نخست وزیر مالزی: تحریم‌های ضد ایرانی نوعی دیکتاتوری بین‌الملل است

کدخبر: 316513
اقتصادنیوز: نخست وزیر مالزی روز یکشنبه با مخالفت از اعمال تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران گفت: این نوع تحریم‌ها بدتر از دیکتاتوری داخلی است و به نوعی دیکاتوری بین الملل به حساب می‌آید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ماهاتیر که برای شرکت در یک مجمع بین المللی در دوحه قطر همایش دوحه ۲۰۱۹ به سر می‌برد، در گفت وگو با با شبکه الجزیره گفت: مالزی بازار بزرگی را بعد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران از دست داد، ما به اعمال تحریم‌ها برای وادار کردن کشورها به پذیرش ایدئولوژی‌های خاص و تغییر دولت‌ها اعتقاد نداریم. 

نخست وزیر مالزی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و نیازمندی‌های بازار جهانی اشاره کرد و ادامه داد که با اعمال تحریم‌ها تنها یک کشور رنج نخواهد برد بلکه تمام شرکای تجاری وی نیز از نظر اقتصادی رنج خواهند برد. 
نخست وزیر مالزی همچنین درباره وضعیت اقتصاد جهانی و بهم پیوستگی آن پرداخت و اظهار داشت که آمریکا وقتی صحبت از چند جانبه گرایی می‌شود، جهان را در جهت اشتباه سوق می‌دهد. 
ماهاتیر در مورد جنگ تجاری آمریکا و چین گفت: جنگهای تجاری چیزی را حل نمی‌کنند. آن‌ها فقط با مردم و سایر افراد غیر مرتبط با جنگ دشمنی می‌کنند. 
وی افزود: سیاست بیش از حد درگیر است، اگر شما قوانین اقتصادی را رعایت کنید شاید بتوانید مسئله را به روشی بسیار بهتر از رویارویی و تلاش برای نابودی یکدیگر حل کنید. 
همایش بین المللی دوحه در سال ۲۰۰۰ به عنوان بستری برای کشورهای مختلف جهان برای گفت وگو و تبادل نظر در مورد چالش‌های مهم جهانی تاسیس شد. 
دراین مجمع سالانه مهمترین شخصیت‌های بین المللی شامل رهبران کشورها، اندیشمندان و سیاست گذاران را برای ارائه جدیدترین دیدگاهها در مورد وضعیت حاکمیت جهانی و چالش‌های آن گردهم می‌آیند. 
"تجدید مدیریت در دنیای چند قطبی" مهمترین محور مجمع امسال دوحه عنوان شده است. 
همایش دوحه ۲۰۱۹ صبح دیروز (شنبه) با سخنرانی "شیخ تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر در دوحه آغاز به کار کرد. 
این همایش با حضور ۳ هزار میهمان از کشورهای مختلف به موضوعاتی مانند مهاجرت، پناهجویان، افراطی گری، چالش‌های حکومت‌ها در جهان، جنگ‌های نیابتی و مکانیسم‌های همکاری‌های منطقه و توازن جهانی می‌پردازد. 
نخست وزیر مالزی که از پنجشنبه گذشته به دوحه سفر کرده است ضمن بازدید از چند دانشگاه قطر، با امیر این کشور هم دیدار کرد. 
به گزارش رسانه‌های قطری، امیر این کشور و نخست وزیر مالزی، تقویت همکاری در عرصه‌های مختلف به ویژه اقتصادی، تجارتی، سرمایه گذاری، گردشگری و آموزش را بررسی کردند. 
در این نشست، دو طرف همچنین در باره تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفت و گو کردند. 
در جریان سفر ماهاتیر محمد به دوحه، یادداشت تفاهمی نیز در باره تشکیل یک کمیته مشترک بلندپایه میان قطر و مالزی امضا شد. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما