کدخبر: ۳۱۷۲۵۹ لینک کوتاه

مدارس تبریز هم تعطیل شد

مدارس تبریز فردا در شیف صبح و ظهر به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، هوای تبریز امروز جمعه در وضعیت ناسالم قرار داشت و به‌دلیل تداوم پایداری هوا این وضعیت ادامه دارد لذا با تصمیم مدیران استان، مدارس تبریز و 3 شهر دیگر فردا در شیف صبح و ظهر به‌دلیل آلودگی هوا تعطیل شد.

محمدباقر هنربر مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی در این باره گفت: بر اساس تصمیمات کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوای کلانشهر تبریز و پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر پایداری هوا، فردا (30 آذرماه) مدارس تمامی مقاطع تحصیلی در تبریز، سردرود، باسمنج و خسروشاه در دو شیفت صبح و بعد از ظهر تعطیل است.

بر اساس آخرین آمار مرکز سنجش کیفی هوا اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی شاخص کیفی هوای کلانشهر تبریز (میانگین 24 ساعت گذشته) بر اساس پارامتر ذرات کمتر از 2.5 میکرون در مورخه 29 آذرماه برابر 114 بوده و وضعیت هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است.

به گزارش تسنیم شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) نیز معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از 10 میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

بر‌اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم، 301 تا 500 خطرناک است.

با این حساب، وضعیت لحظه‌ای آلودگی هوای تبریز که در 114 است، ناسالم برای عموم است و مردم از خروج غیرضروری از منازل خودداری کنند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند