کدخبر: ۳۱۶۸۳۶ لینک کوتاه

دبیرکل ناتو:

امنیت خلیج فارس، امنیت ناتو است

اقتصادنیوز؛ «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در نشست با مقامات امنیتی چند کشور عربی تأکید کرد که امنیت خلیج فارس، امنیت ناتو است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلاتنیک شمالی (ناتو) که به کویت سفر کرده است در نشست با مقامات امنیتی چند کشور عربی، امنیت خلیج‌ فارس را امنیت ناتو خواند.

به نوشته روزنامه کویتی «الجریده»، استولتنبرگ در این نشست که به مناسبت پانزدهمین سالروز آغاز طرح همکاری استانبول برگزار شد، همکاری عربستان و عمان را که از اعضای این طرح نیستند مورد اشاره قرار داد و آن را به نفع امنیت منطقه و کشورهای عضو ناتو برشمرد.

«طرح استانبول برای همکاری» مربوط به نشست ۲۰۰۴ اعضای ناتو است که کشورهای امارات، قطر، کویت و بحرین را شامل می‌شود و هدف از آن تقویت همکاری امنیتی بین ناتو و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است. اعضای ناتو در نشستی در استانبول که ژوئن ۲۰۰۴ برگزار شد تصمیم گرفتند با چهار کشور مذکور همکاری‌هایی را داشته باشند.

دبیرکل ناتو همچنین هشدار داد که ناتو که قدرتمندترین کشورهای جهان عضو آن هستند با مشکلات امنیتی پیچیده‌ای مواجه است که از زمان تأسیس این سازمان در ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه است.

او همچنین خواستار آمادگی برای مقابله با تهدیدات از هر جهت و طرفی اعم از زمینی، هوایی، دریایی، فضایی و خارجی و از ناحیه کشورها و گروه‌ها به منظور حفظ امنیت شد.

دبیرکل ناتو همچنین روز دوشنبه (دیروز) با «صباح خالد الحمد الصباح» نخست‌وزیر کویت و «ثامر علی صباح السالم» رئیس دستگاه امنیت ملی این کشور در کاخ بیان دیدار کرد.

طبق گزارش خبرگزاری کویت (کونا)، در این دیدار همچنین «خالد سلیمان» معاون وزیر خارجه کویت و سفیر این کشور در بلژیک و «جاسم محمد البدیوی» رئیس هیأت کویت در اتحادیه اروپا و ناتو، حضور داشتند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند