کدخبر: ۳۱۷۸۴۳ لینک کوتاه

ابزار جدید و بسیار عجیب نیروی دریایی آمریکا +عکس

اقتصاد نیوز:نیروی دریایی آمریکا در حال توسعه موادی بر پایه ترشحات مارماهی دهان گرد و تار عنکبوت است که می‌توانند قایق‌های دشمن را بدون استفاده از سلاح‌های گرم متوقف کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز، نیروی دریایی کشورهایی مثل آمریکا که ناوهای عظیم ستون فقرات آن را تشکیل می‌دهند امروزه با چالشی جدی به نام قایق‌های کوچک مواجه هستند! از کشورهای فاقد نیروی دریایی بزرگ گرفته تا قاچاقچیان مواد مخدر و دزدان دریایی سومالی، همگی می‌توانند با استفاده از قایق‌های کوچک، پرسرعت و ارزان که قابلیت تجهیز به انواع سلاح‌های سبک و سنگین را دارند، مشکلات زیادی برای ناوهای جنگی بزرگ و گران قیمت ایجاد کنند.

نیروی دریایی آمریکا

از طرفی نیز اغلب تنها راه متوقف کردن این قایق‌ها استفاده از سلاح‌های گرم است که می‌تواند به کشته شدن خدمه قایق منجر شود. بنابراین در مواردی مانند مقابله با نیرو‌های رسمی یا غیر رسمی کشورهای دیگر، عملا امکان مقابله بدون ریسک گسترش درگیری وجود ندارد.

به همین دلیل مرکز درگیری‌های سطحی نیروی دریایی آمریکا راهی پیدا کرده است که به نیروهای نظامی امکان متوقف کردن قایق‌های دشمن را بدون استفاده از سلاح گرم می‌دهد. این مرکز در حال توسعه موادی بر پایه ترشحات مارماهی دهان گرد و تار عنکبوت است که با چسبیدن به پره‌های پیشران قایق عملکرد آن را مختل کرده و باعث توقف آن می‌شوند.

مارماهی دهان گرد موجودی دریایی است که برای دفاع از خود نوعی ماده چسبناک ترشح می‌کند. حجم این ماده در آب و در مدت زمان کوتاهی به میزان زیادی افزایش می‌یابد و می‌تواند با چسبیدن به آبشش‌های آبزیان دیگر مسیر تنفسی آن‌ها را ببندد. نیروی دریایی آمریکا در حال توسعه این ترشحات به شکل مصنوعی است. این ماده با چسبیدن به پره پیشران، عملکرد اصلی آن که شکافتن آب و به پیش بردن قایق است را مختل کرده و باعث توقف آن می‌شود.

ابریشم تار عنکبوت گزینه دیگری است که می‌تواند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد. ابریشم مصنوعی با پیچیدن به دور پره‌های قایق می‌تواند پیشران را به توپی از مواد پروتئینی تبدیل کند و همان عملکرد ترشحات مارماهی دهان گرد را ارائه دهد. بر اساس گزارش در سال 2018، محققان در دانشگاه یوتا در حال کار بر روی طرحی برای تولید این ماده با استفاده از باکتری‌های تراریخته و کرم‌های ابریشم هستند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند