کدخبر: ۳۱۱۲۹۸ لینک کوتاه

آمریکا حضور نظامیان خودر را در میادین نفتی سوریه تقویت کرد

اقتصاد نیوز: در پی عملیات "چشمه صلح" ترکیه در منطقه شرق رود فرات با هدف پاکسازی آن از وجود کردها و ایجاد "منطقه امن" ارتش آمریکا اقدام به تغییراتی در نقشه استقرار نیروهایش در سوریه و تقویت حضور خود در نزدیکی میادین نفتی این کشور کرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که همزمان با توقف عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه موسوم به "چشمه صلح"، نیروهای ارتش آمریکا به چند پایگاه‌ نظامی این کشور در شمال و شمال شرق سوریه که در جریان عملیات چشمه صلح تخلیه شده بودند، بازگشتند.

نیروهای آمریکایی بیش از نیمی از پایگاه‌های خود را در سوریه در جریان عملیات ترکیه تخلیه کرده بودند که مجددا به برخی از آنها بازگشته‌اند.

طبق این گزارش، نیروهای آمریکا به تمامی پایگاه‌های خود در حسکه و پایگاه "صرین" در جنوب کوبانی (عین العرب) بازگشته‌اند.

ارتش آمریکا همچنین نیروهایش را به پایگاه "جزرا" در رقه بازگردانده و تعدادی از نظامیان خود را برای حفاظت از پایگاه "معمل السکر" به این پایگاه اعزام کرده است.

نقاط و مراکز نظامی آمریکایی قبل از عملیات "چشمه صلح"

نیروی زمینی ارتش آمریکا تا زمان آغاز عملیات "چشمه صلح" ترکیه در ۹ اکتبر در ۲۲ منطقه در سوریه پایگاه و مرکز نظامی داشت و شمار نظامیان آن در این مناطق نیز به ۲۰۰۰ تن می‌رسید.

این مناطق و پایگاه‌ها به این ترتیب تقسیم شده‌اند:

پنج پایگاه در استان حسکه در مناطق رمیلان، الوزیر، تل بیدر، صوامح صباح الخیر و الشدادی.

چهار پایگاه در دیر الزرو در مناطق میدان نفتی العمر، میدان گاز طبیعی کونکو، دو میدان نفت و گاز الجفره و التنک.

پنج پایگاه در رقه در الطبقه، حاوی الهوا، جزرا، معمل السکر و عین عیسی.

پنج پایگاه در عین العرب از توابع استان حلب در مناطق خراب العشق، السبت، الجلبیه، مشتی نور و صرین.

سه پایگاه در منبج از توابع حلب در مناطق السعیدیه، الدادات و الصوامع.

نیروهای آمریکا در جریان عملیات چشمه صلح ۱۶ پایگاه و مرکز نظامی خود در منبج، عین‌العرب، رقه و حسکه را تخلیه کردند.

به رغم عقب نشینی نیروهای آمریکایی از تمام پادگان‌ها و مراکز نظامی خود در رقه، منبج، عین العرب نیروهای آن در منطقه نفت خیز دیر الزور و پایگاه‌هایش در میادین نفتی حسکه باقی ماندند.

نیروهای آمریکایی از پایگاه‌ها و نقاط امنیتی تل بیدر، صوامح، صباح الخیر، الوزیر در حسکه، الطبقه، حاوی الهوا، جزرا، معمل السکر، عین عیسی در رقه، خراب العشق، الجلبیه، السبت، مشتی نور، صرین در عین العرب، السعیدیه، الدادات و صوامح در منبج عقب‌نشینی کردند.

نظامیان آمریکا چند روز قبل از آغاز عملیات چشمه صلح ۴ برج دیده‌بانی خود در مرز میان سوریه و ترکیه را نیز تخلیه کردند.

در حالی که ارتش آمریکا بعد از توقف عملیات مذکور به شش پایگاه و ایست بازرسی خود بازگشت.

تاسیس پایگاه‌های جدید در دیرالزور

خبرگزاری آناتولی چهارم نوامبر جاری از اقدام آمریکا در زمینه احداث دو پایگاه در دیر الزور و ارسال تجهیزات و نیروهایی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ سرباز به آن مناطق به اضافه تجهیزات و خودروهای ضد گلوله و آتشبارها خبر داده بود.

با وجود این اقدامات ارتش آمریکا به گشت زنی‌ها خود در مناطق دربرگیرنده میادین نفتی تحت کنترل نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی.پ.گ) ادامه می‌دهد.

مداخله آمریکا در جنگ سوریه از سپتامبر ۲۰۱۴ با انجام حملات هوایی به مواضع داعش شروع شد. ارتش آمریکا به یگان‌های مدافع خلق کرد به عنوان نیروی زمینی در مواجهه با داعش تکیه داشت و به آنها سلاح و تجهیزات نظامی می‌داد و از آنها پشتیبانی هوایی به عمل می‌آورد.

ارتش آمریکا حضور خود در خاک سوریه را نیز از طریق احداث نقاط نظامی و پایگاه‌ها در مناطق تحت اشغال کردها تقویت کرد که این روند در سال ۲۰۱۵ شدت بیشتری یافت.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند