کدخبر: ۳۱۸۱۳۲ لینک کوتاه

آیین بزرگداشت سالگرد کشتار شیعیان نیجریه در قم

آیین گرامیداشت چهارمین سالگرد کشتار شیعیان مظلوم نیجریه و دعا و نیایش برای آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان این کشور پنج شنبه شب با حضور طلاب، فضلا و روحانیان از ایران و غیر ایرانی مقیم قم و قشرهای مختلف مردم در شبستان امام (ره) حرم حضرت معصومه (س) در قم برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در این آیین که برخی شخصیت های حوزوی بویژه حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی رئیس جامعه المصطفی العالمیه و همچنین اعضای خانواده شیخ زکزاکی حضور داشتند یاد و نام شهیدان والامقام نیجریه گرامی داشته شد.

عضو خبرگان رهبری در این آیین با بیان اینکه در شرایط کنونی تقابل جبهه طاغوت با جبهه ایمان به حساس ترین نقطه رسیده است، اظهار داشت: آنچه که زمان فعلی را از مراحل پیشین تاریخ متمایز می کند، این است که رویارویی این دو جبهه همه گیر، همگانی، و جهانی شده است.

آیت الله محسن اراکی بیان داشت: ما اکنون به آن سَمتی حرکت می کنیم، که همه جبهه طاغوت و کفر یکسان، و جبهه ایمان نیز فشرده و منسجم شوند.

وی با یادآوری اینکه جبهه ایمان همواره توسط جبهه طاغوت به زاویه کشانده شده و به شکست واداشته شده است، تصریح کرد: آن دوران که جبهه طاغوت جبهه ایمان را با شکنجه و کشتار و جنگ‌ تبلیغاتی و فرهنگی و رسانه ای به شکست وادار کند، سپری شده است.

آیت الله اراکی تاکید کرد: امروز جبهه ایمان مستحکم، و به مقاومتی پایدار تبدیل شده و جبهه ای به نام مقاومت داریم که از شرق ترین تا غرب ترین نقاط جهان گسترش پیدا کرده است.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: اینکه ما می بینیم در قلب آفریقا و دورترین مناطق به کشورهای اسلامی که تا به حال کمتر پیامی از اسلام و اهل بیت در آن شنیده شده یک موج بشری گسترده به رهبری شیخ زکزاکی این مَرد الهی، بابصیرت، هوشمند و هوشیار جریان پیدا می کند، حاکی از بصیرت اهل ایمان در زمانه کنونی است.

اراکی با بیان اینکه صبر و استقامت از پدیده های نوظهور عصر ما می باشد، گفت: دایره مقاومت گسترده شده و این تحقق همان هدفی است که امام حسین (ع) آن را دنبال می کرد.

عضو خبرگان رهبری افزود: امروز برغم همه قدرت و ضرب شستی که استکبار از خود نشان می دهد، یک جبهه مقاومت دلیر و شجاع داریم، و به همین علت روحیه مقاومت، شجاعت و دلیری در مقاومت نیجریه مانند سایر بخش های مقاومت در لبنان، عراق، یمن و سوریه و در راس همه آنها نظام اسلامی و ملت ایران ظهور و بروز کرده است.

عضو خبرگان رهبری همچنین گفت: ما این مژده را به مجاهدان نیجریه می دهیم، که شما طبق وعده ای که خداوند داده پیروز هستید، و به حاکمان ظالم و ارتش نیجریه نیز هشدار می دهیم که سرنوشت حاکمانی چون صدام، قذافی، مبارک، بن علی و عمر البشیر در انتظار شما است.

وی با اذعان به اینکه راه سردمداران نیجریه به همان مسیر دیگر حاکمان مستبد خاتمه می یابد، گفت: آنها باید این شیخ علامه مظلوم را آزاد کنند، مگر اینها که همراه زکزاکی هستند، به غیر از عدالت، پیشرفت و کوتاه شدن دستان پلید آمریکا و رژیم صهیونیستی از نیجریه چیزی دیگری نیز می خواهند.؟

وی گفت: نیجریه می تواند به یک قطب پیشرفت و تمدن در جهان تبدیل شود، چرا نمی گذارید مردم آن آزادانه عمل کنند و بدانید که مردم و آزادی خواهانه نیجریه پیروز خواهند شد و بر علیه این سلطه قیام کرده و آن را به شکست می کشانند.

وی با بیان اینکه ما در این جمع حمایت خود را از این علامه صبور و شکیبا اعلام نموده و بشارت می دهیم که پیروزی از آنِ شماست، افرود: از دولت نیجریه نیز می خواهیم، کسانی که قصد انجام آزادانه فرایض دینی خود را دارند، مانعی ایجاد نکند، وقتی در نیجریه همه گروه ها آزاد هستند چرا مسلمانان نباشند.

در ادامه این آیین یکی از طلبه های نیجریه ای طی سخنانی با توصیف برخی فشارها، محدودیت ها و آزار و اذیت نیروهای دولتی نیجریه بر شیخ زکزاکی و پیروان آن گفت: دولت نیجریه با پشتوانه حمایت های مالی عُمال و مزدوران استکبار از جمله عربستان سعودی اقدام به دستگیری شیعیان و تخریب موسسه های حرکت اسلامی نیجریه نموده است.

اسماعیل شُعیب همچنین با اشاره به وسعت و گستردگی جنایت های دولت نیجریه گفت: در جریان حادثه خونین زاریا صدها تن از شیعیان که ۲۸ زن باردار نیز در میان آنها بودند به شهادت رسیدند.

شعیب گفت: دولت نیجریه برغم حکم دادگاه مبنی بر آزادی شیخ زکزاکی ولی بر تداوم بازداشت و زندان او اصرار کرد.

این طلبه نیجریه ای همچنین حرکت اسلامی نیجریه ای را جریانی ریشه دار و با سابقه دانست و افزود: ما چهل است که در نیجریه فعالیت می کنیم، و حتی یک حیوان را نیز نکشتیم ولی دولت، شیخ زکزاکی را متهم به قتل یک نیروی پلیس کرده است.

وی افزود: شیخ زکزاکی چهار ماه در محاصره نیروی های امنیتی بود و دادگاه نظامی حکم اخراج او از نیجریه را صادر کرد.

شعیب با اشاره به وضعیت نامساعد جسمانی رهبر شیعیان نیجریه گفت: دولت نیجریه از درمان زکزاکی و همسر او که شرایط بسیار بدی دارند، ممانعت به عمل می آورد.

ارتش و پلیس نیجریه آذرماه ۹۴ با یورش به حسینیه بقیه‌الله (عج) در شهر زاریا و منزل شیخ زکزاکی در ایالت کادونا در شمال نیجریه، رهبر شیعیان این کشور را به همراه همسرش زینت ابراهیم و یکی از پسرانش دستگیر کردند که در این یورش صدها نفر از شیعیان نیجریه به شهادت رسیدند.

برخی رسانه‌ها شمار افراد شهید شده در حمله به خانه شیخ زکزاکی را تا دو هزار نفر ذکر کرده‌اند.

در این حمله شیخ زکزاکی به شدت زخمی شد و سه پسر وی نیز به شهادت رسیدند، سه پسر دیگر رهبر شیعیان نیجریه یک سال قبل از آن یعنی در روز قدس سال ۱۳۹۳ با شلیک گلوله پلیس این کشور به شهادت رسیده بودند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند