کدخبر: ۳۲۰۰۳۹ لینک کوتاه

سفیر انگلیس در تهران احضار شد

به دنبال اظهارات غیرقابل قبول مقامات انگلیسی درباره اقدام اخیر تروریستی رژیم آمریکا، سفیر انگلیس در تهران به وزارت خارجه احضار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، به دنبال اظهارات غیرقابل قبول نخست وزیر و وزیران امور خارجه و دفاع انگلیس در خصوص اقدام تروریستی ترامپ در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی، ابومهدی مهندس و همرزمان ایشان، عصر امروز (سه شنبه ۱۷ دی)  راب مک ایر، سفیر انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد. 

دستیار وزیر امور خارجه در امور اروپا در دیدار سفیر انگلیس با وی، ضمن محکوم کردن قاطعانه این اظهارات، مراتب اعتراض شدید کشورمان را به مواضع یاد شده به نامبرده اعلام کرد. 

وی با تشریح مغایرت اقدام تروریستی آمریکا با مبانی حقوق بین الملل و نیز حاکمیت ملی عراق که مورد اذعان و اعتراف جهانیان و حقوقدانان می باشد، تصریح کرد که از نظر مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران چنین مواضعی به منزله همراهی با اقدام تروریستی آمریکاست و به هیچ وجه قابل توجیه و پذیرش نیست و انگلیس با چنین مواضعی می تواند شریک این جنایت قلمداد شود.

دستیار وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حضور ده ها میلیونی مردم شهرهای ایران و عراق در تشییع پیکر این شهیدان سرفراز و قهرمانان مبارزه با داعش که نقشی کلیدی در حذف داعش در منطقه ایفا کرده اند و حتما سفیر انگلیس نیز شاهد این تشییع حماسی بوده است، تاکید کرد که ملت ایران همراهی کنندگان با این اقدام آمریکا را نخواهند بخشید.

وی از سفیر خواست تا پیام اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به لندن منعکس کند. 

سفیر انگیس با بیان اینکه دولت متبوعش بر این باور است که افزایش تنش ها به نفع هیچ کس نیست، خواستار خویشتنداری بیشتر ایران در شرایط حساس کنونی منطقه شد.

وی گفت پیام مذکور را در اسرع وقت به پایتخت خود منتقل خواهد کرد.

گفتنی است، بوریس جانسون نخست‌وزیری انگلیس در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی، مدعی شد که لندن خواستار کاهش تنش در خاورمیانه است.

علاوه بر این، سخنگوی نخست وزیر انگلیس از ترور سردار سلیمانی حمایت کرده و گفته است: «کشورها حق چنین اقدامی در دفاع از خود را دارند و آمریکا نیز به وضوح گفته که سلیمانی در طراحی یک حمله قریب الوقوع به دیپلمات‌ها و نظامیان آمریکا بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند