کدخبر: ۳۱۷۰۷۳ لینک کوتاه

فراکسیون اکثریت پارلمانی لبنان نامزد خود برای نخست‌وزیری آینده را اعلام کرد

اقتصاد نیوز: سعد حریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان عصر دیروز چهارشنبه کناره‌گیری رسمی خود برای معرفی به عنوان نخست‌وزیر آینده این کشور را اعلام کرد. این در حالی بود که لبنان از دو ماه پیش شاهد تظاهرات مردمی گسترده در اعتراض به اوضاع سیاسی و اقتصادی و فساد موجود در کشور است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ وی در حساب خود در شبکه توییتر اعلام کرد که بعد از مواضعی که طی روزهای گذشته در خصوص تعیین وی به عنوان نخست وزیر آینده لبنان مطرح شد و مشخص است که این مواد قابل تغییر نیست، وی نامزد تشکیل دولت آینده نخواهد شد.

طی روزهای گذشته عربستان سعودی و آمریکا تلاش زیادی برای جلوگیری از نخست‌وزیری سعد حریری انجام دادند، در همین رابطه سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی که اعلام کرده بود از نخست وزیری حریری حمایت می کند، با تغییر موضع ناگهانی، او را رد کرد تا دور اخیر رایزنی های پارلمانی که قرار بود دوشنبه گذشته برگزار شود، بار دیگر به تعویق می‌افتد.

حریری در عین حال اصرار داشت که نشست های پارلمانی که قرار بود پنج شنبه برگزار شود، به هیچ وجه تعطیل نشود و اعلام کرد که به دنبال دیدار با فراکسیون پارلمانی المستقبل در روز پنج شنبه است تا موضع خود را در خصوص تشکیل دولت آینده اعلام کند.

بعد از محمد الصفدی و سمیر الخطیب که از این یک روز قبل از برگزاری رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی از نامزدی برای نخست وزیری کناره گیری کرده بودند، حریری سومین فرد است و به این ترتیب فضای سیاسی لبنان با پیچیدگی بیشتری مواجه خواهد شد.

استقبال باسیل از استعفای حریری

جبران باسیل وزیر خارجه دولت مستعفی لبنان گفت که موضع سعد حریری نخست وزیر مستعفی را درباره اعلام اینکه وی نامزد پست نخست وزیری نمی‌شود، ارج می‌نهم.

المیادین گزارش داد که جبران باسیل افزود: امیدوارم حریری بر اساس جایگاهی که دارد، یک شخصیت مورد اعتماد را برای تشکیل دولتی برخوردار از اعتماد مردم معرفی کند.

خبرنگار المیادین اعلام کرد که فراکسیون المستقبل (تحت رهبری سعد حریری) تمایل دارد که در مشورت‌های فردا هیچ فردی را برای تشکیل دولت معرفی نکند.

بیانیه حزب الله و امل در خصوص تحولات لبنان

دیشب همچنین دو جنبش شیعی حزب‌الله و امل بیانیه‌ای را در خصوص تازه‌ترین رویدادهای سیاسی و امنیتی لبنان به ویژه حوادثی همچون تخریب اموال عمومی و رفتارهای آشوبگرانه در بیروت و دیگر شهرهای این کشور منتشر کردند.

در این بیانیه که پس از نشست چهارشنبه شب شماری از فرماندهان این دو جنبش‌ شیعی در بیروت صادر شد، به موارد زیر اشاره شده است:

هرگونه تعرض و توهین به مقام‌ها و رهبران دینی و تاریخی و شخصیت‌های ملی که نمادهای بزرگ مردم لبنان به شمار می روند، محکوم است.

ما نسبت به تداوم فعالیت‌های آشوبگرانه و صحنه‌های خشونت آمیز و اعلامیه‌هایی که مردم را علیه یکدیگر تحریک می کند و باعث ایجاد فتنه در مناطق مختلف می شود، هشدار می دهیم. جوانان را از ویدیوهایی که در فضای مجازی منتشر و باعث از بین رفتن امنیت و ایجاد آشوب می شود، برحذر می داریم و مردم، مقامات و رهبران را به هوشیاری، تعقل و تدبر در خصوص پیامد و عاقبت چنین رفتارهایی دعوت می‌کنیم.

ما همه مردم به خصوص طرفداران جنبش های امل و حزب‌الله را به آگاهی و دنبال نکردن شایعه‌ها دعوت می‌کنیم که ترویج آن‌ها باعث ایجاد فتنه بین لبنانی‌ها می شود.

ما از نیروهای نظامی و امنیتی می خواهیم با عاملان حوادث آشوبگرانه و هر نوع تجاوز به اموال عمومی و خصوصی و بستن راه‌ها و توهین به عابران با قاطعیت و به شکل مناسب برخورد کنند.

پیش از این نیز «نبیه برّی» رئیس مجلس لبنان و رهبر جنبش شیعی امل نسبت به افزایش شعارهای خطرناک مذهبی و طایفه ای از طرف نفوذی‌ها در لبنان هشدار داد و تاکید کرد: هیچ گونه حمایت سیاسی، قضایی و سازمانی برای کسانی که وحدت و امنیت ملی لبنان را به خطر می اندازند، وجود ندارد.

گزینه جدید نخست‌وزیری لبنان بعد از استعفای حریری

المیادین گزارش داد که بعد از استعفای سعد حریری از تشکیل دولت منابع سیاسی و رسانه‌ای اعلام کردند که اکثریت نمایندگان پارلمان لبنان، «حسان دیاب» وزیر پیشین لبنانی را برای نخست‌وزیری و تشکیل کابینه جدید لبنان پیشنهاد کرده اند.

در این گزارش تعداد نمایندگانی که خواستار نخست وزیری دیاب هستند، بیش از هفتاد و پنج نفر برآورد شده است. این منابع تاکید کردند جریان آزاد ملی، جنبش امل، حزب الله، حزب القومی، المرده و گفتمان مشورتی [لقاء التشاوری] از طرفداران انتخاب حسان دیاب به نخست وزیری لبنان هستند. حسان دیاب وزیر پیشین آموزش و پرورش و سیاستمداری میانه رو است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند