افشای نام مرد پشت پرده ترور سردار سلیمانی

کدخبر: 319822
اقتصادنیوز: در روزهای اخیر تحلیل‌های متفاوتی درباره ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در رسانه‌ها منتشر شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، واشنگتن پست در این باره نوشت: مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا ماه ها پیش در مورد ترور سردار سلیمانی گفتگو کرده بود. تغییر برخی افراد کلیدی در پنتاگون و بیزاری ترامپ از اینکه به او به عنوان یک فرد ضعیف نگریسته شود، باعث شد که سرانجام به پومپئو پاسخ مثبت دهد.

در ادامه این مطلب آمده است: وزیر خارجه امریکا چندین بار هفته ی گذشته با ترامپ در مورد ترور سردار سلیمانی گفتگو کرد. در نهایت ترامپ این دستور را با اصرار پومپئو و مایک پنس معاون اول صادر کرد.

پومپئو فرصت مشابهی را تابستان گذشته از دست داد، وقتی ترامپ حاضر به انجام عملیات تلافی جویانه پس از ساقط شدن پهپاد امریکا توسط ایران نشد، اتفاقی که باعث عصبانیت و ناراحتی پومپئو شده بود. اما تغییرات اخیر در تیم امنیت ملی ترامپ و نگرانی ترامپ در مورد اینکه در مقابل ایران ضعیف و مردد تلقی شود، باعث شد که فضایی برای پمپئو باز شود تا سیاست هایش را دنبال کند.

دریافت چراغ سبز برای حمله ی نزدیک به فرودگاه بغداد پیروزی برای پومپئو بود اما ریسک و خطرهای جدی چندگانه ای به دنبال داشت که از جمله می توان به احتمال وقوع جنگ منطقه ای در خاورمیانه، ترور تلافی جویانه پرسنل دولت امریکا در سراسر جهان، تعلیق پیکار علیه داعش، مسدود شدن مسیر دیپلماتیک در مورد برنامه هسته ای ایران و واکنش منفی در عراق، اشاره کرد.

برای پومپئو، مرگ دیپلمات های امریکایی بسیار خسارت بار خواهد بود، چراکه او مدام از هیلاری کلینتون بابت ماجرای قتل سفیر امریکا در لیبی و سایر پرسنل در بنغازی اننقاد می کرد. با این حال، هیچکدام از این ملاحضات باعث نشد که پومپئو دست از اصرار برای ترور سردار سلیمانی بردارد، امری که نشان دهنده ی وسواس فکری او نسبت به ایران در 10 سال گذشته از کنگره تا سیا و بعد وزارت خارجه است.

به گفته ی مقامات امریکایی، پومپئو اولین بار، ماه ها پیش در مورد ترور سردار سلیمانی با ترامپ سخن گفت، اما نه ترامپ و نه مقامات پنتاگون حاضر به پذیرش چنینی عملیاتی نبودند.

پس از تحولات اخیر از جمله حمله موشکی به پایگاه امریکایی در کرکوک و کشته شدن یک پیمانکار امریکایی، پومپئو به همراه وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک به کلوب شخصی ترامپ در فلوریدا رفتند، جایی که مقامات دفاعی واکنش های محتمل نسبت به ایران از جمله گزینه ی ترور سردار سلیمانی را به او ارائه دادند.

تصمیم ترامپ به هدف قرار دادن سلیمانی منجر به غافلگیری و شوک برخی مقامات شد، چراکه نگرانی پنتاگون در مورد تشدید تنش ها و عدم علاقه ترامپ به استفاده از قدرت نظامی علیه ایران، بر همگان مشهود بود.

نکته ی مهم در این بین، هماهنگی شدید برای عملیات بین پومپئو و اسپر وزیر دفاع بود که در اکادمی ارتش امریکا بایکدیگر همکلاس بودند. مایک پنس نیز از این تصمیم حمایت کرد، اما به جلسه فلوریدا نرفت.

یک مقام ارشد دولت ترامپ گفت: اگر جیمز متیس وزیر دفاع بود، نمی گذاشت قتل سلیمانی اتفاق بیافتد.

وی افزود: متیس با تمام این مسائل مخالف بود.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما