مورخ برجسته شیعه و احیاگر تاریخ در حوزه‌ درگذشت

کدخبر: 309461
اقتصادنیوز : ساعتی پیش علامه سید جعفر مرتضی مورخ برجسته شیعه درگذشت.

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از خبرآنلاین ساعتی پیش علامه سید جعفر مرتضی، مورخ برجسته شیعه و یکی از احیاگران تاریخ در حوزه‌ های علمیه پس از چند سال تحمًل درد و رنج بیماری، دار فانی را وداع گفت. سید جعفر مرتضی عاملی عالم دینی، متخصص تاریخ اسلام و تشیع، سیره‌نگار شیعی و از عالمان حوزه علمیه قم و لبنان بود.

او کتاب‌هایی متعددی در زمینه سیره اهل بیت تألیف کرده‌است. 

وی تحصیلات خود را به صورت غیررسمی نزد پدرش ـ که معلم بود ـ آغاز کرد و در ۱۳۸۲ق برای تحصیل علوم دینی به نجف اشرف سفر کرد. در آنجا مدرسه آیت‌الله بروجردی و «جامعه النجف الدینیه» را برای اقامت برگزید و به تحصیل علوم دینی مشغول شد. در سال ۱۳۸۸ق به قم مهاجرت نمود. در حوزه علمیه قم، ابتدا باقیمانده دروس سطح را نزد آیت‌الله میرمحمدی آموخت. سپس در درس اساتیدی چون زنجانی، فانی، حائری و آملی حاضر شد و همزمان به تحقیق و پژوهش دربارهٔ مسائل تاریخی و عقیدتی شیعه پرداخت.

آثار تاریخی او چندین ویژگی دارد: 1- رویکرد اجتهادی در تحقیق تاریخ 2- استفاده از تاریخ برای دفاع از مبانی کلامی شیعه و نقد مبانی کلامی اهل سنت؛ 3- تتبع گسترده 4- ارزیابی دقیق 5 - ریشه‌یابی هوشمندانه از حوادث 6 - نشان دادن بی پروای دست‌های جعل و تحریف 7- افشای چهره‌های فریبکار در نگارش متون تاریخی 8- آشنایی گسترده و عمیق با منابع تاریخی 9- روانی قلم و سبک دسته‌بندی مطالب در کتاب‌هایش

تیتر یک
  • گزارش عملیات بازار باز روز چهار شنبه ۸ بهمن

    در روز چهارشنبه ۸ بهمن ۳ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان نقدینگی به بانکها تزریق کرده و ۴ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان نیز به…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید