بازنشر بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی؛

مرجعیت، انتخاب نخست‌وزیر از میان سیاسیونی که سابقاً در قدرت بوده‌اند را تأیید نمی‌کند

کدخبر: 317989
اقتصادنیوز؛ پایگاه اطلاع‌رسانی عتبه حسینی (ع) (العتبه الحسینیه المقدسه)، با بازنشر موضع آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجعیت عالی‌قدر شیعیان در عراق درباره روند انتخاب نخست‌وزیر در سال ۲۰۱۸، ضمن اعلام حمایت مرجعیت از قانون اساسی کشور و تاکید بر اینکه مرجعیت دینی هیچ شخصیتی را رد نکرده است و نام افراد یا طرف‌های مشخصی را ذکر نکرده است، اعلام کرد: در تماس‌های -مستقیم و غیرمستقیم- طرف‌های مختلف، وی اعلام کرده که نخست‌وزیری را که از میان شخصیت‌های سیاسی که طی سالهای گذشته در قدرت بوده‌اند، انتخاب شود، تایید نمی‌کند و هیچ تفاوتی میان شخصیت‌های سیاسی مستقل یا وابسته به احزاب مختلف وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ پایگاه اطلاع‌رسانی «العتبه الحسینیه المقدسه»، دیروز سه‌شنبه (۲۴ دسامبر)، با بازنشر بیانیه‌ صادر شده از دفتر  آیت‌الله «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق در تاریخ ۲۰۱۸/۹/۱۰ مطابق با ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، موضع مرجعیت درباره پروسه انتخاب نخست‌وزیر را یادآور شد.

در این بیانیه به نقل از یک مقام نزدیک به مرجعیت عالی‌قدر شیعیان در عراق آمده است، آنچه برخی نمایندگان در رسانه‌ها به نقل از مرجعیت بازگو کرده‌اند و مدعی شده‌اند که مرجعیت نام برخی از شخصیت‌های سیاسی را ذکر کرده و با انتخاب آنها برای تصدی پست نخست‌وزیری مخالفت کرده، دقیق نیست.

وی می‌افزاید: به موجب قانون اساسی، انتخاب نامزد نخست‌وزیر از اختیارات فراکسیون بزرگتر در پارلمان است نه دیگران و دیگران حق رد کردن این نامزد را ندارند. لذا مرجعیت دینی هیج شخصیتی را رد نکرده است و نام افراد یا طرف‌های مشخصی را ذکر نکرده است . اما در تماس‌های -مستقیم و غیرمستقیم- طرف‌های مختلف، وی اعلام کرده که نخست‌وزیری را که از میان شخصیت‌های سیاسی که طی سالهای گذشته در قدرت بوده‌اند، انتخاب شود، تایید نمی‌کند و هیچ تفاوتی میان شخصیت‌های سیاسی مستقل یا وابسته به احزاب مختلف وجود ندارد. 

در ادامه این بیانیه آمده است: زیرا اغلب مردم هیچ امیدی به این افراد ندارند که بتوانند وضعیت را بهبود دهند و با فساد مبارزه کنند. اگر فردی شایسته، پاک، شجاع، قاطع و دارای ویژگی‌هایی که در خطبه‌های نمازجمعه کربلا در 27 ژوئیه ذکر شد، انتخاب شود، امکان ارتباط با او و ارائه نصیحت درباره منافع کشور وجود خواهد داشت. در غیر این صورت، مرجعیت به شیوه خود در تحریم شخصیت‌های حکومتی ادامه می‌دهد تا همچنان صدای محرومان باشد و از حقوق آنها تا جایی که میسر است، دفاع کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما