کدخبر: ۳۰۷۱۹۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تصمیم ترامپ درباره سوریه وحشتناک، شتابزده و نابخردانه بود

رئیس دموکرات‌های سنا؛

تصمیم ترامپ درباره سوریه وحشتناک، شتابزده و نابخردانه بود

اقتصادنیوز؛ چاک شومر، رئیس اقلیت مجلس سنای آمریکا تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهایی آمریکایی از سوریه را تصمیمی نابخردانه، شتابزده و وحشتناک توصیف کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ چاک شومر سناتور دموکرات ایالت نیویورک و  رئیس اقلیت مجلس سنای آمریکا روز جمعه ضمن انتقاد از سیاست های خارجی دونالد ترامپ، خروج نظامیان آمریکایی از مناطق شمالی سوریه را کمکی بزرگ به ایران دانست تا خط لوله مستقیم بین ایران و لبنان ایجاد کند.

شومر گفت: تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهایی آمریکایی از سوریه، تصمیمی نابخردانه است.

وی افزود: تعداد اندک نظامیان امریکایی که در سوریه حضور داشتند، به عنوان حائلی در مقابل حمله ترکیه به کردهای سوریه ایفای نقش می کردند که متاسفانه ترامپ با این تصمیم بسیار بد خود، این حائل را از میان برداشت.

شومر افزود: همچنین اردوگاه های محل نگهداری زندانیان شورشی که اکنون مملو از تروریست های داعشی است، می تواند خطری بزرگ برای نه تنها اروپا، بلکه برای آمریکا باشد. یکی از ماموریت های نیروهای آمریکایی، محافظت از اسرای داعشی مستقر در این ارودوگاه ها بود.

رئیس اقلیت مجلس سنای امریکا افزود: تصمیم ترامپ، تصمیم بسیار شتابزده ای بود.

یکی از علل شتابزده بودن این تصمیم توجه نکردن به اسرای داعشی است. مسئله دیگر این است که خروج نظامیان آمریکایی به پوتین کمک می کند و به وی اجازه می دهد کنترل میادین نفتی سوریه را در دست بگیرد.

شومر افزود: این تصمیم به ایران کمک می کند چون آنها می توانند یک خط لوله مستقیم  برای انتقال انرژی بین  ایران و لبنان ایجاد کنند درحالیکه نیروهای کُرد از چنین کاری جلوگیری می کردند . تصمیمی که گرفته شده تصمیمی واقعا وحشتناک و بدون فکر بود که امنیت آمریکا را به طرق مختلف به خطرمی اندازد و به دشمنان ما کمک می کند.

حمله ارتش ترکیه به مناطق شمالی سوریه، موجی از محکومیت ها و انتقادهای جهانی را به همراه داشته است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه ساعتی پیش، از آغاز عملیات نظامی در شمال شرق سوریه خبر داد.

رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که عملیات ارتش این کشور در حمله جدید علیه کردهای حزب کارگران کرد ترکیه (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) ، «چشمه صلح» نام دارد.

اقدام ترکیه برای حمله به شمال سوریه، بر خلاف مخالفت های گسترده منطقه ای و جهانی صورت گرفت.

انتقاد شومر از سیاست های خارجی ترامپ

کارشناسان سیاسی و شخصیت های مختلف در کشورهای جهان، این اقدام ترکیه را ورود به باتلاق سوریه خوانده اند.

برخی کارشناسان سیاسی سوریه معتقدند که ترکیه پیشتر با حمایت از تروریست ها در سوریه، نتوانسته به اهداف خود برسد و اکنون با توجه به شکست تروریست ها و مشکلاتی که آنان برای آنکارا ایجاد کرده اند، خود وارد میدان سوریه شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند