منابع نزدیک به حزب دموکرات مطرح کردند؛ افزایش احتمال شکست بایدن در رقابت با سندرز

کدخبر: 318277
اقتصادنیوز: در طول ماه های گذشته بسیاری از منابع داخل حزب دموکرات کمپین ریاست جمهوری برنی سندرز، سناتور اهل ایالت ورمانت را جدی نمی گرفتند. آن ها معتقد بودند که سندرز هوادارن پرشور اما محدودی در بین رآی دهندگان چپ گرا دارد و نمی تواند کاندیداتوری حزب برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 را به دست آورد. علاوه بر این، الیزابت وارن به تدریج در حال بهبود جایگاه خود در نظرسنجی های عمومی بود و به نظر می رسید که بلوک پیشروهای لیبرال در حزب دموکرات خانم وارن را به برنی سندرز ترجیح خواهند داد.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، پولیتکیو نوشت؛ اما در طول چند هفته گذشته اوضاع به طور کامل تغییر کرده است. بسیاری از تحلیلگران سیاسی و مقام های حزب دموکرات در گفت و گوهای خصوصی و رسانه های اجتماعی اعتراف میکنند که در حال تجدید نظر در مورد بخت پیروزی آقای سندرز در انتخابات درون حزبی هستند.

آقای دیوید بروک، مشاور خانم هیلاری کلینتون، کاندیدای حزب در انتخابات سال 2016 در این ارتباط گفت : «در نهایت اجتناب ناپذیر بود که دو کاندیدا به نمایندگی از دو طیف ایدئولوژی میانه رو و چپ گرا در رقابت باقی بمانند. بسیاری از منابع داخل حزب معتقدند در نهایت رقابت برای کسب کاندیداتوری حزب دموکرات به جو بایدن، نماینده طیف میانه رو و برنی سندرز، نماینده طیف پیشروهای چپ گرا محدود خواهد شد.»

منابع داخل حزب دموکرات چند دلیل برای تجدید نظر در مورد کمپین آقای سندرز ارائه کردند : خانم الیزابت وارن در هفته های اخیر در نظرسنجی های ملی و ایالتی تنزل کرده است. دوم، تمام فراز و نشیب های ماه های اخیر حتی یک حمله قلبی ناگهانی تاثیر منفی بر روی کمپین آقای سندر اعمال نکرده اند. علاوه بر این، کاندیداهای مهم دیگر همچون کامالا هریس، کوری بوکر و بتو اورورک از رقابت خارج شده اند یا کمپین آن ها در وضعیت بدی قرار دارد.
آقای دان پیفیر، مشاور سابق باراک اوباما در مصاحبه با ما گفت : «به نظرم همه ما باید کمپین برنی سندرز را جدی بگیریم. او شانس بسیاری خوبی برای پیروزی در دو ایالت اول آیوا و نیوهمشایر دارد. کمپین سندرز در صورت پیروزی در ایالت های ابتدایی با انرژی و قدرت بالاتری در ایالت های بعد همچون کارولینای جنوبی رقابت خواهد کرد».
آقای اسکات وینر، نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا در مورد استقامت کمپین سندرز علیرغم همه موانع موجود گفت : «او عملردی فراتر از حد انتظار داشته است. البته نباید فراموش کنیم که آقای سندرز دارای هواداران بسیار وفاداری است که تمایلی برای رها کردن کمپین او نشان نداده اند».
آقای سندرز در حال حاضر در نظرسنجی های ملی در جایگاه دوم قرار دارد. البته باید اشاره کرد که در نظرسنجی های اخیر در ایالت های ابتدایی آیوا و نیوهمشایر او به ترتیب در جایگاه های دوم و اول قرار داشت. آخرین نظرسنجی انجام شده توسط شبکه خبری سی ان ان نشان داد که او بالاترین میزان محبوبیت را در بین همه کاندیداها کسب کرده است.
بسیاری از هواداران آقای سندرز در ماه های گذشته از این موضوع ناراحت بودند که کمپین سندرز کمتر در رسانه های ملی مورد توجه می گیرد. اما نباید فراموش کنیم که این موضوع از برخی جهات به او کمک کرده است. برای مثال، خانم الیزابت وارن در هفته های اخیر بعد از ارائه سیاست های خود برای خدمات بهداشتی به شدت زیر ذره بین قرار گرفت.
آقای مایکل سراسو، تحلیل گر مسائل سیاسی در این ارتباط گفت : «برنی سندرز در ماه های اخیر به خاطر ایده ها و سیاست های خود مورد انتقاد قرار نگرفته است. کمپین های کاندیداهای دیگر احتمالا شانسی برای پیروزی آقای سندرز قائل نبوده اند و به همین خاطر تمایلی برای حمله به ایده های او نشان نمی دهند.»
اوایل امسال تعدادی از مقامات ارشد تشکیلات حزب دموکرات در مورد احتمال پیروزی آقای سندرز ابراز نگرانی کرده بودند. آقای دیوید بروک روابط نزدیکی با حامیان مالی بزرگ حزب دارد. او در مصاحبه با ما اشاره کرد که حامیان ثروتمند حزب هنوز تصور می کنند که کمپین سندرز تهدید جدی برای کاندیدای میانه رو مورد حمایت آن ها محسوب نمی شود.
بسیاری از دموکرات های میانه رو هنوز شانس پیروزی سندرز را پایین می دانند. آن ها معتقدند که آقای سندرز نمی تواند سطح حمایت رآی دهندگان از کمپین خود را افزایش دهد. آقای مت بنت، بنیان گذار اندیشکده چپ میانه رو در این ارتباط گفت : «به نظرم او نمی تواند در انتخابات درون حزبی ما پیروزی شود. چنانچه نگاهی به نظرسنجی های انجام شده در ماه های اخیر داشته باشیم، متوجه می شویم که میزان حمایت رآی دهندگان از کمپین او هیچ وقت از یک محدوده مشخص فراتر نرفته است».
این هفته شاهد برگزاری آخرین مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری دموکرات بودیم. بعد از این رودید تحلیلگران نظر خود در مورد کمپین آقای سندرز را بیان کردند. آقای دیوید اکسلورد بعد از مشاهده مناظره اخیر در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت : «ما در هفته های گذشته کمتر در مورد کمپین سندرز صحبت کرده ایم. او در حال بهبود دادن جایگاه خود است».
استیو کورناکی، تحلیلگر سیاسی شبکه ام اس ان بی سی نیز در مورد بخت آقای سندرز گفت : «بیشتر رآی دهندگان دموکرات نگاه مثبتی به آقای سندرز دارند. در صورتی که او بتواند در ایالت های ابتدایی پیروز شود، این احتمال وجود دارد که عملکرد بهتری در ایالت های بعد از او ببینیم. در طول دو ماه گذشته جایگاه آقای سندرز در بسیاری از ایالت های مهم از جمله کالیفرنیا بهبود پیدا کرده است».
اما در صورتی که آقای سندرز در هفته های آینده به عنوان تهدید جدی برای کاندیداهای دیگر در نظر گرفته شود، در نهایت همچون خانم الیزابت وارن تحت حملات رقبای خود قرار خواهد گرفت و سیاست های او بیشتر در رسانه ها و روزنامه های کشور تجزیه و تحلیل خواهند شد. بسیاری از رهبران حزب نگرانند که آقای سندرز توانایی شکست دادن دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را ندارد.
آقای گری دیویس، فرماندار سابق ایالت کالیفرنیا به طور ویژه در مورد برنامه آقای سندرز برای ملی سازی بخش خدمات بهداشتی ابراز نگرانی کرد. او معتقد است که ایده های آقای سندرز به مذاق بخش بزرگی از مردم آمریکا خوش نخواهد آمد و این موضوع احتمال پیروزی مجدد دونالد ترامپ در انتخابات آتی را افزایش خواهد داد.
آقای فائز شکیر، مدیر کمپین برنی سندرز در مصاحبه با ما گفت که ناظران سیاسی و رهبران حزب دموکرات دیگر نمی توانند احتمال پیروزی آقای سندرز را انکار کنند. او در این ارتباط گفت : «ما در حال بهبود جایگاه خود در تمام نظرسنجی های ملی و ایالتی هستیم. ما همچنین به دنبال نشان دادن این واقعیت هستیم که در مقایسه با کاندیداهای دیگر شانس بهتری برای شکست دادن دونالد ترامپ خواهیم داشت».

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما