کدخبر: ۳۱۱۵۹۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
موگرینی: اروپا از حل اختلاف‌ها در خلیج فارس حمایت می‌کند

موگرینی: اروپا از حل اختلاف‌ها در خلیج فارس حمایت می‌کند

اقتصادنیوز : «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت: اروپا از ابتکارهایی که باعث حل اختلاف‌ها در منطقه خلیج فارس می‌شود، حمایت می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، موگرینی که در یک کنفرانس خبری در بروکسل صحبت می‌کرد، افزود: آنچه که ما امروز در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بررسی کردیم، موضوع حمایت اتحادیه از ابتکارهایی بود که از درون منطقه خلیج فارس برای حل اختلافات مطرح می‌شود.

وی اضافه کرد: ما معتقدیم که اتحادیه اروپا باید از طرح‌هایی مانند برگزاری کنفرانس‌های منطقه‌ای یا بازگشایی کانال‌های گفت و گو که از سوی کشورهای منطقه خلیج فارس مطرح می شود، حمایت کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: این طرح‌ها باید جامع بوده و هدف از آن نیز کاهش تنش‌ها و ایجاد راهکاری برای همزیستی مسالمت آمیز در منطقه باشد.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با اعلام طرح «ائتلافِ امید» یعنی «ابتکار صلح هرمز» (Hormoz Peace Endeavor) از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست تا به این طرح بپیوندند.

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در نامه‌ای به سران کشورهای عربستان سعودی و بحرین طرح خود را برای تامین امنیت ناوبری در تنگه هرمز و همچنین برقراری صلح با تمامی همسایگان در منطقه ارائه کرد.   

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند