان دموکراسی» ۲۲ کرسی، حزب «ائتلاف کرامت» ۲۱ کرسی و حزب «قانونی آزاد» ۱۷ کرسی در پارلمان این کشور تصاحب کردند.

پیش از این نیز بر اساس نتایج اولیه و غیر رسمی شمارش آرای انتخابات پارلمانی تونس، حزب اسلامی «النهضه» به ریاست «راشد الغنوشی» پیشتاز انتخابات شده بود.

«نبیل بفون» رئیس کمیته عالی انتخابات تونس گفت: دو میلیون و ۹۴۶ هزار و ۶۲۸ نفر در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه (۶ اکتبر ۲۰۱۹) رأی دادند.

وی گفت: شمار واجدان شرایط شرکت در انتخابات پارلمانی اخیر بیش از هفت میلیون نفر بود.

این انتخابات، دومین دور انتخابات پارلمانی تونس از زمان تصویب قانون اساسی در سال ۲۰۱۴ و سومین انتخابات پارلمانی پس از  تحولات و انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور است.

بر اساس قانون اساسی تونس، هر حزبی که اکثریت این انتخابات را به دست آورد، پس از شکل گیری پارلمان دو ماه فرصت خواهد داشت تا دولت را تشکیل دهد.

در انتخابات ریاست جمهوری که ماه قبل مرحله نخست آن برگزار شد و از میان همه نامزدها "قیس سعید" حقوقدان و چهره مستقل و "نبیل القروی" تاجر و یکی از قدرت های رسانه ای این کشور به ترتیب آرا به دور بعدی انتخابات راه یافتند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند