کدخبر: ۳۰۹۲۴۰ لینک کوتاه

جشن ورود جنگنده اف ۱۴ به ایران +عکس

اقتصاد نیوز:جنگنده اف-۱۴ هواپیمایی دو موتوره، بال متغیر و دو سرنشینه است که به منظور حمله، رهگیری و نابودی جنگنده های دشمن به صورت بیست و چهار ساعته و در هر وضعیت جوی و اقلیمی طراحی گشته است و قادر به انجام عملیات از روی ناو هواپیمابر نیز است.

به گزارش اقتصاد نیوز، اف-14 قادر است به طور همزمان بیست و چهار هدف را به وسیله سیستم های راداری پیشرفته خود شناسایی کرده و به وسیله موشک فوق پیشرفته فینیکس- که بر روی هیچ جنگنده دیگری قابل نصب نمی باشد- شش فروند از آنان را نابود نماید.

این هواپیما از ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۶ در نیروی دریایی ایالات متحده به عنوان جنگنده برتری هوایی دریایی، جنگنده رهگیری دفاعی و سکوی شناسایی تاکتیکی خدمت کرده است. این هواپیما بعد از اینکه مجهز به سیستم هدف گیری مادون قرمز در شب (LANTIRN) و سیستم پرواز سطح پائین گردید حملات موشکی دقیقتری را انجام داد.

اف-۱۴ تام‌کت در سال ۱۹۷۲ به عنوان جایگزین هواپیمای اف-۴ فانتوم ۲ به خدمت نیروی دریایی ایالات متحده در آمد. و بعدها که آمریکا با حکومت محمدرضا پهلوی رابطه خوبی داشت در سال ۱۹۷۶ به ایران صادر شد.زمان تحویل و  ورود این هواپیما ها به ایران جشن بزرگی به این منظور بر پا شد.

جشن ورود اف چهارده به ایران

 

این مطلب برایم مفید است
2731 نفر این پست را پسندیده اند