کدخبر: ۳۲۰۸۰۱ لینک کوتاه

کشف برج‌های بسیار بلند و عجیب در مریخ

اقتصاد نیوز:مدارگرد شناسایی مریخ متعلق به ناسا توانسته تعداد زیادی برج خاکی را بر روی مریخ شناسایی کند. این برج‌ها در زمان بروز طوفان سراسری سال ۲۰۱۸ بر روی مریخ، ابرهایی در اطراف خود تشکیل می‌دادند که با گرم شدن در اثر نور خورشید به بالا و در اتمسفر مریخ پخش می‌شدند.

به گزارش اقتصاد نیوز، هوای مملو از گرد و خاک توسط نور خورشید گرم می‌شود و تولید ابرهای گرد و خاکی می‌کند که این ابرها می‌توانند ستون‌هایی به ارتفاع ده‌ها کیلومتر ایجاد کنند. این ابرها معمولاً طی طوفان‌های سراسری گرد و خاک در مریخ و زمانی که گرد و خاک از روی سطح مریخ به اتمسفر سیاره وارد می‌شود، ایجاد می‌شوند.

دکتر «نیکولاس هیونز» و همکارانش در این مطالعه، می‌گویند: «یک برج خاکی زمانی شروع به ساخته شدن در سطح مریخ می‌کند که خاک ناحیه‌ای به مساحت یک شهر بزرگ به سرعت به هوا برخیزد. در این زمان ارتفاع برج خاکی به ۸۰ کیلومتر می‌رسد. عرض این برج می‌تواند به اندازه‌ی یک استان نسبتاً بزرگ باشد. زمانی که این برج شروع به فروپاشی می‌کند، می‌تواند لایه‌ای از گرد و غبار را در ارتفاع ۵۶ کیلومتری مریخ ایجاد کند که مساحت این ناحیه از ایالات متحده بزرگ‌تر خواهد بود.»

برج‌های خاکی را در کل طول سال مریخی می‌توان مشاهده کرد. رصدهای اخیر مدارگرد شناسایی ناسا نشان داده است که این برج‌ها معمولاً در طول یک روز فروکش می‌کنند، ولی طی طوفان سراسری سال ۲۰۱۸، این برج‌ها با قدرت گرفتن از طوفان تا هفته‌های متمادی با قدرت وجود داشته‌اند.

نرخ فعالیت گرد و خاک در مریخ باعث غافلگیر شدن تیم متخصصین شده است. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که این برج‌های خاکی می‌توانند به عنوان بالابرهای فضایی برای دیگر مواد موجود در سطح مریخ عمل کنند. محققین می‌گویند: «بالا آمدن ذرات بخار آب به همراه این برج‌های خاکی می‌تواند باعث ایجاد ابرهایی بر فراز مریخ شود.»

در طوفان سراسری سال ۲۰۰۷ مولکول‌های آب به اتمسفرهای بالایی مریخ وارد شدند. در این ارتفاع تشعشعات خورشیدی توانستند این مولکول‌ها را به ذرات دیگری بشکنند که بتوانند به فضای خارجی اتمسفر مریخ فرار کنند. شاید مریخ به این دلیل طی میلیاردها سال برکه‌ها و رودخانه‌های خود را از دست داده و به بیابان سرد کنونی تبدیل شده باشد.

دکتر «دیوید کاس» از آزمایشگاه پیشرانه‌ی جت ناسا، می‌گوید: «طوفان‌های سراسری واقعاً نادر هستند و هر چند آب و هوا بر روی زمین ماهانه تغییر می‌کند، ولی اصلاً چنین چیزی روی زمین ایجاد نمی‌شود.»

نتایج این یافته‌ها در مجلات Geophysical Research: Planets و Atmospheric Sciences منتشر شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند