کدخبر: ۳۱۷۳۳۱ لینک کوتاه

هشدار در مورد گرمای بی سابقه هوا در سال آینده

اقتصاد نیوز:پیش بینی می شود در سال بعد درجه حرارت هوا به بیشترین میزان چند دهه اخیر خود برسد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از زیست آنلاین، براساس برآوردهای دفتر Met، با پیش بینی دمای جهانی بیش از 1.1 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین سال های پیش از انقلاب صنعتی، احتمالاً سال آینده یکی دیگر از گرمترین سال ها خواهد بود.

پیش بینی سال 2020 بر اساس مشاهدات روندهای سالهای اخیر است که دمای هوا سال ها بیش از ۱ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح قبل از انقلاب صنعتیمی باشد.

با این حال سال آینده نیز بعید به نظر می رسد یک رویداد شدید آب و هوایی بر اثر گرمایش زمین، مانند ال نینو رخ دهد. ال نینو سیستم آب و هوایی در اقیانوس آرام است که می تواند به دلیل درجه حرارت بالای غیر معمول رخ دهد و باعث ویرانی های فراوانی شود.

رکورد گرم ترین سال، مربوط به سال 2016 است، که یک اثر ال نینو هم در آن سال به وقوع پیوست.

پروفسور "آدام اسکایف"، یکی از محققین دفتر Met، می گوید: وقایع طبیعی، مانند ال نینو در اقیانوس آرام که به دلیل افزایش دما رخ می دهند، بر سیستم آب و هوایی تأثیر می گذارند. در غیاب ال نینو، این پیش بینی تصویر روشنی از قویترین عامل افزایش دما به ما می‌دهد: انتشار گازهای گلخانه ای

اگر پیش بینی ها صحیح باشد، سال آینده به آستانه فروپاشی اقلیمی نزدیک تر می شویم. دانشمندان هشدار داده اند که گرم شدن بیش از 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح پیش صنعتی، می تواند اثرات مخربی بر آب و هوا در جهان داشته باشد.

اولین سالی که درجه حرارت بیش از ۱ درجه بالاتر از میانگین دمای سال های 1850 تا 1900 رفت، سال 2015 بود. بنابراین سرعت تغییر بسیار سریع بوده است. اگر روند فعلی ادامه یابد، طی دو دهه، آستانه ۱.۵ درجه سانتیگراد نقض خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
44 نفر این پست را پسندیده اند