کدخبر: ۳۰۸۴۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اظهارات بی‌سابقه یک مقام آلمانی در مورد پ.ک.ک

اظهارات بی‌سابقه یک مقام آلمانی در مورد پ.ک.ک

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه سابق آلمان٬ پ.ک.ک را به عنوان عامل قاچاق سلاح و مواد مخدر توصیف کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه خبرترک نوشت، زیگمر گابریل وزیر امور خارجه سابق آلمان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در مورد عملیات تجاوزکارانه ترکیه در شمال سوریه گفت: من از انجام چنین عملیاتی حمایت نمی‌کنم و معتقدم که چنین اقدامی خطا است. اما این را هم در نظر بگیرید که ترکیه نمی‌خواهد در جوار مرز خود٬ شاهد سربرآوردن دولتی تحت هدایت پ.ک.ک باشد. من می‌خواهم همه بدانند که در اینجا در مورد پ.ک.ک صحبت می‌کنیم و نه در مورد کردها. چرا که کردها از متفقین ما هستند و در سوریه از آنها برای جنگ استفاده کردیم. همه می‌دانند که فعالیت پ.ک.ک در آلمان ممنوع است. چرا؟ به خاطر اقداماتی که در ترکیه انجام داده ست؟ خیر. به خاطر این که پ.ک.ک در آلمان٬ مداوماً فعالیت غیرقانونی انجام داده و همواره با قاچاق سلاح٬ قاچاق موادمخدر٬ تهدید و پولشویی٬ هزینه‌های لازم برای جنگ با ترکیه را تامین کرده است. پ.ک.ک در طول این سال‌ها مداوماً در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی٬ مرتکب چنین جرایمی شده و این در حالی است که ترکیه یک کشور متفق و همراه ماست و نباید چنین میدانی در اختیار پ.ک.ک باشد.

گابریل در ادامه افزود: اردوغان قبلاً اعلام کرده بود که باید در سوریه٬ منطقه پرواز ممنوع اعلام شود. ما مخالفت کردیم و معتقد بودیم که نباید اجازه دهیم که یک افغانستان دیگر شکل بگیرد. اما حالا که خوب نگاه می‌کنم٬ معتقدم انتخاب ما غلط بود و نهایتاً میلیون‌ها نفر در سوریه آواره شدند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیروز با انتشار یک توییت٬ از اظهارات وزیر امور خارجه سابق آلمان استقبال کرده و این اظهارات را جسورانه و واقع‌بینانه توصیف کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند