کدخبر: ۳۱۵۶۵۳ لینک کوتاه

خشم فرماندهان اسرائیلی از سخنان ضدایرانی وزیر جنگ

اقتصادنیوز؛ هاآرتص در گزارشی به بروز تنش میان وزارت جنگ اسرائیل و فرماندهان نظامی این رژیم بر سر بیانیه‌های تند اخیر وزیر جنگ پرداخت و نوشته است که این بیانیه‌ها بدون هماهنگی با نظامیان صادر شده و خشم فرماندهان اسرائیلی را برانگیخته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «نفتالی بنت» وزیر جنگ جدید رژیم اسرائیل که یکی از تندروترین سیاستمداران این رژیم به شمار می‌رود، در روزهای اخیر بیانیه‌های تندی علیه ایران صادر کرده و مدعی شده است که تل‌آویو می‌تواند منافع ایران را در منطقه هدف قرار دهد. روزنامه «هاآرتص» امروز (دوشنبه) نوشته است که این بیانیه‌ها بدون هماهنگی با نظامیان صادر شده و خشم فرماندهان اسرائیلی را برانگیخته است.

هاآرتص با اشاره به اینکه اظهارات بنت به بروز تنش میان وزارت جنگ و فرماندهان نظامی رژیم اسرائیل منجر شده، نوشته است که برخی از موضع‌گیری‌های وزیر جنگ جدید حتی فرماندهان ارشد ارتش را هم غافلگیر کرده است. برخی از فرماندهان صحبت‌های او در مورد «تغییر قواعد بازی» را توهینی به خود تلقی کرده‌اند و می‌گویند او با چنین موضع‌گیری‌هایی «امنیت اسرائیل» را در معرض خطر قرار می‌دهد.

این روزنامه نوشته است: «فرماندهان ارشد ارتش و مقام‌های امنیتی اخیرا برای بحث در مورد بیانیه‌های عمومی بنت، در مقر ارتش در تل‌آویو دیدار کرده‌اند. اظهارات بنت مواردی چون تهدید سران ایران، پیشبرد شهرک‌سازی یهودی در الخلیل و همچنین صحبت‌هایی در خصوص تغییر قوانین بازی در قبال حماس و جهاد اسلامی را شامل شده است. در جریان بحث‌های صورت‌گرفته در مورد نحوه برخورد با صحبت‌های بنت، برخی افراد حاضر در نشست اظهارات او را غیرمسئولانه توصیف کرده‌اند. برخی دیگر حتی این فرض را مطرح کرده‌اند که بنت تلاش می‌کند دستاوردهای مقام‌های سابق از جمله "گادی ایزنکوت" رئیس سابق ستاد مشترک ارتش را کوچک و ناچیز به تصویر بکشد.»

به نوشته هاآرتص، مقام‌های نظامی رژیم اسرائیل امیدوار بودند بنت بعد از حضور در وزارت جنگ عادت پیشین خود را کنار گذاشته و از درشت‌گویی و طرح انتقادات تند علیه عملکرد این رژیم در قبال غزه خودداری کند، اما وی همچنان به رفتارهای قدیمی‌اش ادامه می‌دهد. به عنوان نمونه، بعد از آنکه رژیم اسرائیل «بها ابوعطا» از فرماندهان جهاد اسلامی را در نوار غزه ترور کرد، بنت به سرعت با رسانه‌ها مصاحبه کرد و مسئولیت این ترور را بر عهده گرفت و مدعی شد که تل‌آویو این توان را دارد که هر زمان که خواست دشمنانش را هدف قرار دهد.

او چند روز بعد در دیداری با فرماندهان ارشد ارتش رژیم اسرائیل با لحنی از بالا، گفت به نظامیان اعتماد دارد و آن‌ها را توانمند می‌داند. «اویو کوخاوی» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم اسرائیل در پاسخ گفت: «به شما بابت حضور در میز ستاد مشترک خوشامد می‌گوییم. اعضای فرماندهی مشترک بالاترین سطح حرفه‌ای‌گری را دارند و از تجربه عملیاتی گسترده‌ای برخوردارند. من کاملا به آن‌ها و همینطور تمام فرماندهان ارتش، اعتماد دارم.»

با این وجود، بنت تنها چند روز بعد و پس از آنکه از جولان چند راکت به سمت مناطق اشغالی شلیک شد، «زیر کوک‌رام» رئیس اداره مدیریت اضطراری اسرائیل را برکنار کرد. همزمان او و یک مقام ناشناس وزارت جنگ رژیم اسرائیل(که برخی از نظامیان معتقدند خود بنت بوده) با رسانه‌ها مصاحبه کرفده و گفتند «بر خلاف گذشته» اسرائیل از این پس به این حملات پاسخ می‌دهد و نیروهای ایرانی و سوریه‌ای را هدف قرار خواهد داد.

او بعدا هم در چند بیانیه از گسترش شهرک‌سازی‌ها و تدابیر تازه برای فشار به فلسطینی‌ها خبر داد. هاآرتص نوشته است که برخی از این سیاست‌ها از پیش به صورت بی‌سر و صدا اجرا می‌شده و مقام‌های نظامی اعتقاد دارند اعلام علنی آن‌ها می‌تواند به واکنش فلسطینی‌ها منجر شود.

هاآرتص در پایان نوشته است که هرچند تصور می‌شد بنت از ناراحتی نظامیان مطلع شده و رفتارش را اصلاح کرده، اما او روز یکشنبه بار دیگر به رویکرد سابق بازگشت و این بار مدعی شد که سوریه را برای ایران به ویتنام تبدیل می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند