کدخبر: ۳۱۱۶۸۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کدام استان‌ها در صدر ابتلا به سرطان معده قرار دارند؟

اقتصاد نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به عوامل تاثیر گذار در شانس بهبودی بیماران مبتلا به سرطان معده گفت: سرطان معده در استان‌های واقع در حاشیه شمالی کشور شامل استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی شیوع بسیار بالایی دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز، عباس یزدانبد، فوق تخصص گوارش و کبد ، درباره سرطان معده به ایلنا گفت : عوامل محیطی و ژنتیکی مهمترین علت ابتلا به این نوع سرطان است؛ وضعیت اجتماعی و اقتصادی پائین، مصرف سیگار، مواد مخدر، بهداشت پائین دهان و دندان، پرخوری و چاقی از عوامل خطر ابتلا به سرطان معده هستند.

وی گفت: سرطان معده در 95 درصد موارد در سنین بالای چهل سال اتفاق می افتد، بنابر این هر فرد بالای 40 سال اگر برای اولین بار دچار درد معده، استخوان، گیرکردن لقمه غذایی، کاهش وزن شود بایستی فورا جهت آندوسکوپی فوقانی به متخصص گوارش مراجعه کند.

یزدانبد افزود : تشخیص سرطان معده در این استان ها به سادگی با انجام آندوسکوپی فوقانی و قفسه سینه، آندوسونوگرافی و پت اسکن و ... از نظر میزان پیشرفت بیماری مورد بررسی قرار می گیرند. تا درمان های مناسب نظیر جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی برای بیماران تجویز شود. میزان بقای بیماران بعد از تشخیص 10 الی 20 درصد می باشد که با انجام آندوسکوپی های غربالگری در کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی با کشف زود سرطان در مرحله بدون علامت و برداشتن کانون سرطان با آندوسکوپی، بیماران در بیش از 95 درصد موارد بهبودی پیدا کرده و زنده می مانند.

در نوزدهمین کنگره بین المللی گوارش و کبد ایران روش های تعیین مرحله پیشرفت سرطان مورد بحث قرار خواهد گرفت تا مشکل بیمار زودتر تشخیص داده شده و راهکار درمانی مناسب برای آن اتخاذ و از ارائه درمان های غیرضروری اجتناب کرد .

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند