کدخبر: ۳۱۶۶۵۲ لینک کوتاه

عراقچی پاسخ داد؛

ایران و آمریکا در ژاپن مذاکره می‌کنند؟

اقتصادنیوز؛ سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد ایران و آمریکا در ژاپن با یکدیگر مذاکره کنند؟ یادآور شد: خیر؛ چنین برنامه‌ای در سفر به ژاپن وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ سید عباس عراقچی» بعداز ظهر امروز در حاشیه نشست توسعه روابط تجاری ایران و ژاپن در جمع خبرنگاران درباره سفر رئیس‌جمهوری به ژاپن گفت: سفر دکتر روحانی به ژاپن یک سفر کاملا فشرده کاری است. ایشان کمتر از ۲۴ ساعت در ژاپن حضور خواهند داشت. موضوع اصلی پیگیری روابط دوجانبه دو کشور است و همینطور رایزنی‌ها و مشورت‌هایی که دو کشور درخصوص اوضاع منطقه و مسائل بین‌المللی با یکدیگر دارند.

وی ادامه داد: در سفر آقای آبه به تهران، این مشورت‌ها در سطح وسیعی انجام شد و ان‌شاالله ادامه مشورت‌ها در توکیو خواهد بود.

عراقچی

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اعزام نیروهای نظامی ژاپن به خلیج فارس اظهار داشت: در این سفر درخصوص همه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی صحبت خواهد شد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد ایران و آمریکا در ژاپن با یکدیگر مذاکره کنند؟ یادآور شد: خیر؛ چنین برنامه‌ای در سفر به ژاپن وجود ندارد.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا ژاپن از ایران نفت خواهد خرید؟ عنوان کرد: این مسئله بستگی به دولت ژاپن دارد. ژاپن یکی از خریداران قدیمی نفت ایران بوده است. سابقه تعاملات نفتی دو کشور به بیش از چندین دهه می‌رسد. ما درک می‌کنیم فشارهای موجود موانعی را ایجاد کرده و امیدواریم با تدابیری که اندیشیده می‌شود، شرکت‌های ژاپنی دوباره ایران برگردند و خریدار نفت ایران شوند اما تحریم‌های فعلی آمریکا موانعی جدی را ایجاد کرده است.

وی درباره تاکید رهبر انقلاب مبنی بر ضرورت توسعه روابط با شرق آسیا گفت: روابط با ژاپن نمونه خوبی از توسعه روابط ایران با شرق آسیا است. امسال که نودمین سالگرد روابط سیاسی ایران و ژاپن است، سران دو کشور به پایتخت‌های همدیگر سفر کرده یا در حال انجام سفر هستند. رئیس مجلس ایران به ژاپن سفر کردند. تبادلات فرهنگی بسیار زیادی انجام شده است. ژاپن یک نمونه خوبی از فعالیت‌های دیپلماتیک ایران در شرق آسیا است.

این دیپلمات ارشد ایرانی اضافه کرد:‌ نمونه بهتر چین است که به خاطر تعاملات بسیار زیادی که با این کشور در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی داریم. با بقیه کشورهای شرق آسیا به همین منوال روابط‌مان را ادامه می‌دهیم.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا محور اصلی سفر روحانی به ژاپن مسئله هسته‌ای است؟ اظهار داشت: بحث دوجانبه روابط دو کشور بحث اصلی است. گفت‌وگوها در این سفر، طیف وسیعی از مسائل را در برمی‌گیرد و در عین حال، درخصوص مسائل منطقه و بین‌المللی رایزنی‌هایی را خواهیم داشت. هم منطقه خلیج با مسائل متعددی مواجهه است و هم در بحث‌های بین‌المللی بحث‌های جدی وجود دارد؛ هم مسئله برجام و هم سیاست‌های فشار حداکثری آمریکا.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ژاپن در ائتلاف آمریکا در خلیج فارس شرکت می‌کند، تصریح کرد: ژاپن در ائتلاف آمریکا قصدی برای حضور ندارد.

این مطلب برایم مفید است
271 نفر این پست را پسندیده اند