کدخبر: ۳۱۷۶۶۲ لینک کوتاه

ابراز تمایل دبیرکل ناتو به حل اختلاف با روسیه؛

باور دارم که دیدار کردن بهتراز نکردن است/ باید پای میز مذاکره بنشینیم

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با ابراز علاقه به دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفت: من به مذاکره با روسیه باور دارم. از این رو اگر شرایط فراهم باشد آماده دیدار با پوتین هستم. باور دارم که دیدار کردن بهتر از دیدار نکردن است و به ویژه زمانی که مسائل دشوار و پیچیده شده است، مهم است دور یک میز مذاکره بنشینیم.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ ینس استولتنبرگ گفت، اگر زمینه فراهم  باشد، آماده مذاکره با پوتین است و چنین استدلال کرد که انجام مذاکره برای بهبود بخشیدن به «روابط دشوار» ، اهمیت دارد.

دبیر کل ناتو

روابط ناتو و روسیه با الحاق کریمه به اوکراین در سال ۲۰۱۴ و متعاقب آن ادعای حمایت مسکو از جدایی طلبان در شرق اوکراین دچار تنش شد. روابط دو طرف تحت تاثیر مسائل دیگری از جمله پایان توافق منع گسترش هسته ای آمریکا و روسیه در سال جاری بوده است.

استولتنبرگ   گفت: من به مذاکره با روسیه باور دارم. از این رو اگر شرایط فراهم باشد آماده دیدار با پوتین هستم.

وی افزود: من باور دارم که دیدار کردن بهتر از دیدار نکردن است و به ویژه زمانی که مسائل دشوار و پیچیده شده است. مهم است دور یک میز مذاکره بنشینیم.

استولتنبرگ افزود: روسیه بزرگترین  همسایه ما است. ما به تلاش برای برقراری روابط بهتر با روسیه نیاز داریم. اما حتی در صورتی که بهبودی در روابط ما با روسیه حاصل نشود ما به کنترل روابط دشوار با روسیه نیاز داریم.

ناتو در سال ۱۹۴۹ برای دفاع از متحدانش علیه اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شد. از زمان سقوط کمونیسم در ۳۰ سال پیش این ائتلاف با چالش های متعددی از جمله (ادعای) سیاست های تجاوزکارانه مواجه بوده  است.

ناتو توجه خود را به چالش های ناشی از افزایش قدرت چین متمرکز کرده است هر چند که استولتنبرگ تاکید دارد که چین و روسیه دو موضوع کاملا متفاوت هستند.

دبیر کل ناتو گفت: ناتو یک دشمن جدید ایجاد نکرده است. آنچه که انجام داده آگاهی از این است که ظهور چین تبعاتی دارد. فرصت هایی هم وجود دارد  اما چالش هایی هم وجود دارد.

استولتنبرگ افزود" مساله نزدیک  کردن ناتو به دریای چین جنوبی نیست بلکه مساله این حقیقت است که چین به ما نزدیک تر می شود. ما شاهد سرمایه گذاری سنگین آنها در بخش زیرساختارهای اروپا هستیم. ما شاهد حضور آنها در آفریقا و قطب شمال هستیم و ما البته شاهد حضور آنها در فضای مجازی هستیم. ما باید تبعات امنیتی آن را درک کنیم.»

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند