کدخبر: ۳۱۱۵۵۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
درک دختران از ریاضیات بهتر است یا پسران؟!

درک دختران از ریاضیات بهتر است یا پسران؟!

اقتصاد نیوز:معمولا و از قدیم گفته‌اند درک پسران از مفاهیم ریاضی بهتر است و به همین دلیل در مهارت‌های مهندسی هم موفق‌تر خواهند بود اما آیا این مسئله، ریشه علمی دارد؟به تازگی محققان دانشگاه «اراسموس روتردام» در تحقیقی جالب به بررسی این موضوع پرداخته اند.

به گزارش اقتصاد نیوز، به تازگی محققان دانشگاه «اراسموس روتردام» با انجام یک تحقیق دریافته‌اند مهارت پسران و دختران در ریاضیات یکسان است و این ادعا را که زنان به دلیل تفاوت‌های بیولوژیکی در مهارت‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی ضعیف‌تر هستند، رد کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که دختران و پسران مغز مشابهی دارند و در میزان درک مفاهیم ریاضی هم شبیه یکدیگرند.

نحوه انجام این پژوهش

در این تحقیق، هزار و ۱۰۴ کودک 3 تا ۱۰ سال بررسی شده اند. نصف این افراد دختر بودند و تمام آن‌ها یک فیلم آموزشی را مشاهده کردند که شامل مفاهیم ریاضی از قبیل شمارش بود. البته محققان پروژه فعالیت مغز کودکان را هم با استفاده از اسکن ام‌.آر.آی زیر نظر گرفتند و در نهایت نتایج تمام اسکن‌ها را با یکدیگر مقایسه کردند. به این ترتیب فعالیت‌های مغز کودکان را با بزرگ سالان هم قیاس کردند و برای این کار از ۳۸ مرد و ۲۵ زن هم خواستند در پروژه شرکت و همان ویدئو را مشاهده کنند. بر اساس اطلاعات به دست آمده، هیچ تفاوتی میان عملکرد یا پیشرفت مغز کودکان با یکدیگر وجود نداشت و پسران و دختران در برابر ویدئوی پخش شده، عملکرد یکسانی از خود نشان دادند. این گروه همچنین نتایج یک آزمون ریاضی را که از کودکان 3 تا 8 سال دریافت شده بود، بررسی کردند. نصف این کودکان هم دختر بودند و نتایج نشان داد عملکرد هر دو جنسیت با هم به یک اندازه خوب بود. در واقع از نظر آماری، دختران و پسران در خصوص بلوغ عصبی در مغز، نرخ مشابهی داشتند. محقق ارشد پروژه در این باره اظهار کرد، تحقیق ما قدرت زنان در آزمون‌ها را مشخص می‌کند که بعضی تاکنون نادیده گرفته شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند