کدخبر: ۳۱۳۹۴۱ لینک کوتاه

ماجرای جمعه سیاه چیست؟

جمعه سیاه پیش روست؛ جمعه سیاه در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در کشورهای آسیایی برگزار می شود اما وسعت آن و حجم پولی که در این روز جابه جا می شود در کشورهای اروپایی و آمریکایی با کشورهای آسیایی قابل مقایسه نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، جمعه سیاه یا حراج جمعه روز بعد از روز شکرگزاری است که عملاً آخرین جمعه ماه نوامبر به‌ شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس حساب می‌شود.

دلیل خاص شدن این روز تخفیفی است که فروشگاه‌ها و سایت‌ها برای محصولات خود در نظر می‌گیرند و خیلی از فروشگاه ها و سایت ها قیمت محصولاتشان را بیشتر از 50 درصد کاهش می دهند که از جمله معروف ترین آنها می توان به سایت آمازون،‌ فروشگاه های زنجیره ای والمارت و فروشگاه های لاکوست اشاره کرد.

چرا این روز جمعه سیاه نام گرفته است؟

تنش هایی که در این روز در خیابان ها، فروشگاه ها و سایر اماکن کشور به وجود می آید باعث شده است که این روز جمعه سیاه نام بگیرد.

تا قبل از اینکه این روز جمعه سیاه نام بگیرد یعنی تا قبل از دهه 60 میلادی خیلی از مردم از این روز به بدی یاد می کردند چرا که در کشورهایی مثل آمریکا ده ها میلیون نفر به فروشگاه ها و خیابان ها هجوم برده و به گفته پلیس تعداد تصادفاتی که در آن روز رخ می دهد سرسام آور است.

در سال 1961 پلیس فلادلفیا برای اولین بار برای توصیف ترافیک سنگین روز بعد از شکرگزاری از لفظ جمعه سیاه استفاده کرد که این لفظ در روزنامه ها بازتاب وسیعی داشت و تا کنون نیز این نام بر این روز مانده است.

در این روز نه تنها در جاده ها و خیابان ها تعداد تصادفات سرسام آور است بلکه هجوم انبوه جمعیت به فروشگاه ها آسیب های اقتصادی زیادی به این اماکن وارد آورده و برخورد تعداد زیادی از خریداران و رقابتی که برای خرید محصولات در جریان است باعث دعوا و زد و خورد گسترده ای در سطح کشور می شود.

اما جمعه سیاه تنها به تصادفات و دعوا ها اکتفا نکرد و در سال 2010 بنابر گفته پلیس جمعه سیاه 12 کشته و 117 زخمی به جا گذاشت.

خشن ترین جمعه سیاه در سال 2008 اتفاق افتاد زمانی که مردی به دلیل هجوم دو هزار نفر به داخل فروشگاه در اثر خفگی در گذشت و این اتفاق باعث مجروح شدن 12 نفر از کارکنان فروشگاه نیز شد.

در سال 2018 سه نفر به ضرب گلوله در ایالت آلباما آمریکا در روز جمعه سیاه کشته شدند.

بیشترین خسارت جانی و مالی که جمعه سیاه به بار می آورد در فروشگاه های والمارت اتفاق می افتاد و به گفته خبرنگاران آمریکایی یکی از خطرناک ترین مکان ها در این روز فروشگاه های والمارت هستند به طوری که در سال 2011 یک زن آمریکایی برای خرید از یکی از فروشگاه های والمارت که محصولاتش را با 60 درصد تخفیف می فروخت از اسپری فلفل استفاده می کرده است.

جمعه سیاه همیشه برای کسب و کار ها مفید است؟

خرده فروشان در سطح کشور از این روز به خوبی یاد نمی کنند و در این روز سهام بسیاری از سهامداران در بازار سهام با افت چشم گیری مواجه می شود.

به عنوان مثال در سال 1987 در دوشنبه بعد از روز شکرگزاری و بعد از جمعه سیاه سهام شرکت داو جونز 23 درصد کاهش یافت و این اتفاق باعث شد این روز دوشنبه سیاه نام بگیرد.

در بازار سهام نه تنها شرکت داو جونز با افت ارزش سهام مواجه شد بلکه در سال 1929 سه شنبه بعد از جمعه سیاه بازار سهام با افت 12 درصدی مواجه شد و این افت بی سابقه بازار سهام آسیب اقتصادی شدیدی به سرمایه گذاران وارد آورد.

 

این مطلب برایم مفید است
198 نفر این پست را پسندیده اند