کدخبر: ۳۰۷۶۹۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نشست خبری روحانی: در ماجرای ارز ۴۲۰۰ تومانی مقام معظم رهبری هم به من فرمودند کار خوبی انجام دادید/هر وقت آمریکا تحریم ها را لغو کرد حاضر به مذاکره هستیم/ شورای نگهبان نهاد نظارت کننده است نه دخالت کننده/ بیکاری یک وهشت دهم کاهش یافته است

اقتصادنیوز: نشست خبری حسن ر.حانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران با رسانه‌های داخلی و خارجی دقایقی پیش آغاز شد. آخرین نشست خبری رییس جمهوری پیش از این به تاریخ ۱۷ بهمن سال ۱۳۹۶ باز می‌گردد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری‌ها؛ رئیس‌جمهوری در این نشست خبری به پرسش های خبرنگاران داخلی و بین‌المللی درباره مسائل روز ایران و مواضع دولت در زمینه مسائل بین‌المللی پاسخ خواهد داد.

حسن روحانی در ابتدای  نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی با اشاره به برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین اظهار کرد: از همه دستگاه‌ها، نیروهای مسلح، دولت و ملت عراق و همه کسانی که در این مراسم بزرگ حضور دارند، تشکر می کنم.

وی با اشاره به برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین اظهار کرد: از همه دستگاه‌ها، نیروهای مسلح، دولت و ملت عراق و همه کسانی که در این مراسم بزرگ حضور دارند، تشکر می کنم.

رئیس‌جمهور: توطئه‌های آمریکا و ارتجاع منطقه علیه ایران پایان یافته است

کلید حوادث دی ۹۶ در داخل زده شد

وی افزود: در مقطعی در خدمت اصحاب رسانه هستم که شرایط تاریخی و سیاسی خطیری را پشت سر گذاشته ‌ایم. ما از آغاز دولت یازدهم تا دی ماه ۹۶ مسیری را طی کردیم که در شاخصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به خوبی پشت سر گذاشته شده بود، اما دی ماه شرایط تازه ای پیش آمد که  کلید  آن در داخل و بعد در خارج زده شد.

رئیس جمهور گفت: در سال 97 پیش‌بینی خارجی ها و هم تحلیل گران اقتصادی داخل این بود که سال بسیار سختی را در پیش داریم و سال سخت تری را در 98 خواهیم داشت. حتی برخی بحث تورم سه رقمی را هم برای ایران مطرح کردند، اما در این 18 ماه ملت ایران، دولت و سایر ارکان نظام توانستند از این طوفان عبور کند و به طور قاطعانه می توانیم اعلام کنیم که توطئه های آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه برای آسیب جدی به نظام پایان یافته است و اعتراف می‌کند که با هوشمندی، صبر و مقاومت از این شرایط عبور کردیم.

تورم نقطه به نقطه از ۵۲ درصد به ۳۴ درصد رسیده است

روحانی اظهار کرد: از اردیبهشت سال ۹۸ شاخص‌های ما درست تر شدند. تورم نقطه به نقطه ما از ۵۲ درصد به ۳۴ درصد رسیده است. بنابراین طی این چند ماه تورم نقطه به نقطه ما کاهش پیدا کرده است. پیش‌بینی های ما این است که تا پایان سال روند کاهشی خود را طی می کند.

وی ادامه داد: در تورم ۱۲ ماهه حرکت کمی کندتر است، اما با یک تاخیری از تورم نقطه به نقطه تبعیت می کند. پیش‌بینی ما این است در شش‌ ماه اول سال رشد اقتصادی ما مثبت خواهد بود.

کاهش 1.8 درصدی نرخ بیکاری

روحانی با بیان اینکه از اردیبهشت 98 شاخص های ما رو به بهبود می‌رود، گفت: پیشبینی ما این است که تا پایان سال روند کاهشی تورم نقطه به نقطه ادامه خواهد داشت. در عین حال تورم دوازده ماهه نیز با یک تاخیری از تورم نقطه به نقطه پیروی خواهد کرد. رشد اقتصادی کشور که در سال گذشته منفی بود، پیشبینی این است که رشد اقتصادی مثبت خواهد بود. اشتغال در تابستان امسال 843 هزار اشتغال خالص داریم و بیکاری ما از 12.3 به 10.5 کاهش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه واردات و صادرات شرایط مناسب تری داریم و تراز ما گرچه مثبت در شش ماهه نیست اما نسبت به پارسال بهتر است.

افزایش چهل درصدی ارزش پول ملی در یک سال گذشته

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نرخ ارز که شاخص حائز اهمیتی است از پارسال نسبت به امسال حرکت کاهشی داشته، گفت: نرخ ارز به سمت تعادل حرکت کرده و طبق آمار بانک مرکزی در یک سال گذشته حدود 40 درصد بر ارزش پول ملی افزوده شده است.

روحانی ادامه داد: همه آمار و ارقام و شاخص های اقتصادی به ما می‌گوید که در مسیر آرامش اقتصادی در حال حرکت هستیم. البته دولت انتظارات بیشتری برای تغییر در ساختارها داشت تا بتواند بیشتر به مردم در رفع مشکلات کمک کند. برخی از این توقعات انجام شده و برخی هنوز انجام نشده است.

ایران 98 از ایران 97 قوی‌تر است

وی با بیان اینکه از لحاظ سیاسی و بین المللی جمهوری اسلامی ایران شرایط بسیار قوی تر و مستحکمی دارد، تاکید کرد: در سازمان ملل کاملا برای ما روشن بود که همه کشورهای دنیا اذعان دارند که ایران 98 از ایران 97  قوی تر است و همه ایستادگی ملت ایران را تحسین می‌کردند.

رئیس جمهور گفت: البته 18 ماه سختی بر مردم ما گذشت به ویژه کسانی که دارای درآمد و حقوق ثابت بودند، با همه وجودمان در دولت مشکلات مردم را حس می کردیم، اما این کار دولت بود که توانست شاخص ها را علیرغم فشارها برگرداند که این کار سختی بوده و از همه کسانی که به ما کمک کردند، تشکر می‌کنم.

روحانی با بیان اینکه مسئولین در این جنگ بزرگ روانی، سیاسی و اقتصادی نترسیدند، تصریح کرد: در این جنگ شکست نخوردیم و راه آینده را بهتر از گذشته ادامه خواهیم داد. تمام تلاش دولت این است که در دو سال باقی مانده آرامش و ثبات را به زندگی مردم برگرداند و از مردم تقاضای کمک می‌کنیم تا در این راه پیروز باشیم.

آتش‌بس در یمن می تواند گره رابطه ایران و عربستان را باز کند

وی ادامه داد: به نظر ما برای حل موضوعات منطقه ای موضوع یمن مهم است، اگر به آتش بس منجر شود یکی از گره‌های منطقه از جمله رابطه ایران و عربستان باز می شود.

روحانی گفت: طرح بسیار مهمی را به نام ائتلاف امید و صلح هرمز را در سازمان ملل اعلام کردیم. امروز این طرح برای هشت کشور منطقه ارسال شده و با سازمان ملل گفت و گو شده است. ایران معتقد است خودمان باید مشکلات منطقه را حل کنیم و امیدواریم سخنان ما دارای گوش شنوا باشد.

وی تصریح کرد: غیر از پاکستان کشورهای دیگری در این زمینه تلاش می کردند و تلاش می کنند. ما مشکلی نداریم از طریق گفت و گو مشکلاتمان را حل کنیم. گرچه آنچه برای کشتی ما در دریای سرخ ایجاد شده مشکلی ایجاد کرده است. داریم بررسی ها را نهایی می کنیم یک رژیمی پشت این موضوع بوده است.

روحانی تاکید کرد: برخی از مقامات اماراتی به ایران آمدند و مقامات ایرانی به امارات رفتند و روابط بهتر از گذشته است و روابط به سمت بهبود است.

هر زمان منافع ملت ایران تامین می‌شود وارد مذاکره می شوم

رییس جمهور در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسش روزنامه ایران درباره دور شدن از اهداف انتخاباتی و وعده های مطرح شده، تاکید کرد: آنچه ما به مردم وعده کردیم، همان بود که می خواستند و در انتخابات به آن اشاره می کردند اما در شرایطی ما این را مطرح کردیم که برجام شرایط اقتصادی ما را بهتر کرده بود و در سال بعد از برجام بالاترین رشد اقتصادی جهان را داشتیم و شرایط منطقه هم آرام بود و داعش از میان رفته بود.

وی افزود: آنچه من به مردم وعده دادم این بود که ما تمام تلاش خود را می کنیم که برجام از جانب ایران لغو نشود و گفتم ما تلاش می‌کنیم که شرایط اقتصادی مردم بهبود یابد، اما نمی دانستم که عده‌ای بی خرد در سال ۹۶ ماجرایی راه می اندازند که بعد از آن دشمن هم از آنها سوءاستفاده کند و روی آن مانور  دهد و آن حد از تحریم ها علیه ما وضع شود.

روحانی تصریح کرد: ما فکر نمی کردیم در منطقه عده‌ای تا این حد دنبال شرارت باشند اما آنچه که ما امروز می توانیم به مردم ارائه دهیم این است که دولت خسته نیست و توانمند و کارآمد است و شاخص های اقتصادی را هم در این مدت بهبود بخشیده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما از بحران سال ۹۶ هم پنج روزه خارج شدیم در جا که پیش از آن بحرانی داشتیم که هشت ماه طول کشیده بود. ما اخیراً هم به دنیا گفتیم که به دنبال صلح هستیم و از مذاکره هم نمی ترسیم ما در همان نیویورک منتظر بودیم جلسه سران ۵+۱ با ایران برگزار شود اما در صورتی که مطمئن باشیم تحریم ها رفع می شود نه اینکه این یک جلسه انتخاباتی برای آقای ترامپ باشد.

وی یادآور شد: به اروپایی ها هم گفتم که اگر بدانم هر زمان منافع ملت ایران تامین می‌شود وارد مذاکره می شوم و همه تبعات آن را هم به جان می خرم و حاضر به فداکاری برای رسیدن مردم به منافع شان هستم هرچند که فداکاری و هزینه دادن در این زمینه قطعا افتخار آمیز است.

دولت آغازگر شفافیت بود

روحانی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر نتیجه پیگیری حقوق های نجومی و ایجاد سامانه اعلام دارایی مدیران و مسئولان خاطرنشان کرد: اصل موضوع ، موضوع مهمی است. حقوق‌های نجومی که در  سوال مطرح کردید، در اصل حقوق‌های ناعادلانه بود که به عنوان حقوق نجومی در شعارهای انتخاباتی مطرح شده بود؛ کلش را پس گرفتیم. دولت آغازگر شفافیت بود، آیین نامه شفافیت را در دولت ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: دولت سه لایحه در دستور کارش دارد، لایحه شفافیت را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است. هر کسی برای مردم تصمیمی بگیرید در هر شورا و جمعی باید معلوم باشد چه تصمیمی می گیرد و چه کسی  چه رای و نظری دادند. لایحه مبارزه با مفاسد و سالم سازی اداری را هم داریم که ان شاءالله به زودی تقدیم مجلس می‌کنیم. این لایحه دوم را هنوز تقدیم نکردیم. لایحه تعارض منافع هم لایحه سوم در این حوزه است.

رئیس جمهور گفت: مبارزه با فساد کاری ضروری است، اما به صورت موردی و هیجانی ما را به هدف نمی رساند و باید ریشه فساد را از بین ببریم. آنچه مهم است از بین رفتن فساد است و راه حلش هم آن سه لایحه ای است که اعلام کردم. سامانه ها هم اعلام می شود و هر سه قوه باید با هم باشند.

هر وقت آمریکا تحریم ها را لغو کرد حاضر به مذاکره هستیم

روحانی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار سی بی اس آمریکا درباره موضوع استیضاح ترامپ و اینکه در صورت تغییر ترامپ حاضر به مذاکره با آمریکا هستید؟ اظهار کرد: مشکل ما مواجه با رئیس جمهور آمریکا یا مذاکره نیست، این است که آیا در مذاکره خواسته مردم ما، مشکلات آنان و مسائل شان تامین می شود یا نه.

وی تصریح کرد: برای ما مهم نیست که رئیس جمهوری در آمریکا چه کسی باشد. البته ویژگی های آقای ترامپ هم هست که هر روز حرف خود را عوض می کند و یک روز کسی را واسطه می کند و فردا می گوید من به او چیزی نگفته ام! یا توییت می کند و در آن چیز دیگری می گوید که این ویژگی‌های اخلاقی کار را نه صرفاً برای ما بلکه برای همه دنیا کار را سخت کرده است.

روحانی یادآور شد: ما پیش از این هم گفتیم که هر وقت آمریکا تحت آن شرایطی که گفتیم اگر تحریم ها را لغو کرد حاضر به مذاکره هستیم.

برای لایحه جامع انتخاباتی زحمات زیادی کشیده شد

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه سازندگی مبنی بر ضرورت توجه به لایحه جامع انتخابات گفت: برای لایحه جامع انتخاباتی زحمات زیادی کشیده شد. خیلی امید داشتیم وقتی به مجلس می رود در زمان خودش تصویب و امسال بر آن اساس انتخابات انجام گیرد.

وی ادامه داد: اینکه در انتخابات چه مد نظرمان است شکست دیگری برای آمریکا است. اگر بتوانیم برای مردم نشاط انتخاباتی ایجاد کنیم شکست امریکا رقم می خورد.

 

همه نهادها قابل احترام هستند

روحانی تاکید کرد: علی رغم تفسیرهایی که از حرف من کردند، همه نهادها قابل احترام هستند. با لایحه جامع انتخابات که عالی می‌شود، چون شورای نگهبان باید اعلام کند چه کسی رد شده و چرا و چه کسی تایید شده است. هرکسی نظام ما را قبول دارد حالا دارای هر سلیقه ای است باید بتواند در انتخابات شرکت کند. شورای نگهبان نهاد نظارت کننده است، دخالت کننده نیست. امیدواریم کارش را به خوبی انجام دهد. دولت مجری انتخابات است. همواره رابط ما وزیر کشور و گاهی معاون اول و برخی وزرای دیگر با شورای نگهبان بوده اند.

ترکیه زودتر باید به روندی که آغاز کرده پایان دهد

روحانی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار روسیه امروز درباره تاثیر حمله ترکیه به سوریه و پیشنهاد ایران برای این موضوع، اظهار کرد: ما امروز با حادثه‌ای مواجه هستیم که خوشایند نیست. نه برای منطقه و نه برای مردم کرد سوریه و دولت آنجا. همه باید تلاش کنیم روند آستانه که تاکنون بهترین روند برای برقراری صلح در سوریه بوده حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد:ترکیه نگرانی هایی در شمال سوریه دارد که ما در اصل این نگرانی با ترکیه مشکلی نداریم و آن را می پذیریم اما شیوه ای که آنان انتخاب کرده اند را نمی پذیریم. ترکیه دولت دوست ماست، اما شیوه های بهتری هم برای رسیدن به هدف وجود دارد.

وی یادآورشد: بارها گفته ام که همه باید کمک کنیم که ارتش سوریه در این منطقه مستقر شود اما الان ترکیه وارد خاک سوریه شده است و ما نگران این وضع هستیم چراکه در آن عده‌ای مجدداً کشته می‌شوند و عده‌ای دیگر آواره می شوند و تاکنون خیری از این حرکت ندیده ایم.

رییس جمهور همچینین تصریح کرد: ترکیه زودتر باید این روند را پایان دهد که منافع منطقه در آن تامین شود و روند اصلی که بازگشت آوارگان، برقراری صلح و برگزاری انتخابات آزاد است انجام شود.

نمی خواهیم قیمت سوخت را بالا ببریم

روحانی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار صداوسیما درباره راهکار دولت برای جبران کسری بودجه، اظهار کرد: باید متکی به نفت نباشیم. در زمینه اوراق ما فرصت خوبی داریم و دولت فروش اوراق را هم به زودی شروع می‌کند. فروش سهام هم موضوع مهمی است که کارش شروع شده ولی باید سرعت بیشتری یابد.

وی افزود: در مورد موضوع قیمت سوخت هم باید تصمیم گیری نهایی انجام شود، اما به این معنا نیست که بخواهیم به مردم فشار آوریم ما نمی خواهیم که قیمت سوخت را بالا ببریم. این کار نه برای مردم قابل قبول است، نه ما می خواهیم چنین کاری کنیم. اما هر مقدار پول هم که از قیمت سوخت حاصل شود باید به مردم برگردد.

وی افزود :یعنی اگر ما هروقت هر مقدار به قیمت سوخت اضافه شود آن را به مردم باز می‌گردانیم و به بودجه برنمی گردد. همچنین ما باید جلوی فرار مالیاتی را بگیریم، ما باید در این شرایط برای موضوع سوخت راه حل مناسب را پیدا کنیم که همکاری سه قوه را می طلبد هرچند که کار دولت است و در این زمینه نظرات سه قوه به رهبری اعلام شده و منتظر اعلام نظر ایشان هم هستیم.

رییس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: در مورد خام فروشی هم الان به حداقل رسیده این کار البته باید متوقف شود ولی نه به این معنا که حضور ما در بازار انرژی جهان تعطیل شود چراکه این نشان قدرت ما است ما نباید چاه های نفت مان را ببندیم و نفت را نفروشیم.

رئیس‌جمهور فقط مسئول اجرای قانون نیست، بلکه مسئول نظارت هم هست

وی خطاب به این خبرنگار که به پرونده‌های موسوم به محیط زیستی‌ها و کارگران و خبرنگاران اشاره کرده بود، گفت: به پرونده هایی که در قوه قضاییه مطرح شده اشاره کردید. رئیس جمهور طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی باید مداوم حواسش به قانون اساسی باشد. این موضع کجا فراموش شده است؟ برخی اصول را من در سخنرانی‌ها می گویم عده ای عصبانی می شوند. همه پرسی در همین قانون اساسی است؛ اگر بد است حذف کنید. اصل ۱۱۳ را شورای نگهبان تفسیر کرده که عملا انگار این اصل را نداریم. به مجلس تذکر می دهم می گویند طبق تفسیر شورای نگهبان چنین است،  به قوه قضاییه می گویم همین را می‌گویند. اصل ۱۱۳ اصل مهمی است مردم به رئیس‌جمهور رای نمی‌دهند که فقط مسئول اجرای قانون باشد. مسئول نظارت هم هست. اگر می خواهیم تفسیری کنیم بگذاریم برای رئیس بعدی و از قبل به مردم این موضوع را بگوییم. تفسیری که می گوید هرجا مسئول مستقیمی ندارد رئیس جمهور باید باشد، پس این اصل را برای چه تصویب کردند. به نظرم اگر این اصل اجرا شود مکشلات بر طرف می‌شود.

 

دولت شهامت پذیرفتن اشتباه را داشته باشد

وی ادامه داد: دو نمونه اشاره کردید که وزارت اطلاعات ما کارهای خوبی کردند. وزیر اطلاعات از اول هم با من مشورت کرد و  گفت عده ای را در دولت قبل دستگیر کردند اما ما در عمل به این نتیجه رسیدیم شواهد و قرائن کافی نیست . کسی را مامور کرد، بررسی کرد، گفتند این ها بی گناه هستند و باید خسارت پرداخت کنیم. رقم بزرگی هم گفت، من پذیرفتم.  گفتم خسارت مردم را بدهید. این پیش می آید قاضی و ضابط ممکن است اشتباه کنند.  مهم این است دولت شهامت پذیرفتن اشتباه را داشته باشد ولو اگر اشتباه برای دولت قبل باشد. کار بسیار عظیم و بزرگی وزارت اطلاعات انجام داد.

وی مشخصا درباره پرونده محیط زیستی‌ها، گفت: وزارت اطلاعات ما گزارش بسیار دقیقی تهیه کرده من دیدم و خوانده‌ام و امیدوارم قوه قضاییه هم به آن توجه کند.

 

گزارش دقیقی در خصوص محیط زیستی‌ها به قوه قضائیه ارائه شده

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوال دیگری پیرامون اجرای حقوق شهروندی و بازداشت متهمان محیط زیستی و برخی روزنامه نگاران، اظهار داشت: حقوق شهروندی موضوعی است که باید مورد توجه همه قوا قرار بگیرد. قدم های خوبی نسبت به حقوق زنان، اقلیت ها و فضای گفتگو در دانشگاه ها به وجود آمده اما در عین حال با مشکلاتی هم مواجه هستیم.

وی افزود: فکر می کنم اشکال کار از اینجا شروع می شود که رئیس جمهور طبق اصل 113 باید مداوم حواسش به قانون اساسی باشد، گاهی اوقات من از برخی اصول قانون اساسی یاد می‌کنیم، عده ای عصبانی می‌شوند. همه‌پرسی در همین قانون اساسی است، معتقدم برای ثبات و پایداری این نظام بهترین راه همانی است که قانون اساسی مشخص کرده از جمله همه پرسی در موضوعات مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی. اما اصل 113 قانون اساسی را شورای نگهبان به گونه‌ای تفسیری کرده که آن را بی اثر کرده است. بنده بعنوان رئیس جمهور مثلا به رئیس قوه مقننه یا قضائیه رئیس جمهور تذکر می‌دهم، می‌گویند که این بر اساس تفسیر اصل 113 قانون اساسی نیست.

روحانی با بیان اینکه اگر اصل 113 اجرا شود، برخی مشکلات برطرف می شود، عنوان کرد: در خصوص برخی بازداشت‌ها، وزارت اطلاعات پذیرفته که عده‌ای را در دولت قبلی به دلایل و شواهدی دستگیر کرده اند اما در عمل به این نتایج رسیدیدم که شواهد کافی نیست و وزیر اطلاعات یکی از معاونین مامور بررسی کرد، در بررسی نهایی نتیجه این شد که عده ای مقصر نیستن و بی گناه هستند و باید به آنها خسارت پرداخت کنند که رقم بزرگی بود چراکه این اشتباه در دولت قبل به وجود آمده بود. این دولت شهامت این را دارد که اگر اشتباهی به وجود آمده است ولو برای دولت قبل باشد آن را قبول کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: نسبت به پرونده محیط زیستی ها هم وزارت اطلاعات گزارش بسیار دقیقی را تهیه کرده و گزارش خوبی است و امیدوارم قوه قضائیه به این گزارش توجه کند.

ترجیح می دهیم در زمان طوفان به جای حرف زدن، کار کنیم

روحانی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار فایننشنال‌تایمز در رابطه با طولانی شدن زمان برگزاری نشست مطبوعاتی رئیس جمهور و آینده رابطه دیپلماتیک ایران گفت: این موضوع دلیل سیاسی نداشت، بهمن ۹۶ نشست خبری برگزار شد. حالا الان به زمان خوبی منتهی شد چون یک طوفان بزرگ از سر کشور گذشت و ما ترجیح می دهیم در زمان طوفان کار کنیم به جای حرف زدن.

وی ادامه داد: امروز همه در دنیا مشتاق هستند با ایران مذاکره کنند. عمران خان گفت ترامپ گفته واسطه شو تا با فلانی در سازمان ملل دیدار کنم. هر کس می آمد همین را  می گفت.

روحانی افزود: با برخی از کشورهایی که گفتید مثل عربستان مشکلی برای گفت و گو نداریم. احتمال پایان جنگ یمن هست. شرایط  امروز شرایط عبور از طوفان از سر مردم است اما اثار طوفان باقی است ما آمادگی داریم برای مذاکره در شرایط عادلانه هم با غرب هم با کشورهایی که عنوان کردید (عربستان و آمریکا). اگر در دوماه باقی مانده قدمی برنداشتن ما قدم بعدی را در راستای کاهش تعهدات برجامی بر می داریم .

نمی خواهیم در روند قضایی ایران و آمریکا مشکلی ایجاد شود

روحانی در پاسخ به درخواست خبرنگار لس انجلس تایمز، مبنی بر رفع مشکل زندانیان آمریکایی در ایران گفت: همواره بحث تبادل زندانیان ایرانی-آمریکایی مطرح بوده است و در دولت قبل از ترامپ بیش تر بود و یک بار به یک توافق دوطرفه منجر شد.

وی ادامه داد: در دولت ترامپ یک بار مذاکره انجام شد، به نتیجه نرسید و سپس با پیش شرط‌هایی مطرح شد . البته نوع زندانیان سیاسی ایرانی و آمریکایی متفاوت است، در ایران عموما امنیتی است و در آمریکا کسانی هستند که تحریم ها را دور زدند که کار خوبی کردند، چون تحریم های آمریکا غیر قانونی است. نمی خواهیم در روند قضایی ایران و آمریکا مشکلی ایجاد شود، یک  کار انسانی است اگر شدنی باشد ما دفاع می کنیم.

حتما یک دولت در حمله به نفتکش ایرانی دخالت داشته است

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری روسیه مبنی بر اینکه با توجه به حمله اخیر به نفتکش ایرانی، چه تدبیری برای تامین امنیت نفتکش‌ها انجام می شود، اظهار کرد: در این حمله مشخص است که با اصابت حداقل ۲ راکد با نفتکش ایرانی مواجه هستیم. نفتکش ما نیز دارای دوربین بوده و مشخص است که راکدها از کدام سمت می آیند و چگونه اصابت می کنند. قطعات راکدها هم جمع آوری شده و ما فیلم آن را هم دیده ایم ولی باید بررسی دقیقتر در این زمینه انجام شود.

رئیس جمهور افزود: حتما کار شرورانه‌ای انجام شده است و حتما یک دولت در این زمینه دخالت داشته، این کار به یک تیم تروریستی و به یک سازمان باز نمی‌گردد اما هنوز هم زود است که ما در این زمینه اظهار نظر قطعی کنیم ولی بعد از بازگشت نفتکش به کشورمان و بررسی دقیق‌تر هر کشوری که این کار را کرده باشد حتما باید مجازات شود.

روحانی درباره وضعیت تامین امنیت نفتکش‌های ایرانی پس از این حادثه نیز اظهار کرد: واقعیت این است که همه کشورهای جهان باید بدانند ایجاد ناامنی در خلیج فارس و منطقه فشار بر جمهوری اسلامی نیست، فشار بر امنیت کشتیرانی و اقتصاد جهان است. البته ما هم برای امنیت نفتکش‌هایمان اقداماتی را انجام داده‌ایم و پس از این نیز انجام خواهیم داد.

آن روز که ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص شد در زمان خود کار درستی بود

وی در پاسخ به پرسش روزنامه کیهان مبنی بر اقدامات دولت در زمینه اعطای ۱۸ میلیارد دلار پول به وارد کنندگان و ادعای این رسانه مبنی بر بر باد رفتن این پول و نیز اقدامات دولت برای رسیدگی به این موضوع اظهار کرد: اولا که این سخن بسیار غلط است که گفته می‌شود این ۱۸ میلیارد بر باد رفته است. من چنین حرفی را در رسانه‌های دیگری هم دیده‌ام. ما ۱۸ میلیارد دلار را به مردمی داده‌ایم که آمده‌اند و برای واردات ثبت سفارش کرده‌اند. آنان این پول را دریافت کردند که جنس وارد کنند، اگر این کار را نکردند حتما باید با آنها برخورد شود اما ما این ۱۸ میلیارد را به مردم داده‌ایم و امسال هم تا همین امروز ۱۹ میلیارد دلار پرداخت کرده‌ایم تا جنس وارد شود. پس این حرف غلطی است که می‌گویند پول‌ها بر باد رفته است.

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به بخش دوم پرسش خبرنگار کیهان درباره  علت انتخاب قیمت ۴۲۰۰ تومان برای ارز و نتیجه نگرفتن از این قیمتگذاری‌ها در بازار اظهار کرد: شما خودتان هم می‌دانید که یک بحرانی در سال ۹۷ ایجاد شد که قیمت‌ها در بازار ارز ساعتی عوض می‌شدند. شما می‌دانید در بازار و پاساژها چه خبر بود؟ و چه شعارهایی داده می‌شد؟ و چه نگرانی‌هایی ایجاد شد؟  دولت نیز برای رسیدگی به این موضوع وارد عمل شد و همه در کابینه اتفاق نظر داشتند که ارز با قیمت ثابت ارائه شود. من پس از اینکه چنین دیدگاهی را شنیدم جلسه‌ای با حضور نزدیک به ۴۰ نفر از اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی برگزار کردم که در آنجا درباره وضعیت نرخ ارز تصمیم گیری شود.

روحانی افزود: یکی از نظراتی که آنجا مطرح شده بود انتخاب نرخ واحدی برای ارز بود که من هم بعد از اینکه شنیدم یک اتفاق نظر در این زمینه در آن جلسه هم وجود دارد اعلام کردم اگر همه موافق چنین موضوعی هستید، با اینکه خودم موافقتی ندارم حرف جمع را می‌پذیرم و به آقای جهانگیری هم اعلام کردم که نرخ ۴۲۰۰ تومانی که در جلسه مشخص شد را به مردم اعلام کنند.

وی یادآور شد: جالب است بعد از اینکه این کار انجام شد اولین بار خود کیهان از دولت تعریف کرد و حتی مقام معظم رهبری هم به من فرمودند کار خوبی انجام دادید، کاش زودتر انجام می‌شد. البته خود من با این موضوع موافق نبودم ولی چون نظر جمع وجود داشت پذیرفتم و الان نیز تاکید می‌کنم آن روز که ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص شد در زمان خود کار درستی بود. حال آنکه عده‌ای در این زمینه سوء استفاده کرده‌اند باید با آنها برخورد شود و من نیز دستور اکید داده‌ام که همه وزرا در این زمینه هر میزان پولی را که به موسسه‌ای داده‌اند مشخص کنند تا اگر سوء استفاده‌ای انجام شده محکم بررسی‌ها را انجام دهند و برخوردها صورت پذیرد.

تلاش می‌کنیم روند ورود زنان به ورزشگاه‌ها ادامه داشته باشد

رئیس جمهور در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار برنا مبنی بر پیش بینی رئیس جمهور از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها در دولت خودش و اینکه چه تلاش‌هایی در این زمینه انجام شده تا چنین روندی ادامه یابد، اظهار کرد: حتما پیش بینی می‌کردم که این اتفاق رخ دهد. در واقع از دولت یازدهم من با دو وزیر کشور و ورزش صحبت کرده‌ام که راه را برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها باز کنند و زمینه را در این باره فراهم سازند. حتی به خاطر دارم که افطاری با حضور پیشکسوتان ورزش برگزار شد و من آنجا از برخی ورزشکاران پیشکسوت پرسیدم آیا در رژیم گذشته که ورود بانوان به ورزشگاه‌ها آزاد بود آنچه که امروز درباره وضعیت ورزشگاه‌ها مطرح می‌شود و می‌گویند سخنان نادرست و نامناسب در آن محیط بر زبان رانده می‌شود وجود داشت یا نه؟ اظهار می‌کردند که چنین اتفاقی نمی‌افتاد چون خانم‌ها در ورزشگاه بودند و مردان هم رعایت آنان را می‌کردند. من وقتی چنین حرفی را شنیدم بسیار خوشحال شدم و این موضوع را در جلسه هیات دولت هم مطرح کردم و گفتم بر خلاف آنچه که گفته می‌شود حضور زنان در ورزشگاه‌ها نه تنها منجر به بی اخلاقی نمی‌شود، بلکه زمینه را برای بهتر شدن وضعیت اخلاقی هم فراهم می‌کند.

روحانی با بیان اینکه ما پیش از این هم تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده بودیم اما گاهی نیروی انتظامی در برابر این موضوع مخالفت‌هایی می‌کرد و مشکلاتی با انجامش داشت، اظهار کرد: این مخالفت‌ها به این دلیل بود که برخی مشکلات در این زمینه وجود داشت و آنان به خاطر این چنین موضوعی را مطرح می‌کردند، اما برخی از آن دلایل قابل قبول و شاید برخی هم چندان قابل قبول نبود. از طرفی یک عده‌ای هم نگران بودند که اگر زنان در ورزشگاه‌ها حاضر شوند چه اتفاقی قرار است بیفتد. من نمی‌گویم از جناح یا جریان خاصی بودند اما به هر حال ناراحتی‌های خود را ابراز می‌کردند اما خوشبختانه خوشحالیم که این اتفاق افتاد و مشکلی هم پیش نیامد و تلاش می‌کنیم که چنین روندی در آینده نیز ادامه یابد.

هرگاه شرایط آماده باشد حاضریم تبادل زندانیان ایران و آمریکا را پیگیری کنیم

وی در پاسخ به آخرین پرسش این نشست خبری که از سوی خبرنگار لس‌آنجلس تایمز درباره احتمال انجام مذاکره برای آزادی زندانیان ایران و آمریکا در شرایط فعلی  ، اظهار کرد: همواره این بحث مطرح بوده است. در دولت قبل از آقای ترامپ بیشتر مطرح می‌شد تا حدی که یکبار به توافق منجر شد و دو طرف عده‌ای از زندانیان خود را آزاد کردند. در دوره آقای ترامپ هم مذاکراتی انجام شد اما یکبار به نتیجه نرسید و بار دوم شرایط آماده بود تا مذاکرات انجام شود اما آمریکایی‌ها پیش شرط‌هایی را مطرح کردند که مورد قبول ما نبود ولی معتقدیم که هنوز این موضوع روی میز است و می‌توان به آن پرداخت.

رئیس جمهور تاکید کرد: هر چند اتهام آمریکایی‌هایی که در ایران زندانی هستند بیشتر امنیتی است و با اتهام زندانیان ما در آمریکا که تحریم‌ها را دور زده‌اند بسیار متفاوت است اما این گزینه روی میز قرار دارد. ما معتقدیم کسانی که در آمریکا به جرم دور زندن تحریم‌ها دستگیر شده‌اند نه تنها کار بدی نکرده‌اند که کار خوبی هم انجام داده‌اند. چرا که این تحریم‌ها ضد انسانی و بر خلاف حقوق بین‌المللی بوده است اما به هر حال ما نمی‌خواهیم در این زمینه و در روند دادرسی موضوع در ایران و آمریکا خدشه‌ای وارد شود اما هر گاه که شرایط آماده باشد ما حاضریم این موضوع را پیگیری کنیم.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند