کدخبر: ۳۱۳۸۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دادستان کل: انتقال اطلاعات از مردم به دستگاه‌های امنیتی بسیار کارگشا است

اقتصادنیوز؛ دادستان کل کشور با اشاره به حوادث و ناآرامی‌های آبان ۱۳۹۸ گفت: انتظار ما از مردم این است که در این گونه حوادث در کنار نیروهای امنیتی در صحنه صیانت از امنیت باشند. یعنی اطلاعات مردم اگر به دستگاه‌های امنیتی منتقل شود بسیار کارگشا خواهد بود، چون دشمن در اتاق‌های فکر خود طراح اصلی ایجاد ناامنی هستند و اگر نتواند ایجاد ناامنی کند از برخی مسائل سوءاستفاده کرده تا به اهداف خود برسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ منتظری دادستان کل کشور در مراسم تودیع و معارفه دادستان جدید مرکز استان گیلان با قدردانی از حضور مسئولان استانی در این مراسم اظهار کرد: لازم است قدردانی ویژه‌ای از مردم ولایت‌مدار استان گیلان داشته باشم که با حضور عزتمندانه خود در هفته گذشته در مبارزه با اغتشاشگران و مزدوران برنامه‌های دشمنان را نقش برآب کردند.

وی افزود: اغتشاشگران دو سه روزی امنیت برخی مناطق را مورد هدف قرار دادند، اما مردم فهیم ما به محض اینکه متوجه شدند ریشه این شرارت‌ها کجاست با همه اعتراضاتی که به برخی تصمیمات داشتند، اما صف خود را از آن‌ها جدا کردند و حتی به مقابله با این جریان برخاستند.

منتظری در ادامه به موضوع امنیت اشاره کرد و گفت: مسئله امنیت مهمترین مولفه‌ای است که با وجود آن امکان توسعه و پیشرفت برای یک کشور وجود دارد لذا همان گونه که در قرآن کریم و در کلام معصومین (ع) این معنا مشهود است باید دانست بزرگترین نعمتی که یک جامعه می‌تواند از آن برخوردار باشد نعمت امنیت است.

دادستان کل کشور بیان کرد: امنیت موضوعی است که همه آحاد جامعه می‌توانند در آن نقش داشته باشند البته برخی دستگاه‌ها مسئولیت مستقیم تامین امنیت را برعهده دارند؛ همانند وزارت اطلاعات نیروی انتظامی و دستگاه قضایی.

وی اضافه کرد: در این خصوص انتظار ما از همه مردم این است که در ایجاد امنیت و صیانت از این نعمت با دستگاه‌های ذیربط همکاری داشته باشند؛ به عبارت بهتر انتظار ما از مردم این است که در این گونه حوادث در کنار نیروهای امنیتی در صحنه صیانت از امنیت باشند. یعنی اطلاعات مردم اگر به دستگاه‌های امنیتی منتقل شود بسیار کارگشا خواهد بود، چون دشمن در اتاق‌های فکر خود طراح اصلی ایجاد ناامنی هستند و اگر نتواند ایجاد ناامنی کند از برخی مسائل سوءاستفاده کرده تا به اهداف خود برسد.

منتظری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از زحمات حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفوی‌نیا دادستان سابق استان گیلان به برخی وظایف و انتظارات از دادستان‌ها اشاره کرد و گفت: دادستان در دستگاه قضایی دارای وظایف گسترده و البته خطیری است و من در اینجا از دادستان جدید گیلان می‌خواهم که در همین ابتدا با یک برنامه‌ریزی منسجم و دقیق در مسیر اهداف تعیین شده که همان خدمت به مردم است حرکت کنند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: یک مدیر خوب بنا به فرموده امیرالمومنین علی (ع) فردی است که در کارش حسن تدبیر داشته از تبذیر اجتناب کند.

وی افزود: اولین وظیفه و انتظار از یک دادستان قطعا مردمداری و تکریم ارباب رجوع است، لازمه امر قضا داشتن صبر و حوصله است یعنی طبع امر قضا به گونه‌ای است که فرد مراجعه کننده به قوه قضاییه در هر حال ناراحت است و قاضی باید در اینجا صبر و حوصله‌اش زیاد باشد تا بتواند به درستی تصمیم بگیرد.

منتظری خاطرنشان کرد: نظارت مستمر دادستان و دادستان مرکز استان بر زیرمجموعه خود شرط دیگری است که برای یک دادستان ضروری است و این نظارت باید مستمر و دائمی باشد.

دادستان کل کشور مسئله حقوق عامه را هم مورد توجه قرار داد و گفت: انتظار سوم از دادستان‌ها تلاش برای صیانت از حقوق عامه و حضور در صحنه‌های حمایت از حقوق مردم است در این راستا سال‌های سال در قوه قضاییه اهتمام لازم برای صیانت از حقوق عامه وجود نداشت، اما در چند سال گذشته این امر مورد توجه ویژه قوه قضاییه قرار گرفته است.

وی افزود: امروز یکی از مهمترین وظایف دادستان‌ها و یکی از ارزشمندترین خدمات دستگاه قضایی مردم صیانت و حفظ حقوق عامه است.

منتظری به بازدید صبح امروز خود از تالار بندر انزلی اشاره کرد و گفت: امروز به همراه چند نفر از مسئولان قضایی از تالاب بندر انزلی بازدید داشتیم که تالابی بسیار ارزشمند و یک سرمایه ملی مهم برای کشور است و در اینجا به استاندار اعلام می‌کنم به عنوان نماینده دولت که شما موظف هستید از این سرمایه عظیم صیانت کنید، همچنین مقامات اطلاعاتی و امنیتی و دادستان هم وظیفه دارد از این سرمایه ملی حفاظت کنند؛ از دادستان بندر انزلی و دادستان مرکز استان می‌خواهم که باید صیانت از این تالاب را به صورت جدی پیگیری کند.

دادستان کل کشور بیان کرد: در بازدیدهایی که بنده امروز از مناطق مختلف داشتم دو حوزه اشکال داشت و این اشکالات را بر اساس مستندات و مشاهدات خود بیان می‌کنم اولین مشکل تصرفات غیرقانونی که انجام شده است و باید برطرف شود، اما نکته این است که برخی ادارات به این متجاوزان خدماتی می‌دهند که نباید داده شود مثلا اداره برق به این افراد سودجو گاهی خدمتی ارائه می‌دهد و این در حالی است که فرد خدمت‌گیرنده متصرف و متجاوز به اموال عمومی است و وقتی که به چند نفر این خدمات داده شد طبعا دیگران هم مدعی شده و به تجاوزات خود ادامه خواهند داد.

وی افزود: استاندار باید از مدیر زیرمجموعه خود بخواهد و بپرسد که چرا بر خلاف مقررات به متجاوزین خدمات صادر شده است و ضروری است که جلوی این کار گرفته شود.

منتظری اظهار کرد: در بازدیدهای امروز بنده شخصا از شرایط و نوع تصرفات مطلع شدم و با افراد مطلع و ساکنین منطقه هم صحبت کردم به عنوان مثال خانه‌ای در یک منطقه‌ای ساخته شده است که دقیقا بر بستر تالاب است یا در جای دیگری افرادی با ریختن نخاله و خاک سعی کرده‌اند زمین تالاب را خشک کرده و به مرور زمان مدعی مالکیت آن شوند که این‌ها باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

دادستان کل کشور بیان کرد: موضوع یا مشکل دوم بحث تالاب بندر انزلی است، بنده در جریان پرونده پروژه بایوجمی بوده و از تهران موضوع را دنبال می‌کردم و امروز اعلام کردم تا زمانی که تمام مراکز علمی و دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام نکنند که این پروژه خطری برای شهروندان و آبزیان و محیط زیست ندارد نباید اجازه داد که طرح اجرا شود. در این خصوص اسناد و مدارک زیادی را از سوی مراکز علمی و دانشگاهی دیده‌ام که با اجرای این طرح مخالفت کرده و آن را مخالف سلامت جامعه دانسته‌اند لذا اعلام کردم که اگر تمام مراکز علمی تایید کردند که اجرای این طرح برای سلامتی جامعه مضر نیست و به محیط زیست آسیب نمی‌رساند آن وقت اجرای پروژه مانعی ندارد.

وی تاکید کرد: البته تاسف‌آور این است که سازمانی که باید خودش محافظ محیط زیست باشد این طرح را پیاده کرده و بدون کار کارشناسی لازم پیگیر اجرای آن است طرحی که برای محیط زیست و منطقه زیان‌آور اعلام شده است.

منتظری تصریح کرد: در حوزه سواحل جنگل‌ها رودخانه‌ها و اراضی شمال کشور ما واقعا سرمایه‌های عظیمی داریم و من به دادستان‌های استان‌های شمالی تاکید کرده‌ام که از وجب به وجب این اراضی باید محافظت کنید.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود به وظایف دادستان اشاره کرد و گفت: انتظار دیگر ما از دادستان‌ها این است که در شرایط فعلی کشور در کنار دولت بوده و به رونق اقتصادی کمک کنند. این سیاست جدی دستگاه قضایی است که در کنار دولت باشد تا چرخ اقتصاد بچرخد البته خوشبختانه کمک‌های ما در این زمینه موثر بوده است و موارد متعددی داشته‌ایم که با ورود دستگاه‌های قضایی بخش‌های زیادی از مشکلات مراکز تولیدی کارخانجات و بنگاه‌های اقتصادی برطرف شده است لذا به دادستان‌ها مجددا تاکید می‌کنم که در شرایط کنونی به گونه‌ای تدبیر کنند که کارخانجات تعطیل نشوند و کارگران بیکار نگردند.

منتظری ادامه داد: جلوگیری از بازداشت‌های غیرضروری موضوع دیگری است که باید به آن توجه کرد و سیاست دستگاه قضایی این است که تا جایی می‌شود از بازداشت غیرضروری افراد اجتناب شود.

وی به موضوع صلح و سازش اشاره کرد و گفت: مطلب پایانی این است که ما باید سعی کنیم که اختلافات مردم را با صلح و سازش خاتمه دهیم همچنین کلانتری‌ها و نیروی انتظامی باید سعی کنند که در همان مراحل اول به صلح و سازش برسانند.

منتظری خاطرنشان کرد: انتظار دیگر ما از دادستان‌ها این است که در بحث ایجاد امنیت تلاش ویژه‌ای داشته باشند و ایجاد امنیت را در همه ابعاد جزو وظایف اصلی خود بدانند و تلاش کنند در کنار سایر دستگاه‌های ذی‌ربط جامعه از امنیت کافی برخوردار باشد.

در پایان این مراسم سید مهدی فلاح میری به عنوان دادستان جدید مرکز استان گیلان معرفی شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند