کدخبر: ۳۰۹۵۱۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تشدید خبرسازی‌ علیه نخست‌وزیر عراق

تشدید خبرسازی‌ علیه نخست‌وزیر عراق

اقتصادنیوز: در حالی که تظاهرات‌ مردمی در عراق ادامه دارد، برخی منابع رسانه‌ای به طور سازمان‌دهی شده، در حال خبرسازی علیه نخست‌وزیر این کشورند تا او را برای استعفا تحت فشار قرار دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، در سایه خبرسازی علیه نخست‌وزیر عراق و به راه افتادن جنگ روانی علیه دولت این کشور، برخی منابع رسانه‌ای از احتمال استعفای «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق در پی تظاهرات‌های ماه اکتبر، خبر دادند اما یک مقام نزدیک به نخست‌وزیر این شایعه را با قاطعیت رد کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری شبکه «السومریة» گفت: ما با قاطعیت اخبار منتشر شده درباره قصد نخست‌وزیر برای استعفا را رد می‌کنیم.

از سوی دیگر «حسن العلوی» نماینده سابق پارلمان عراق نیز استعفای عبدالمهدی در شرایط کنونی را بعید دانست و گفت اکنون توپ در زمین تظاهرات‌کنندگان است که به اعتراض‌های خود ادامه دهند یا آن را متوقف کنند.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومة» اظهار داشت: این نظام پادشاهی بود که با هر تظاهراتی که انجام می‌شد، دولت‌ها را برای مهار خشم توده مردم، تغییر می‌داد و این اقدام به منظور جلوگیری از کودتا علیه حاکمیت صورت می‌گرفت. پس از تغییر این نظام و جایگزین شدن نظام جمهوری، در کارنامه عراق دیگر استعفای هیچ دولتی به دلیل تظاهرات‌های مردمی ثبت نشده است.

نماینده سابق پارلمان عراق تاکید کرد که در دولت کنونی عراق نیز گزینه استعفاء مطرح نیست و این دولت راهکارهایی را برای راضی کردن تظاهرات‌کنندگان ارائه خواهد کرد. اکنون نیز همه چیز به خواست تظاهرات‌کنندگان بستگی دارد که بخواهند به اعتراض‌ها ادامه دهند تا دولت را به استعفاء مجبور کنند یا خسته شوند و به اعتراض‌ها پایان دهند.

معترضان عراقی از ظهر جمعه گذشته، دومین دور از تظاهرات خود در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز کرده‌اند. درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در برخی از شهرهای عراق مقامات عراقی را مجبور به وضع مقررات منع آمد و شد در چند استان کرده است و برخی منابع نیز اعلام می‌کنند که تداوم این اعتراض‌ها احتمال استیضاح نخست‌وزیر در پارلمان عراق را تقویت کرده است.

همزمان با خبرسازی درباره استعفای نخست‌وزیر، برخی دیگر شایعه کرده‌اند که او دستور بازداشت معترضان را صادر کرده است تا نیروهای ارتش و مبارزه با تروریسم، به اعتراض‌ها در شهرهای مرکزی و جنوبی پایان دهند و تظاهرات‌کنندگان را دستگیر کنند.

پایگاه خبری «عربی 21» با انتشار این شایعه به نقل از خبرگزاری «آناتولی» ترکیه و یکی از تظاهرات‌کنندگان به نام «علی السعیدی» نوشت که معترضان طی دو روز جمعه و شنبه (۲۵ و ۲۶ اکتبر)، به سوی بیش از ۸۰ مقر دولتی و حزبی تیراندازی کرده‌اند و خسارات مالی و جانی وارد کرده‌اند و به همین دلیل نیز نخست‌وزیر دستور سرکوب معترضان را صادر کرده است و برای نخستین‌بار، نیروهای مشترکی از مبارزه با تروریسم و ارتش، شماری از تظاهرات‌کنندگان را در مرکز شهر الناصریه دستگیر کردند.

خبرگزاری رویترز نیز در راستای همین خط خبری، نوشت که نیروهای مبارزه با تروریسم به منظور پراکنده کردن معترضان و دستگیری آنها، در «الناصریه» واقع در جنوب عراق مستقر شده‌اند.

بر اساس این گزارش، معترضان در ابتدا، خواستار بهبود سطح خدمات عمومی و ایجاد شغل و مبارزه با فساد بودند اما اکنون سقف مطالباتشان بالا رفته و در پی خواستار سقوط دولتند. دولت عراق از زمان آغاز اعتراض‌ها چندین بسته اصلاحات در بخش‌های مختلف ارائه کرده اما این امر معترضان را راضی نکرده است.

دور دوم تظاهرات مردمی در عراق  که از روز جمعه پیش در اعتراض به بیکاری، فساد و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز شده، به کشته و زخمی شدن شمار زیادی از معترضان منجر گردید و بسیاری از طرف‌ها تاکنون، درباره دست‌های پشت پرده این اعتراضات و دخالت طرف‌های خارجی هشدار دادند.

روزنامه لبنانی «الاخبار» نیز طی گزارشی از دستیابی به یک سند امنیتی که بیانگر نقش سفارت آمریکا در بغداد در سازماندهی تشکیلات سری «تظاهرات اکتبر» عراق  است، خبر داد و با ارائه جزئیاتی درباره سازوکار فعالیت این تشکیلات از وجود یک تیم مسئول عملیات روانی علیه دولت عراق خبر داد.

بر اساس این گزارش،  این تیم مسئولیت ارسال تهدیدهای رسانه‌ای برای ایجاد تاثیر روانی و در هم شکستن روحیه کارمندان دولت و نیروهای سرویس امنیتی و انتشار شایعات فراوان میان مردم و بسیج تظاهرات‌کنندگان علیه دولت را برعهده دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند