کدخبر: ۳۱۱۵۶۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اگر در سرعت بالا دنده عقب بزنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر در سرعت بالا دنده عقب بزنید چه اتفاقی می افتد؟

اقتصاد نیوز:امروزه خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک سهم مهمی از بازار خودرو را در اختیار دارند. حتی برخی مدل‌های پرفورمنس مثل تویوتا سوپرا ۲۰۲۰ فقط با دنده اتوماتیک عرضه می‌شوند، که این قضیه برای کسانی که دوست دارند خودشان حین رانندگی با این مدل‌ها دنده را عوض کنند اصلا رضایت‌بخش نیست.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خودرو بانک، با وجود تنفر حامیان گیربکس دستی از گیربکس اتوماتیک، افزایش آن‌ها جنبه خوبی هم دارد – توسعه مکانیزم‌های خرابی ایمن. این آزمایش نشانگر عملکرد مکانیزم‌ خرابی ایمن این گیربکس‌های اتوماتیک توسط یک یوتیوبر روسی است.

در این آزمایش این شخص تلاش می‌کند به ما نشان دهد وقتی در حال رانندگی با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت هستید و دنده عقب می‌گیرید چه اتفاقی می‌افتد. او در این آزمایش از نسل دوم تویوتا RAV4 با سیستم انتقال قدرت چهار سرعته مبدل گشتاور استفاده می‌کند.

البته این اولین باری نیست که کسی چنین آزمایشی را انجام داده است. یک یوتیوبر دیگر قبلا با اوپل آسترا مجهز به دنده دستی این کار را کرده بود. نتیجه آن آزمایش خیلی آزاردهنده بود، اما اگر خودرو مجهز به گیربکس اتوماتیک باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

طبق این ویدیو، دنده عقب گرفتن حین رانندگی با سرعت بالا منجر به هیچ اتفاقی در یک خودروی مدرن اتوماتیک نمی‌شود. چون این خودروها از سنسوری بهره می‌برند که متوجه می‌شود خودرو در حال حرکت به جلو است و این تغییر دنده به عقب یک اشتباه یا تصادف بوده است. به همین دلیل سیستم کامپیوتری خودرو این اشتباه را تشخیص داده و اجازه نمی‌دهد گیربکس به دنده عقب تغییر وضعیت دهد و در نتیجه از کل سیستم محافظت می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند