کدخبر: ۳۱۵۹۳۱ لینک کوتاه

معترض لبنانی با تریلی شعبه یک بانک را تعطیل کرد +عکس

اقتصادنیوز: یک مرد میانسال لبنانی امروز (چهارشنبه) در اعتراض به وضع بد معیشتی با قرار دادن یک دستگاه تریلی خود روبروی بانک «الاعتماد» شعبه ی شهر «بِر الیاس» در منطقه ی بقاع غربی، این شعبه از بانک را تعطیل کرد.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، این شخص با نام کوتاه شده ی «ع . ف» که صاحب یک شرکت حمل کالاهای وارداتی از گمرک است در اعتراض به بیکاری و سیاست های مالی بانک های لبنان به ویژه بانک مرکزی که به گفته ی او «مردم از این سیاست ها به رنج افتاده اند» اقدام به بستن شعبه بانک یاد شده کرد و از کارکنان بانک خواست دست از کار کشیده و از محل خارج شوند.

وی دلایل دیگر این اقدام اعتراضی را «گرفتن اموال سپرده گذاران توسط بانک های لبنان، کاهش ارزش پول ملی، کاهش سود بانکی، ندادن تسهیلات و دلار به مشتریان بانک، هم چنین ناتوانی خود در تامین و تهیه سوخت و پرداخت حقوق کارکنان شرکتش برای جابجایی کالا» عنوان کرد.

هفته ی گذشته هم معترضان لبنان در برخی دیگر از شهرهای این کشور به ویژه طرابلس در شمال ، شعبه های بانک های مدیترانه، فرانس بانک، بانک عربی و بانک لبنان و المهجر را در اعتراض به سوء مدیریت بانک مرکزی بستند.

این بانک از سال ۲۰۱۶  میلادی مکانیسم مهندسی مالی برای جذب ارزهای معتبر در ازای پرداخت سود فوری با نرخ های بالا در پیش گرفت. با توجه به این مکانیسم، میلیاردها دلار سود به بهای افزایش بدهی های عمومی نصیب بانک مرکزی لبنان شد.

این بانک که یکی از اهداف اعتراضی مردم لبنان است، نتوانست ارزش واحد پول ملی (لیره) را حفظ و مقدمات تسهیل ورود دلار به لبنان را فراهم  کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند