کدخبر: ۳۱۹۷۱۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تکرار تهدید ترامپ علیه اماکن فرهنگی ایران!

تکرار تهدید ترامپ علیه اماکن فرهنگی ایران!

اقتصادنیوز: رییس جمهوری آمریکا که تهدید به حمله به اماکن فرهنگی ایران کرده بود، از اظهارات خود که جنایت جنگی به شمار می‌آید، دفاع کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بامداد دوشنبه در جمع خبرنگاران از تهدیدی که علیه اماکن فرهنگی ایران مطرح کرده و انتقادهای فراوانی را برانگیخته بود، دفاع کرد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد ترامپ گفت: آن‌ها اجازه دارند مردم ما را بکشند، آن‌ها اجازه دارند مردم ما را شکنجه و قطع عضو کنند، آن‌ها اجازه دارند با استفاده از بمب کنار جاده‌ای مردم ما را منفجر کنند، اما ما اجازه نداریم به اماکن فرهنگی آن‌ها دست بزنیم؟ اینطوری که نمی‌شود.

رییس جمهوری آمریکا که هنگام بازگشت از تعطیلات در هواپیما صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون احتمال اقدام تلافی‌جویانه از سوی ایران، گفت: اگر چنین اتفاقی بیافتد، خب می‌افتد. اگر آن‌ها کاری کنند، تلافی بزرگی روی خواهد داد.

سی‌ان‌ان به نقل از دو مقام ارشد دولت ترامپ گفتند که اظهارات روز گذشته رییس جمهوری آمریکا پیرامون حمله به اماکن فرهنگی در ایران مخالفت گسترده‌ای را در درون کابینه وی برانگیخته است.

یکی از این مقام‌ها در گفت‌وگو سی‌ان‌ان اظهار داشت: هیچ چیزی مثل تخریب عمدی اماکن فرهنگی محبوب مردم را متحد نمی‌کند. چه تخریب مکان‌های مذهبی توسط داعش باشد چه سوزاندن کتابخانه لوون در جنگ جهانی اول؛ تاریخ نشان داده است که هدف گرفتن مکان‌هایی که دارای ارزش تمدنی هستند، نه تنها غیراخلاقی، بلکه خودبراندازانه است.

این مقام آمریکایی همچنین گفت: ایرانیان تاریخ غنی و زیبایی در شعر، منطق، هنر و علم دارند. اما بهتر است آمریکا با رهبرانی اداره شود که پذیرای فرهنگ ایرانی هستند، نه اینکه تهدید به ویران کردن آن می‌کنند.

ترامپ اگرچه خود با توجه به دلال‌پیشه بودن چه بسا درکی کاملی از فرهنگ و تمدن نداشته و از اظهارات خود دفاع می‌کند، اما تهدیدش علیه ایران دردسری برای مقام‌هایش به وجود آورده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ترامپ روز گذشته چندین مصاحبه برای توجیه اقدام تروریستی کشورش در به شهادت رساندن سردار سلیمانی انجام داد. وی در مصاحبه‌ای که با شبکه خبری سی‌ان‌ان داشت، توسط مجری این شبکه به چالش کشیده شد.

«جیک تپر» مجری سی‌ان‌ان از وی پرسید آیا ترامپ با تهدید اماکن غیرنظامی قصد نقض قطعنامه سازمان ملل که دولت آمریکا در سال ۲۰۱۷ رای موافق به آن داد، را دارد؟ پمپئو در پاسخ به این پرسش طفره رفت و با تکرار صحبت‌های خود درباره واکنش واشنگتن در صورت اقدامی تلافی‌جویانه از سوی ایران به ترور سردار سلیمانی، گفت که هرگونه واکنش ایالات متحده در چارچوب قوانین بین‌الملل و قانون اساسی این کشور خواهد بود.
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به اصرار مجری که "تهدید ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی" و "اقدام در چارچوب قوانین بین‌المللی" را دو چیز متفاوت می‌دانست، همچنان به تکرار صحبت‌های خود بسنده کرد.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند