نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:

کار شورای نگهبان جلوگیری از نفوذ است

کدخبر: 313949
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: دشمن هم با تلاش شبانه روزی، پیگیر نفوذ به مجلس، دولت و قوه قضائیه است و کار شورای نگهبان هم جلوگیری از نفوذ هست لذا نباید در تأیید صلاحیت‌ها اهل تسامح بود.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در همایش هیأت‌های نظارت بر انتخابات شهرستان‌ها و بخش‌های استان آذربایجان شرقی که در دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان برگزار شد، با تبریک هفته بسیج اظهار داشت: به برکت بسیج تهدیدات موجود در کشور را به فرصت تبدیل خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان از ارکان مهم نظام اسلامی است، افزود: این شورا بصورت فرا قوه‌ای و مستقل عمل می‌کند و تاکنون با صلابت و اقتدار و طبق ضوابط قانونی توانسته به وظایف قانونی خود عمل کند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه این نهاد از جایگاه خطیری در جمهوری اسلامی برخوردار است ابراز داشت: علت اهمیت آن هم به خاطر وظایفی است که بر عهده این نهاد قرار داده شده است. قانون اساسی در ایران برای جلوگیری از انحراف محتوا و متصدیان امر با تأسیس این نهاد تضمینی برای این موضوع قرار داد.

وی تاکید کرد: ممانعت از ورورد کسانی که با مبانی نظام اسلامی از حیث اعتقادی و وفاداری به این مبانی دچار مشکل هستند و می‌توانند نظام را دچار مخاطره کنند وظیفه شورای نگهبان است.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه طبق اصل 99 قانون اساسی نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است تصریح کرد: شورای نگهبان علاوه بر اینکه ضامن اسلامیت نظام است، ضامن جمهوریت نظام نیز هست.

حجت الاسلام آل هاشم مردمسالاری دینی را به معنای مردم سالاری مقید به دین اسلام دانست و افزود: تحقق جمهوریت به همراه اسلامیت برعهده شورای نگهبان است و صاحبان قدرت و ثروت ممکن است به آراء مردم دست درازی کنند که شورای نگهبان مانع این دست درازی است.

وی با بیان اینکه در نظام‌های مدعی دموکراسی دست درازی به راحتی صورت می‌گیرد و صاحبان ثروت و قدرت مانند کارتل‌ها در انتخابات دخالت می‌کنند ابراز داشت: در این نظام‌ها مثلثی از ثروت، قدرت و رسانه وجود دارد که در آراء مردم تأثیر می‌گذارند و خودشان از این دموکراسی به عنوان دموکراسی مخدوش یاد می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد: برای جلوگیری از این امر شورای نگهبان باید دخالت کند و چون می‌خواهد از اراده ملت دفاع کند مورد هجمه قرار می‌گیرد، اگر بناست اراده ملت به وسیله آراء مردم در انتخابات شکل گیرد بدون نظارت و پایش نهادی مانند شورای نگهبان امکان پذیر نیست.

وی امر نظارت بر انتخابات را دارای ساز و کار خاص عنوان کرد که نباید محدود به ایام انتخابات باشد گفت: نظارت بر انتخابات باید در طول سال تداوم یابد. دفاتر نظارت شورای نگهبان نقاط ثقلی هستند که در حفظ تعادل تشکیلات اجرائی شورای نگهبان تأثیر بسیاری دارند. شبکه نظارت هم باید تخصص‌های لازم را داشته باشد و ارتقاء یابند چراکه کارآمدی و اثر بخشی سیستم باید بعنوان یک اصل مهم مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام آل هاشم در پایان خاطر نشان کرد: آنچه اهمیت دارد عمل به قانون و شرع مقدس اسلام و میزان التزام عملی به نظام اسلامی است، دشمن هم با تلاش شبانه روزی، پیگیر نفوذ به مجلس، دولت و قوه قضائیه است و کار شورای نگهبان هم جلوگیری از نفوذ هست لذا نباید در تأیید صلاحیت‌ها اهل تسامح بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما