کدخبر: ۳۱۴۸۶۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی:

فتنه‌ ایران و عراق محصول دانشگاه‌ ام‌آی‌تی است‌

اقتصادنیوز؛ محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در سال ۲۰۱۶ دانشگاه ام‌آی‌تی در کربلا و در اربعین یک پایش بین ایران و عراق انجام داد. سؤوالات این آزمون مختلف و در ابعاد مختلف بود. محصول این پایش در سال ۲۰۱۹ درو شد. در همین کربلای امسال بخشی از اتفاقات قبل و بعد اربعین و فتنه‌ ایران و فتنه‌ عراق، به علت همین فعالیت‌های علمی دانشگاه‌ ام‌آی‌تی است‌.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امروز علم و فرهنگ یک آرایش و پیچیدگی جدید دارد و با اقتصاد و فناوری درهم تنیده شده است. شما امروز در حرم نمی‌توانید موبایل را از زائر جدا کنید ما باید برای موبایل درون جیب زائر مدل علمی و فناوری داشته باشیم.

محمدمهدی طهرانچی امروز در همایش بررسی رویکرد علمی و نوآوری آستان قدس رضوی در شکوفایی اقتصاد ایران که در سالن همایش‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: علم همواره به عنوان یک مؤلفه اقتدار از سوی رهبری مطرح شده است.

وی افزود: وقتی به آستان قدس نگاه می‌کنیم یک حرم داریم و یک حریم؛ در مبحث حرم ما با رفتار عامه مواجه هستیم و مباحث عمدتا فردی افراد و رابطه درونی که با امام برقرار می‌کنند، اما بحث حریم که متأثر از رفتار خواص یعنی خادمان و واقفان است، یک رفتار اجتماعی است.

طهرانچی بیان کرد: در بحث رفتار عام هم تاثیرات اجتماعی مشاهده می‌شود، اما در بحث حریم شما به شدت تحت تاثیر رفتار افراد هستید. حریم بر روی حرم اثر می‌گذارد؛ برای مثال زمانی که موقوفات مَلک مطرح می‌شود ایشان در سال 1316 بیان می‌کند که می‌توان برای ترقی معارف که به ادبیات امروز به معنای پیشرفت علم است، باغاتی را هم وقف کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: آستان قدس رضوی به سبب سابقه چندصدساله‌ای که دارد و رفتار خواص، جهت‌گیری‌های خاصی را پیدا می‌کند؛ به عنوان مثال در موقوفه بزرگی که هست رسیدگی به بیماران را مطرح می‌کند که این شفاخانه‌ حضرتی گسترش پیدا کرده و به بیمارستان رضوی تبدیل می‌شود؛ یعنی موقوفه‌هایی که سازمان سلامت را به آستان قدس رضوی مرتبط می‌کند.

وی افزود: اگر امروز بخواهیم آستان قدس را توصیف کنیم آستان قدس یک هسته‌ درونی دارد که در این آستان علم و فرهنگ در هسته درونی نقش‌آفرینی می‌کند که سه مؤلفه بیرونی اقتصاد، اجتماع و فناوری دارد. فناوری می‌آید و بر رفتار اجتماعی و مذهبی مردم اثر می‌گذارد.

طهرانچی بیان کرد: آستان قدس رضوی یک مقیاس بزرگ پیچیده، چند وجهی و متاثر از محیط فرامرزی انسان‌مدار است. نمی‌شود این آستان قدس را بدون توجه به علم و گذاره‌های نظریه‌ای و مبنایی شکل داد.

وی افزود: در سال 2016 دانشگاه ام‌آی‌تی در کربلا و در اربعین یک پایش بین ایران و عراق انجام داد. سؤوالات این آزمون مختلف و در ابعاد مختلف بود. محصول این پایش در سال 2019 درو شد. در همین کربلای امسال بخشی از اتفاقات قبل و بعد اربعین و فتنه‌ ایران و فتنه‌ عراق، به علت همین فعالیت‌های علمی دانشگاه‌ ام‌آی‌تی است‌.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این افراد مفهوم زیارت را به جد و موشکافانه رصد و بررسی می‌کنند تا اینکه از کجا می‌توانند این آفت را به وجود بیاورند. این دسته مقالات به شدت در آمریکا، انگلیس، استرالیا و اسرائیل در حال رشد است.

وی ادامه داد: زیارت به عنوان یکی از دستاوردهای این حریم که در حرم صورت می‌گیرد مورد حمله قرار می‌گیرد و به شدت مورد تأثیر فناوری، اقتصاد و مسائل اجتماعی است و نمی‌شود دیگر این سازمان را به روش سنتی هدایت کرد.

طهرانچی بیان کرد: نکته مهمی که اتفاق افتاده اختراعات بزرگ مانند ماشین چاپ بود که علم را در جامعه همه‌گیر کرد. همچنین مسائل دینی به شدت تحت تاثیر اختراع ماشین چاپ قرار گرفتند. اینترنت هم اقتصاد، اجتماع و هم علم گذشته را تغییر و به آنها آرایش جدید می‌دهد که در اینجا گام دوم انقلاب مطرح می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: در گام دوم بیان می‌شود که در رویکرد قبلی علم و فرهنگ می‌توانست یک بسته باشد و از آن اقتصاد، فناوری و مسائل اجتماعی زائیده شود، اما امروز علم و فرهنگ یک آرایش و پیچیدگی جدید دارد و با اقتصاد و فناوری درهم تنیده شده است. شما امروز در حرم نمی‌توانید موبایل را از زائر جدا کنید ما باید برای موبایل درون جیب زائر مدل علمی و فناوری داشته باشیم.

وی افزود: در بحث اقتصاد ما با شبکه‌سازی و برندسازی از این بستر، فضاسازی جدیدی انجام می‌دهیم. این پنج رکن یعنی فرهنگ، علم، اقتصاد، مسائل اجتماعی و فناوری ارکانی هستند که درون آستان قدس به عنوان یک سامانه اجتماعی اگر به آنها تک تک و به عنوان ستون این خیمه توجه نشود، فرومی‌ریزند.

طهرانچی گفت: رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرموده‌اند یکی از مواردی که بر آن اهمیت قائل هستند علم و پژوهش است. باید الگوهای ذهنی رفتاری گام اول در اداره، برخورد، گسترش سامانه اجتماعی و کشورداری شکسته شود تا الگوهای جدیدی را اختیار کنیم. ما وارد تحولات قرن 21 ‌شده‌ایم و اگر بخواهیم در آن چارچوب‌های ذهنی و رفتاری گام اول بمانیم نتیجه آن سقوط است.

وی افزود: گام دوم دوباره جوان شدن در اقتصاد و فناوری و بهره‌گیری از آنهاست که باید با نگرش‌های جوان و جدید رو به جلو حرکت کرد. آستان قدس رضوی برای اینکه نو و پیش‌رو بماند به عنوان یک نهاد برتر باید با الگوهای ذهنی و رفتاری نو در گام دوم انقلاب به مسائل اجتماعی، علم، فرهنگ، فناوری و اقتصاد نگاه کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: ما باید به شبکه‌سازی، درهم‌تنیدگی، اثرات فرامرزی، تغییر رفتار و سبک زندگی به عنوان تاثیرات عصر جدید توجه کنیم. لزوم اینکه ما بتوانیم اقتصادی پویا، بهره‌گیر از فناوری و اثرگذار بر اجتماع مبتنی بر علم و فرهنگ در پناه امام داشته باشیم، شکستن الگوهای ذهنی و رفتاری گام اول است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند