کدخبر: ۳۱۹۶۳۵ لینک کوتاه

تظاهرات علیه جنگ با ایران در آمریکاواروپا +عکس‌وفیلم

اقتصادنیوز؛ روز شنبه در نقاط مختلف اروپا و آمریکا تظاهرات‌های ضدجنگ بزرگی علیه تنش‌زایی‌های آمریکا و احتمال جنگ با ایران برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ هزاران نفر از شهروندان نقاط مختلف جهان با شرکت در تجمعاتی گسترده، جنگ‌طلبی و تنش‌زایی آمریکا در منطقه را محکوم کردند.

این تظاهرات‌های گسترده پس از آن به وقوع پیوست که دولت آمریکا سردار «قاسم سلیمانی» از فرمانده ارشد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و همراهان وی را در بغداد ترور کرد.

بیش از ۱۵۰ فعال ضد جنگ در خیابان «داونینگ» لندن که ساختمان نخست‌وزیری در آن قرار دارد تجمع یافته و خواستار عدم افزایش تنش‌ها در خاورمیانه شدند.

در «برلین» نیز تظاهرکنندگان با تجمع در مقابل سفارت آمریکا، خواستار توقف تنش‌ها در منطقه شدند. همچنین روز شنبه «تورنتو» نیز شاهد تظاهرات ضد جنگ بود.

تظاهرات علیه جنگ با ایران در آمریکاواروپا

در همین حین در پاکستان نیز معترضان به اقدامات و سیاست‌های تنش‌زای آمریکا، فریاد مرگ بر آمریکا سر داده و پرچم‌های آمریکا و اسرائیل را در واکنش به شهادت سردار سلیمانی به آتش کشیدند.

تظاهرات علیه جنگ با ایران در آمریکاواروپا

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، از سوی دیگر در واشنگتن بیش از هزار نفر با حضور در مقابل کاخ سفید پلاکاردهایی با متن «نه به جنگ جدید» و «نه به جنگ با ایران» را  به احتزاز درآوردند.

تظاهرات علیه جنگ با ایران در آمریکاواروپا

در «فیلادلفیا»، تظاهرات کنندگان در مقابل شهرداری تجمع یافته و خروج آمریکا از عراق و خودداری از ورود به جنگ با ایران را خواستار شدند.

تظاهرات علیه جنگ با ایران در آمریکاواروپا

در نیویورک، معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضامین ضدجنگ، خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا و پایان دادن به جنگ‌های این کشور در این منطقه را خواستار شدند.

تظاهرات علیه جنگ با ایران در آمریکاواروپا

تجمعات بزرگ دیگری نیز در سایر شهرهای آمریکا نظیر «سیاتل»، «سان‌فرانسیسکو»، «لس‌آنجلس»، «شیکاگو» و «دنور» در محکومیت اقدامات جنگ‌طلبانه آمریکا برگزار شد.

تظاهرات علیه جنگ با ایران در آمریکاواروپا

بامداد جمعه سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) ساعاتی پس از انتشار اخباری از انفجار و اصابت موشک به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بغداد، الحشد الشعبی عراق از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی آمریکا خبر داد؛ خبری که ساعتی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را تأیید کرد.

در پی این خبر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مسئولیت ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای اذعان کرد که این ترور به دستور رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته است.

تظاهرات علیه جنگ با ایران در آمریکاواروپا
تلاش چند عنصر ضد انقلاب برای برهم زدن تظاهرات ضد جنگ در تورنتو

این اقدام تروریستی در حالی انجام شد که شب گذشته «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا گفته بود ممکن است واشنگتن حتی بدون هیچ بهانه‌ای هم عراقی‌ها را هدف قرار دهد. او چنین حملاتی را «پیش‌دستانه» توصیف کرد. اسپر گفت: «ایالات متحده در صورت لزوم، علیه این شبه نظامیان حملات پیش‌دستانه انجام می‌دهد. روشن است که این حملات به دستور رژیم ایران در حال انجام است».

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند