کدخبر: ۳۱۸۰۰۸ لینک کوتاه

واکنش تند اعضای ارشد حزب دموکرات آمریکا به حکم پرونده خاشقجی

اقتصادنیوز؛ برخی سناتورها و برخی دیگر از اعضای ارشد حزب دموکرات نسبت به صدور حکم دادگاه سعودی در رابطه با قتل روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود، واکنش نشان دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «شلعان الشلعان»  سخنگوی دادستانی عربستان سعودی اعلام کرد که در رابطه با قتل خاشقچی 31 نفر مورد بازجویی قرار گرفتند و 11 نفر از آنها متهم شدند. سه نفر از این افراد، به 24 سال حبس محکوم و بقیه تبرئه شدند.

این حکم دادگاه سعودی با واکنش‌های انتقادی از سوی واشنگتن مواجه شد.

سناتور «برنی سندرز» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا در توییتر خود نوشت: «سیا به این نتیجه رسیده بود که ولیعهد سعودی دستور قتل جمال خاشقچی را صادر کرد. این دادگاه شرم‌آور در سایه استبداد و بی‌قانونی حکم کرده و بیشتر شبیه به سرپوش گذاشتن بر این موضوع بوده است.»

«جک رید» سناتور دموکرات ایالت «رود آیلند» نیز این حکم را به جای قضاوت یک نمایش مضحک خواند و گفت: «صدور احکام مجازات اعدام و حبس برای تعدادی از عناصر سطح پایینی که در این جنایت فجیع دست داشتند و همچنین عدم دستگیری افرادی که دستور این قتل را صادر کردند، یک اقدام وحشتناک برای پنهان کردن حقیقت است.»

وی افزود: این حکم مانع صحبت کردن ما درباره قتل خاشقچی نمی‌شود. ما همچنان به پیگیری این موضوع ادامه می‌دهیم و خواستار حقیقت و عدالت هستیم.»

«آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه در حساب توییتری خود نوشت که این یک قتل از پیش‌تعیین‌شده بود نه یک تصمیم نابه‌هنگام.

«تیم کین» سناتور ارشد کنگره آمریکا نیز در این رابطه گفت: «مقامات ارشد سعودی به فرار از پاسخگویی درباره قتل جمال خاشقچی ادامه می‌دهند.» 

این در حالی است که کاخ سفید هیچ بیانیه رسمی را در این رابطه صادر نکرده است.

روز دوشنبه پنج نفر در رابطه با این قتل به اعدام محکوم شدند اما دو مشاور ارشد «محمدبن‌سلمان» ولی‌عهد عربستان تبرئه شدند.

خاشقچی ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و ساکن آمریکا بود. او در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۱۳۹۷) و پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به طرز فجیعی به قتل می‌رسد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند