کدخبر: ۳۰۹۸۱۱ لینک کوتاه

پایان عقب نشینی نیرو‌های کرد در شمال سوریه

روسیه روز سه شنبه تأکید کرد که خروج نیرو‌های کرد از شمال سوریه در چارچوب توافق روسیه و ترکیه پیش از موعد مقرر به پایان رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما‎، خبرگزاری های روسیه به نقل از سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور اعلام کردند: «عقب نشینی واحد‌های مسلح از منطقه‌ای که قرار است در آنجا منطقه امن ایجاد شود، پیش از زمان پیش بینی شده به اتمام رسید».
وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد این کشور مفاد یادداشت تفاهم روسیه-ترکیه در تاریخ 22 اکتبر را به طور کامل اجرا کرده است.
همچنین؛ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد مسکو، عقب نشینی کامل کردها را به اطلاع آنکارا رسانده است.
مهلت مقرر که روز 23 اکتبر از ساعت 9 به وقت گرینویچ آغاز شد روز سه شنبه رأس ساعت 15 به وقت گرینویچ به پایان رسید. بر اساس توافق هفته گذشته میان ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رؤسای جمهور روسیه و ترکیه، نیرو‌های کرد "یگان‌های مدافع خلق" می‌بایست ظرف 150 ساعت به همراه سلاح‌های خود از شمال شرق سوریه تا عمق 30 کیلومتری خاک سوریه عقب نشینی کنند.
این نیرو‌های کرد که از نگاه آنکارا تروریست تلقی می‌شوند به طور خاص از مناطق مرزی که ترکیه در آنجا اقدام به عملیات نظامی کرده است باید عقب نشینی می‌کردند. عملیات مذکور در روز 9 اکتبر شروع شد به دنبال توافق آنکارا و واشنگتن بعد از چند روز متوقف شد.
پلیس نظامی روسیه و مرزبانان سوریه در مناطق مرزی مستقر شده اند تا عقب نشینی کرد‌ها با سهولت انجام شود. به دنبال پایان مهلت مقرر در توافق پوتین و اردوغان، قرار است گشتی‌های مشترک دو کشور تا 10 کیلومتری مرز در عمق خاک سوریه مستقر شوند.
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند