کدخبر: ۳۱۶۳۸۳ لینک کوتاه

طرح جانسون برای انقلاب در کابینه بریتانیا

اقتصادنیوز: «بوریس جانسون» پس از کسب پیروزی در انتخابات پارلمانی به دنبال تحول اساسی در ساختار کابینه است که در جریان آن تعدادی از وزارتخانه‌ها حذف و اعضای دولت جابجا خواهند شد تا اهداف انگلیس را پس از خروج از اتحادیه اروپا اجرایی کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا هفته نامه «ساندی‌تایمز» روز یکشنبه در گزارشی، از این تغییرات به عنوان «دولت انقلابی» جانسون تعبیر کرد که پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، حداقل یک سوم کارگزاران دولت، جای خود را به کارشناسانی خواهند داد که قرار است اقتصاد این کشور را متحول کنند.

بر اساس این گزارش، وزارت‌ برگزیت از یکم فوریه یعنی درست یک روز پس از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا حذف و کارکنان آن به وزارت تجارت منتقل خواهند شد. یک منبع دولتی به نشریه «ساندی‌تایمز» گفته است:‌ در این رابطه توافق انجام شده و کار تمام است.

به نوشته این نشریه انگلیسی، جانسون ایام تعطیلات کریسمس را صرف برنامه ریزی برای ایجاد «تغییرات عمده‌» در ساختار کابینه خواهد کرد که از جمله می‌توان به تأسیس وزارتخانه‌ جدیدی در امور مرزی و مهاجرت اشاره کرد.

«ساندی‌تایمز» درباره عملکرد این وزارتخانه که از وزارت کشور متفاوت خواهد بود، گزارش داد که وظیفه آن، تقویت امنیت و اجرای (اوپریشن) نظام جدید مهاجرتی و صدور روادید خواهد بود.

تلفیق دو وزارتخانه تجارت بین الملل و کسب و کار به یک وزارتخانه، از دیگر برنامه‌های جانسون عنوان شده تا اهداف توسعه روابط تجاری با آمریکا، استرالیا، ژاپن و به طور کلی سایر کشورهای جهان را دنبال کند.

بر اساس گزارش «ساندی‌تایمز»، جانسون همچنین قصد دارد تا وزارت‌ امور خارجه را با وزارت توسعه بین‌الملل تلفیق کند تا به این ترتیب، کمک‌های مالی به سایر کشورها با اهداف سیاست خارجی هم‌پوشانی شود. جانسون پیشتر هم از طرح دولت برای حذف وزارت توسعه بین الملل خبر داده اما درباره جزئیات آن توضیحی ارائه نداده بود.

این نشریه انگلیسی به نقل از یک منبع بلند پایه دولت نوشت:‌ تغییرات، عمده خواهد بود و افرادی سر کار خواهند آمد که بدون واهمه از حاشیه سازی رسانه‌ها و مسائل کوتاه مدت، کار را پیش ببرند.

وی افزود؛ طرح جانسون بسیار با جزئیات و انقلابی است که پس از تکمیل اجرا خواهد شد.

«ساندی‌تایمز» همچنین به نقل از منبع دیگری گزارش داد که جانسون دو کابینه تشکیل خواهد داد. کابینه اول برگزیت را تمام می کند و کابینه بعد اهداف جانسون را در زمینه تحول اقتصادی را پیاده سازی می کنند.

بوریس جانسون در انتخابات سراسری پنجشنبه گذشته با شعار «برگزیت را تمام کنیم» موفق شد اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را بدست آورد. او در نظر دارد تا انگلیس را در موعد ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) از اتحادیه اروپا خارج کند. به این ترتیب انتظار می رود توافقنامه برگزیت بسرعت در پارلمان تصویب و مقدمات خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا مهیا شود.

طبق برنامه اعلام شده پارلمان جدید از روز دوشنبه آغاز به کار خواهد کرد و ملکه انگلیس سه روز بعد یعنی پنجشنبه، آیین تشریفات بازگشایی پارلمان را با قرائت برنامه‌های دولت، اجرا خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند