معاون فرهنگی قوه قضاییه:

سالانه ۱۸ میلیون پرونده به دستگاه قضایی وارد می‌شود

کدخبر: 316522
اقتصادنیوز : معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: باید آمار ۱۸ میلیون پرونده قضایی در سال را کاهش دهیم و طرح هر مسجد یک حقوقدان به یقین تاثیر مهمی در این خصوص خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازمهر، حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی در مراسم افتتاح طرح سراسری «هر مسجد یک حقوقدان» که در کرج برگزار شد، اظهار کرد: دنیای جدید بسیار پیچیده است، امروز ارتباطات انسانی مانند گذشته های دور ساده نیست و پیچیده است.

وی گفت: امروز دست شیاطین به دلایلی که ابزارهای مختلفی دارند بازتر شده است و از طرفی به این دلایل ما نیاز به دانش بیشتری در حوزه اجتماعی داریم.

معاون فرهنگی قوه قضاییه افزود: در یک خانواده مسائلی امروز طرح می شود که در گذشته نبوده و یا ساده حل و فصل شده بود اما اکنون مسائل میان همسران و فرزندان پیش می آید که حل آن نیاز به دانش دارد.

صادقی با اشاره به اینکه بسیاری از راه های رایجی که امروز منجر به پرونده سازی می شود این است که در موادی مانند انجام معاملات مردم آگاهی کافی از اصطلاحات پیچیده فقهی و قضایی ندارند، گفت: چون اطلاعات درستی ندارند به راحتی پای معاملات را امضا می کنند و میزان آگاهی ها در این خصوص خیلی پایین است ویا جوانی که مهریه سنگینی موقع ازدواج دارد نیز از جمله این موارد است که نیاز به مشاوره حقوقی دارد.

وی بیان کرد: به طور متوسط ۸۰ درصد پرونده‌ها در کشور شکایت واهی و غیرقابل اثبات کردن است زیرا شخص شاکی نمی توانند انگیزه مجرمانه طرف را ثابت کنند و سال ها معطل تکلیف کار خود شده و بعد نیز می گوید دستگاه قضا نتوانست حق مرا بگیرد.

صادقی توضیح داد: باید آگاهی در مردم بالا برود، در حال حاضر از اینکه آگاهی های متعارف و عمومی مردم جامعه افزایش یابد هنوز فاصله داریم. درست است که دستگاه های اجرایی از تربیت حقوقی هنوز فاصله دارند ولی باید روی این موارد کار کنیم.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه امامان مساجد، گفت: کار در مساجد با محوریت امامان در جهت آگاه سازیی مردم، ارتقای سواد حقوقی آنها مهم است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه اشاره کرد: طرح هر مسجد یک حقوقدان دو کارکرد بزرگ دارد که مورد نخست صحبت ها و مشاوره های هفتگی یا ماهانه با مردم در جهت آگاه سازی است و در مورد دوم باید مشاوره های تخصصی به مردم ارائه دهند، این راهنمایی ها برای مردم نیز کم هزینه تر است زیرا به عنوان نمونه ورود در امر سرمایه گذاری مهم است چون شرکت هایی داریم که کلاهبرداری هم داشته اند و مردم‌ باید در این‌ خصوص مطلع شوند تا بدانند کجا سرمایه گذاری کنند.

صادقی با اشاره به اینکه تمدن اسلامی حول محور مسجد شکل گرفته است، گفت: مسجد باید محل تجمع مردم و گفتمان آنها، مکانی برای آگاهی بخشی و ارزش مندی همچنین محل جلب قلوب و افزایش دانش مردم باشند و ما باید در دست هم این کارها را پیش ببریم.

وی بیان کرد: در این‌میان اوقاف، شورای هماهنگی ائمه جمعه، خود امامان جمعه و از طرف دیگر متخصصان این طرح هر مسجد یک حقوقدان که در مسائل حقوقی سر رشته دارند در نوک جبهه این خدمت رسانی در طرح مربوطه هستند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه طرح هر مسجد یک حقوقدان کاری مجاهدانه است، گفت: طرحی هدایت کننده است و نقش امامان مساجد مانند تقش معلمان در تعلیم است.

صادقی با اشاره به اینکه میزان حضور حقوقدانها و مردم در مساجد بستگی به امامان مساجد و اهالی محلات برای مطالبه گری آنها در این زمینه دارد، افزود: اگر این مطالبه گری ها زیاد شود متولیان امر برای خدمت بیشتر گام های موثرتری بر می دارند.

وی بیان کرد: قوه قضاییه با این طرح به دنبال خدمت بیشتر به مردم است و می خواهد این خدمات را افزایش دهد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه اضافه کرد: باید آمار ۱۸ میلیون پرونده قضایی در سال را کاهش دهیم و طرح هر مسجد یک حقوقدان به یقین تاثیر مهمی در این خصوص خواهد داشت. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما